Odíde Matovič z politiky? Jeho bývalý kolega a priateľ prehovoril: Tak skoro sa ho nezbavíme!
15. 9. 2022, 12:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 16:11)
Igor Matovič so svojou eseročkou zneužil demokraciu a nemal by byť ani poslancom trnavskej mestskej časti. Myslí si to o svojom bývalom predsedovi Alojz Hlina, no predpovedá, že v politike zostane ešte dlho.
Zdroj: archív
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY
Zdroj: NORBERT SKALIČAN
Galéria k článku
Pred desiatimi rokmi začínal s Igorom Matovičom v politike. Občiansky aktivista Alojz Hlina na krátky čas pobudol v poslaneckom klube OĽaNO, neskôr bol predsedom KDH a naposledy sa dal dokopy s bývalým ministrom zdravotníctva za tretej vlády Smeru Tomášom Druckerom. Pôsobia v spoločnej strane Dobrá voľba a Umiernení. Hlina vraví, že výsledok vládnej krízy, keď po odchode ministrov SaS zostala menšinová vláda, ho neprekvapil, lebo má osobnú aj politickú skúsenosť so súčasným ministrom financií.
Mesiáš a karavan
Vysvetľuje, že presne takýto scenár od neho očakával. „U Matoviča ťažko niečo predikovať, keď on sám nevie. Ráno sa zobudí a ktoré ‚ja‘ je v tom danom momente dominantnejšie, tak to za neho rozhoduje. Tých scenárov bolo niekoľko a jeden z nich bol, že zostane. Ja som bol zmierený s tým, že napriek tomu, aké to môže byť fatálne, lebo Igor Matovič je spasiteľ, tak zostane,“ vyhlásil Hlina v relácii Nora Dolinského Karty na stôl. Doplnil, že za tým vidí mesianistický komplex, ktorým podľa neho líder OĽaNO trpí. „On nás prišiel zachrániť. Len problém je, že my si to tu neuvedomujeme. My sme takí nezdvorilí, takí neslušní, takí nechápajúci. On priniesol proste obrovskú obetu, roztrhol hruď, nechal si orlami dlabať do srdca a my sme takí nevďační, že to nechápeme,“ pokračoval politik ironicky.
Matoviča začal inak vnímať niekedy v lete 2012, keď sa spolu vybrali na pamätnú cestu karavanom do najproblematickejších rómskych osád na východnom Slovensku. Hlina vraví, že vtedy zažil expresné prebudenie do reality. „Ja som po pol roku spoločného bytia a troch dňoch v karavane zistil, že tade cesta nevedie,“ začal približovať detaily výpravy, ktorá sa po troch mesiacoch pretavila do rozhodnutia Hlinu odísť z poslaneckého klubu OĽaNO. „Malé miesto, malý priestor vás odhalí rádovo rýchlejšie. Nie ja, ale sociologické štúdie hovoria, že auto je dobrý priestor na to, aby ste zistili, s kým máte tú česť. A tri dni v karavane mi úplne stačili. Ja som potom zamával, odišiel a upozorňoval na riziká,“ zdôraznil Hlina svoje nepochopené a hlavne nevyslyšané vizionárstvo.
Modloslužobníci v pozore
Rizikom mal na mysli štýl politiky či, lepšie povedané, protisystémovej antipolitiky, ktorú začal na Slovensku raziť Igor Matovič. „Demokracia je síce veľkorysá, ale nemôžeme ju nechať zneužívať, ako sme ju my nechali. Matovičovi sme nechali eseročku a napriek všetkému je stále minister financií.“ Zmienkou o „eseročke“ naráža na to, že až do posledných parlamentných volieb, keď vstúpila do platnosti nová legislatíva o politických stranách, OĽaNO nemalo žiadne stanovy a v strane boli oficiálne štyria členovia. „A tí jeho oddaní modloslužobníci a svedkovia Matovičovi útrpne stoja a čakajú, čo Igorko povie. Je to dôsledok toho, že my sme dovolili vyrásť politickej eseročke na premiérsku stranu. My máme premiérsku stranu, ktorá nemá sídlo. To by nikto neuveril. Keby ste to v Nemecku niekomu hovorili, tak sa vás spýta, či ste normálny.“
Vďaka nečakane vysokému víťazstvu Obyčajných ľudí a nezávislých osobností v posledných parlamentných voľbách do hnutia natieklo z oficiálnych štátnych zdrojov množstvo prostriedkov. Ale podľa Hlinu sa naďalej spravuje ako firma. „To je hrozne nebezpečné. Za to strašne veľa zaplatíme. My sme už zaplatili 30 miliónov Matovičovi na jeho účet, na účet jeho politickej eseročky. On je zručný v niečom a tých 30 miliónov rozmení tak, že sa ho nezbavíme. On je ako hrdza, pretriete na jednom konci, na druhom vám vyraší. Čiže on tu bude ešte dlho s nami v politickom priestore,“ predikuje bývalý kádehák.
Za problém považuje aj údajné prilepenie šéfa OĽaNO na stoličku vo vláde. „Problém je, že keby ten sebazničujúci boj zohrával niekde v Trnave pri schránkovom inzertnom časopise, tak nech. To je jeho problém. Ale on ho hrá s nami,“ zúfa si podpredseda Dobrej voľby a vyrušujú ho aj témy, ktoré Matovič v krízových časoch prezentuje. „Ja žasnem nad tým, že napriek tomu, s akými problémami sme konfrontovaní, my tu riešime nejaké kanály v Malage a citové výlevy človeka, ktorý nemal byť ani poslancom v trnavskej mestskej časti. U nás bol premiérom,“ zgustol si na svojom exšéfovi Hlina.
Tanec na Titanicu
Menšinová vláda Eduarda Hegera teraz bude v parlamente odkázaná na pomoc opozičných poslancov, čo prináša množstvo rizík. „Ako chcú vládnuť, keď nemajú väčšinu? A ako chcú získať tú väčšinu? Tak, že nazbierajú hlasy od kotlebovcov, od tarabovcov a neviem od akých exotov. Tak toho sme sa dožili? Ja som chcel veriť, že to máme za sebou,“ skonštatoval skleslo. Jediným riešením, ako z krízy von, sú podľa neho predčasné voľby. „Oni si vytvorili taký štít, že teraz na nás neútočte, lebo príde mafia. Nepríde mafia. Keď to nejde, tak v štandardných krajinách sú normálne predčasné voľby. A je zrejmé, že to nejde. Alebo si máme zvyknúť, že nám bude vládnuť Mizík, Beluský či Kotleba?“ pýta sa znechutene. Aktuálnu energetickú krízu a kroky vlády na jej zmiernenie prirovnáva k najslávnejšiemu parníku, ktorý sa potopil pri svojej prvej ceste zaoceán. „Rútime sa do obrovských problémov, ale poctivo tancujeme na tom Titanicu. Kapela hrá a tvárime sa, že je to v poriadku,“ uzavrel.