Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku je dnes rušno, o deviatej totiž začína hlavné pojednávanie s bývalým šéfom operatívcov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jánom Kaľavským. „Na pojednávanie je potrebná akreditácia, hlásilo sa veľa záujemcov,“ uviedla deň pred procesom hovorkyňa súdu Katarína Kudjaková. Výsluch je špecifický, formou telemostu.

Kaľavský je od rána pripravený na výsluch v priestoroch súdu v Sarajeve. Na jeho výpoveď, ktoré sa v Pezinku bude premietať cez videokonferenciu, bude dohliadať sudkyňa Tatiana Kosović. Zákonným sudcom v prípade obžaloby na exfunkcionára NAKA Jána Kaľavského je Miroslav Mazúch.

Kaľavský v roku 2021 prišiel na policajnú inšpekciu a oznámil im šokujúcu informáciu, že policajti manipulujú vyšetrovanie veľkých káuz. Práve túto jeho výpoveď mnohí považujú za začiatok takzvanej vojny v bezpečnostných zložkách. Neskôr sa stal agentom, ktorý zabezpečil aj odposluchy vyšetrovateľov NAKA. Netrvalo však dlho a sám Kaľavský skončil s obvinením z korupcie. V auguste 2021 preto ušiel za hranice a požiadal o azyl v Bosne a Hercegovine.

V rozhovore pre PLUS 7 DNÍ vlani v lete uviedol, že sa množia mŕtvi aktéri káuz, ktoré vyšetruje NAKA a preto má obavy o život.

„Je hrozné, že musím utekať ako štvanec len preto, že som povedal pravdu. Zastupoval som slovenskú políciu na zahraničných cestách a skončil som ako najskorumpovanejší policajt. A áno, už mám paranoju. Stále sa obzerám, či ma niekto nesleduje. Bojím sa o život,“ priznal v rozhovore.

A aj to konkretizoval: „Nezačali na Slovensku zomierať aktéri kauz, ktoré vyšetruje NAKA? Balvan sa obesil, Polóny zastrelil, Böhm sa zastrelil. Mikulca našli mŕtveho akože na úteku, kvôli nemu sme falšovali úradné záznamy. Mikulcova žena potom obviňovala z jeho smrti NAKA, nuž a nejaký chlap prerazil bránu a zastrelil ju... Advokát takáčovcov Almáši náhle zomrel cestou na súd. Mne ide o život. Nechcem byť utýraný a náhodne mi oko vypadne pri kľukoch. To nechcem zažiť. Viem, čoho sme boli schopní... Ja som bol súčasť toho všetkého… Mali sme pocit, že NAKA je všemocná... Bral som to tak, že robíme pre dobrú vec.“

Súdne pojednávanie na Špecializovanom trestnom súde sa vedie proti Kaľavskému ako proti ušlému. Je obžalovaný z prijímania úplatku, zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti. 

Súd sa pripravoval na pojednávanie niekoľko týždňov. „Technické náležitosti, prípravu a následnú skúšku spojenia videokonferencií Špecializovaný trestný súd vždy rieši v časovom predstihu s príslušným súdom v zahraničí. Technickú skúšku spojenia vo tomto prípade vykonal informatik Špecializovaného trestného súdu s príslušným súdom v Bosne a Hercegovine,“ objasnila nám hovorkyňa Kudjaková.