Najbohatší ľudia planéty, presne 2 043 miliardárov, majú v rukách dokopy viac ako 7,6 bilióna amerických dolárov, z toľkých núl na účte by sa človeku riadne zatočila hlava. Vyplýva to z aktuálneho rebríčka magazínu Forbes. Iba 56 miliardárov má menej ako 40 rokov.

Forbes: Najbohatším človekom na svete zostáva Gates

Na čele zoznamu svetových miliardárov už po štvrtý raz v rade svieti meno zakladateľa Microsoftu Billa Gatesa s majetkom 86 miliárd amerických dolárov. Billa nasleduje americký magnát a investor Warren Buffett a tretí najbohatší človek planéty je Jeff Bezos, zakladateľ Amazonu, ktorému sms-ka z banky cinkala najčastejšie, keďže spomedzi všetkých kolegov miliardárov zveľadil svoj utešený majetok najviac – na účet si pripísal za rok 27,6 miliardy dolárov. Americký prezident Donald Trump obsadil s odhadovaným majetkom 3,5 miliardy dolárov 544. miesto v rebríčku.

Banky nenápadne menia cenníky, poplatky za služby rastú

Americký prezident Donald Trump obsadil s odhadovaným majetkom 3,5 miliardy dolárov 544. miesto v rebríčku svetových miliardárov.
Americký prezident Donald Trump obsadil s odhadovaným majetkom 3,5 miliardy dolárov 544. miesto v rebríčku svetových miliardárov.
Zdroj: ČTK

Nožnice sa otvárajú

V 31-ročnej histórii rebríčka došlo k najväčšiemu nárastu počtu miliardárov. Tých, ktorí to ani v najmenšom nemajú hlboko do vrecka je o 233 viac, ako vlani. Väčšina z 2 043 miliardárov je z Ázie a Pacifiku (720), USA (565) a Európy (530). Približne polovica z nich si svoje peniaze zarobila vlastnými rukami, ďalší majetok prevažne zdedili. Na zozname je 227 žien, z ktorých 56 nadobudlo majetok vlastnou prácou.

Ako nebehať po úradoch zbytočne. 5 dokumentov, ktoré vybavíte na jednom mieste

Do klubu zazobancov dostalo „pozvánku“ 195 nováčikov a 78 boháčov sa môžu nazývať exmiliardári, keďže sa do aktuálneho rebríčka už neprepracovali a o majetok prišli.

Zaujímavé je, že do aktuálneho rebríčka najbohatších ľudí sveta sa prvýkrát dostalo aj Slovensko, ktoré takto reprezentuje realiťák Ivan Chrenko s majetkom 1,1 miliardy dolárov, v prepočte asi 1,02 miliardy eur. V svetovom rebríčku mu patrí 1 795. miesto.

Rebríček najväčších zazobancov: Obrovské bohatstvo v rukách pár jednotlivcov

Treba podotknúť, že Chrenko je prvým Slovákom vo svetovom rebríčku preto, že Andreja Babiša uvádza Forbes ako Čecha. Český financmajster má české občianstvo, ale je to rodák z Bratislavy a na účte má podľa odhadov o čosi viac ako Chrenko – 3,4 miliardy dolárov.

Viac na Pluska.sk:

Magazín Forbes predstavil vlani v novembri výročný rebríček najbohatších Slovákov, pozrite sa s nami kto sa ako umiestnil:

25. Jozef Antošík (59)

80 mil. eur Zdroj: papierenstvo, potravinárstvo (Tento, Metsa Tissue, Ryba Žilina)

Milovník futbalu, majiteľ MŠK Žilina. Zarobil na privatizácii žilinských papierní a ich predaji zahraničnému investorovi. Investoval napríklad do výrobku obľúbenej tresky.

25. Jozef Antošík (59): 80 mil. eur Zdroj: papierenstvo, potravinárstvo (Tento, Metsa Tissue, Ryba Žilina)
25. Jozef Antošík (59): 80 mil. eur Zdroj: papierenstvo, potravinárstvo (Tento, Metsa Tissue, Ryba Žilina)
Zdroj: TASR

Pokračovanie na ďalšej strane