O jeho charaktere svedčí vari najvýraznejšie to, že nikdy nepovedal, kto z ich dvojice Hillary - Tenzing bol na vrchole Everestu prvý. Nešlo mu o slávu založenú na takomto prvenstve, výstup vždy prezentoval ako spoločný. „Vystúpili sme naň takmer súčasne,“ neúnavne odbíjal opakujúce sa otázky. Až po mnohých rokoch jeho partner z vrcholu Šerpa Tenzing Norkej v knihe o sebe prezradil: „Ak je pre mňa hanbou, že som bol krok za Hillarym, potom s tým musím žiť. No nemyslím si to. Budúce generácie však majú právo poznať pravdu.“

Veľký muž

Prvý muž z Everestu sir Edmund Hillary zomrel pred desiatimi rokmi v aucklandskej nemocnici na Novom Zélande na zlyhanie srdca vo veku 88 rokov. Tenzing odišiel na večnosť vyše 21 rokov pred ním ako 71-ročný.

Veľký muž, tak prezývali Šerpovia Hillaryho. Bol veľký robustnou postavou aj činmi, no najmä srdcom. Zostal skromný aj po dosiahnutí vrcholu Everestu 29. mája 1953 a svoju popularitu sa snažil využiť na zlepšenie životných podmienok ľudí žijúcich pod himalájskymi končiarmi, kde dosiahol svoj úspech.

„Zažil som veľa šťastných náhod, jasný úspech, ale tiež určitý diel zármutku,“ napísal muž, ktorého priatelia oslovovali skrátene Ed, vo svojej autobiografickej knihe s názvom Pohľad z vrcholu. „Po tom, ako som zdolal Everest, ma médiá označovali za hrdinu, ale ja som sa vždy považoval za človeka priemerných schopností. Moje úspechy boli predovšetkým výsledkom veľkej predstavivosti a značnej dávky energie.“

Univerzita mu nesadla

Mladý Edmund nemal ľahké detstvo. Jeho otec bol redaktorom oblastných novín a popri tom sa venoval chovu včiel. Keď sa raz nepohodol s vydavateľom, od novinárčiny ušiel a začal sa chovu včiel a výrobe medu venovať profesionálne. Obidvaja synovia i dcéra museli odmala tvrdo pracovať. Nečudo, že Ed nadobudol veľkú silu. A to ho ako chlapca v škole zaradili najprv do triedy tvorenej zo žiakov so zlou kondíciou, čo ho vtedy nesmierne urazilo.

Jeho matka u prísneho otca presadila, aby Ed po strednej škole pokračoval v štúdiu na univerzite. Rozhodol argument, že v čase hlavnej výroby medu sú v škole prázdniny, takže aj Ed bude môcť pomáhať. Univerzitné štúdium mu však nesadlo. Po dvoch rokoch, ktoré sám 
označil za „príšerné“, nemal na konte ani jednu skúšku, ani sa s nikým nespriatelil. „Bol som asi duševne lenivý a nevedel som sa pohybovať v spoločnosti,“ vysvetľoval to po svojom.

Paradoxné je, že po výstupe na Everest mu na známych svetových univerzitách udelili päť čestných
 doktorátov.

Na známke: Jeho podobizeň je na mnohých filatelistických ceninách.
Na známke: Jeho podobizeň je na mnohých filatelistických ceninách.
Zdroj: Milan Vranka

Bez peňazí

V mladosti nikdy nemal dosť peňazí. Otec mu nedával nijaké vreckové. Raz mu z nohavíc zobral mincu a kúpil si za ňu knihu. Matke sa to nezdalo, zisťovala, odkiaľ na knižku vzal. On tvrdil, že ju našiel v kroví, ale videl, že mu neverí. Veľmi sa za to potom hanbil.

Aj počas univerzitného štúdia dostával od otca len zopár pencí na cestu tam a späť. Aby ich ušetril, osemkilometrovú trasu neraz radšej prebehol.

Práca bez mzdy bola dôvodom čoraz častejších sporov s otcom. Raz otec odcestoval do Európy dohodnúť obchody. U Eda sa prejavil „podnikateľský
duch“ - tajne stočil med z niekoľkých zabudnutých úľov a rozpredal ho. Otec na to, samozrejme, prišiel. Ed mu musel vyplatiť zvyšok peňazí, ktoré neminul, a chýbajúcu sumu si niekoľkonásobne odpracoval. Až neskoršie mu otec začal za prácu vyplácať odmenu.

Rytier britského impéria

Za výstup na Everest už po mesiaci a pol britská kráľovná povýšila Edmunda Hillaryho do šľachtického stavu. Vymenovala ho za rytiera britského impéria a udelila mu titul sir. Keď sa to Hillary dozvedel, prvé, čo mu napadlo, bolo, že si teraz bude musieť „kúpiť nové montérky“.

Každopádne, v jeho živote nastala obrovská zmena. Z chudobného včelára sa razom stala popredná svetová celebrita, ktorú prijímali hlavy štátov - králi, princovia, prezidenti, premiéri. „Či už som si to prial, alebo nie, bol zo mňa rytier a čakalo sa odo mňa, že sa podľa toho budem správať,“ spomínal s úsmevom.

Rýchlo sa však zorientoval a svoje výnimočné postavenie a kontakty využíval na získanie finančných prostriedkov na rozvoj chudobných horských oblastí v Nepále.

Trpel výškovou chorobou

Ďalším z paradoxov v Hillaryho živote bolo, že on, prvý človek, ktorý dosiahol vrchol Everestu, začal mať pri ďalších výpravách do vysokých hôr problémy s aklimatizáciou. Jednoducho, už aj v nižších výškach trpel výškovou chorobou. Na jednej expedícii ho dokonca musel zachraňovať vrtuľník. Postupne nemohol spávať už ani vo výške nad tritisíc metrov.

Aj preto sa po everestskej výprave a niekoľkých zlých skúsenostiach s výškou vrhol na iné dobrodružstvá - splavoval rieky, vydal sa na pól…

Nepál však pravidelne navštevoval do konca života, ale snažil sa tráviť noci v nižších polohách. „Vrtuľníkom, našťastie, nebol problém prepraviť sa,“ pochvaľoval si.

V Káthmandu: Počas osláv 50. výročia prvého výstupu na Everest.
V Káthmandu: Počas osláv 50. výročia prvého výstupu na Everest.
Zdroj: TASR

Osudné lety

V Nepále, kde zažil toľko šťastia, zažil aj najväčšiu životnú tragédiu. V roku 1975 pomáhal stavať jednu z nemocníc. Prehovoril preto svoju prvú manželku Luisu, s ktorou mali tri deti, aby za ním priletela aj s ich dcérou Belindou.

Luisa sa bála lietania, no napokon súhlasila. Namiesto lietadla za ním doletel vrtuľník, z ktorého vystúpila známa himalájska kronikárka Elizabeth Hawleyová so šokujúcou zvesťou: „Ed, je mi to veľmi ľúto, ale Luisino lietadlo sa po štarte zrútilo.“

Manželka Luisa ani šestnásťročná dcéra Belinda pád neprežili. Ed si to potom veľakrát vyčítal a pocitu viny sa nikdy úplne nezbavil. „Chcel som vtedy i ja zomrieť,“ priznal.

Štyri roky nato pri leteckom nešťastí v Antarktíde zahynul jeho priateľ a partner na výpravách Peter Mulgrew. V lietadle, ktoré sa v zlej viditeľnosti zrútilo, mal pritom pôvodne sedieť Hillary. Keďže mal povinnosti v USA, Mulgrew zaňho v role sprievodcu zaskočil.

Po tomto nešťastí sa Hillary zblížil s Petrovou manželkou June, s ktorou sa v roku 1989 oženil. Vďaka nej sa začalo znovu radostnejšie obdobie v jeho živote.

Plnohodnotný život

„Môj prvý pocit na vrchole bola úľava,“ spomínal pri jednom z everestských výročí Edmund Hillary na pocity na vrchole najvyššieho bodu Zeme. „Úľava z toho, že už nemusím sekať stupy a prekonávať ďalšie vyvýšeniny. Podali sme si s Tenzingom ruky, potom ma objal a obaja sme sa začali tľapkať po chrbtoch. Som nesmierne šťastný, že som zažil éru v Himalájach, keď všetko, čo sme robili, bolo prvýkrát v histórii. Prvý úspešný výstup na Everest významným spôsobom ovplyvnil môj ďalší život.“

Prežil ho plnohodnotne, v prospech iných. Svojou činnosťou zmenil kraj pod Himalájami, prispel k zlepšeniu života ľudí. Založil Himalájsky trust, prostredníctvom ktorého pomohol v Nepále vybudovať 27 škôl, dve nemocnice, dvanásť
zdravotných stredísk, dve horské letiská, viacero mostov, zaviedol potrubie s pitnou vodou do šerpských dedín, podieľal sa na obnove lesa, zriadil výcvikové horolezecké strediská pre Šerpov a uskutočnil mnoho ďalších prospešných akcií. A to si samotný 
Hillary cenil väčšmi ako dosiahnutie Everestu.

Kto bol Edmund Hillary.
Kto bol Edmund Hillary.
Zdroj: Plus 7 dní

Bol ľudský

Tridsaťjeden rokov po Hillarym, v roku 1984, vystúpili na vrchol Everestu bez použitia doplnkového kyslíka prví Slováci Jozef Psotka a Zoltán Demján.

„Hillary bol výborný horolezec, ale jeho veľkosť bola najmä v ľudskosti,“ hovorí Zoltán Demján. „V Nepále som navštívil viacero nemocníc, škôl, lesných škôlok, ktoré tam vybudoval Hillary. Urobil v prospech ľudí žijúcich pod Himalájami nesmierne veľa, ako hádam nikto iný. U Šerpov požíval vážnosť a úctu. Stretol som sa s ním viackrát, aj na Medzinárodnom festivale horských filmov u nás v Poprade, aj keď som bol členom exekutívy Medzinárodnej horolezeckej únie. Natrvalo sa mi zapísal do pamäti ako skromný a príjemný človek. Svoje životné poslanie naplnil nádherným spôsobom.“