Modrý dom na Čapajevovej ulici v Petržalke kedysi patril medzi najstrašidelnejšie objekty tejto bratislavskej mestskej časti. Dlhé roky sa spájal s vandalizmom a drogami. Žili v ňom všelijakí asociáli. I dámy, ktoré svoje služby ponúkali vodičom na blízkej Panónskej ceste. Dnes sa na mieste, kde Modrý dom stál, týči nový objekt s úplne inou kategóriou obyvateľov. Domov si v ňom napríklad na­šla bývalá hlavná štátna radkyňa z Úradu vlády SR Mária Trošková, žena ktorá svojím šarmom, schopnosťami, ale najmä vedomosťami očarila veru nejedného muža - od talianskeho mafiána až po slovenského premiéra.

V luxuse

Do novostavby v Petržalke sa Mária Trošková nasťahovala len pred pár dňami. Podľa medializovaných informácií bude obývať luxusný mezonet s celkovou rozlohou vyše 142 štvorcových metrov. Cena bytu, ktorého súčasťou je aj vírivka na veľkej terase, sa údajne pohybuje okolo 250-tisíc eur. Či je zaťažený hypotékou, alebo si naň Majka našetrila, nevedno, keďže v katastri ho zatiaľ nemá zapísaný na svoje meno. 

Informácie o novom hniezdočku bývalej štátnej radkyne a blízkej spolupracovníčky expremiéra Roberta Fica sa na verejnosť dostali po tom, ako sa nášmu fotografovi podarilo zachytiť veľmi zaujímavé momentky z Majkinho súčasného života. Je z nich zrejmé, že hoci štátnu funkciu nevykonáva už takmer štyri mesiace, stále je obklopená ľuďmi z okolia svojho bývalého šéfa. Konkrétne jeho ochrankármi, teda špeciálne cvičenými policajtmi, ktorých zručnosti dokázala fešná brunetka využiť vskutku zmysluplne. 

Spravila si z nich sťahovákov skákajúcich podľa jej pokynov. Veci do nového bytu mladej dámy vyťahovali štátni bodygardi z vozidla, ktoré už niekoľko rokov preváža chránenú osobu, teda Roberta Fica. Na príkaz Márie Troškovej ich následne vynášali a umiestňovali, kde bolo potrebné.

Najnovšie využitie síl policajtov, ktorí majú za normálnych okolností vlastnými telami chrániť expremiéra, vyvolalo veľkú vlnu nevôle. Situáciu sa preto rozhodol cez stranícku centrálu vysvetliť aj samotný Robert Fico. Tvrdil, že ochrankári boli vyzdvihnúť jeho osobné veci, ktoré zostali na Úrade vlády, a zároveň zobrali aj tie Troškovej. Vraj jej tam ešte nejaké zostali a v rámci spiatočnej cesty ich len odovzdali. Čo si Mária na svojom bývalom pracovisku zabudla a v ktorej pracovni, nikto nespresnil, ale nešťastníci z ochranky ich museli zrejme poriadne ofúkať od prachu, keďže Trošková z Úradu vlády odišla oficiálne v marci tohto roka.

Prepojená na mafiu

Kanceláriu opustila po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Vysvitlo totiž, že krátko pred smrťou pripravoval mladý žurnalista článok o pôsobení odnože nebezpečnej talianskej mafie ’Ndrangheta na Slovensku. Práve pre jej údajných členov, rodinu Vadalovcov, fešná tmavovláska Mária Trošková v minulosti pracovala. Vlastne do blízkosti najvyšších štátnych predstaviteľov sa dostala práve vďaka jednému z členov tohto klanu Antonina Vadalu a údajne aj na jeho odporúčania.

Ten sa cez podnikanie na východe Slovenska spoznal s bývalým smeráckym poslancom NR SR Viliamom Jasaňom, u ktorého vo februári 2014 Majka nastúpila ako asistentka. A bola vraj nesmierne šikovná. Aspoň tak prezradil pán poslanec, ktorý sa cítil veľmi dotknutý, keď si ju o rok za svoju pravú ruku vybral vtedajší premiér Robert Fico. Kde a kedy mu táto bývalá účastníčka súťaže Miss a modelka padla do oka, doteraz neprezradil. Ale ruku na srdce, ktorý muž by pri pohľade na Majkine fotky z minulosti pre istý pánsky časopis či traktorový kalendár ostal chladný? Lebo obrázky sú to fakt pekné. Ešte i dnes iste visia na dverách nejakého pánskeho zariadenia či v plechovej pracovnej skrini.  

Luxusné bývanie: Bývalá štátna radkyňa si zabezpečila byt v tejto petržalskej novostavbe. Ide vraj o mezonet v hodnote vyše 250-tisíc eur.
Luxusné bývanie: Bývalá štátna radkyňa si zabezpečila byt v tejto petržalskej novostavbe. Ide vraj o mezonet v hodnote vyše 250-tisíc eur.
Zdroj: FLAT 75

Na vlastných nohách

Po odchode z Úradu vlády sa po Majke, z ktorej sa medzitým stala legenda, na pár mesiacov akoby zľahla zem. Na okamih sa ju podarilo zachytiť s uterákom na hlave a cigaretou v ruke na balkóne prenajatého bytu v Petržalke. Zdá sa, že táto nie príliš vábna bratislavská mestská časť ju očarila natoľko, že svoje ťažko zarobené peniaze sa rozhodla investovať do novučičkej nehnuteľnosti nachádzajúcej sa práve na jej území.

To však nie je jediná novinka v živote krásnej brunetky. Pohľad do živnostenského registra naznačuje, že na vlastné nohy sa opäť postavila aj z pracovnej stránky. Svoj rozum bude konečne používať výlučne vo vlastný prospech. Ku koncu júna tohto roka si totiž založila živnosť, pričom predmet jej podnikania je relatívne pestrý - od administratívnych služieb cez činnosť daňových a ekonomických poradcov, sprostredkovateľskú činnosť až po prenájom nehnuteľností.

Na záver už len toľko

Azda najnovšie aktivity Márie Troškovej dopadnú lepšie ako tie z minulosti, pre ktoré čelí preverovaniu zo strany polície. Muži zákona podľa zistení denníka Sme skúmajú pohyby na účte spoločnosti AV-Real. Kedysi ju vlastnil Antonino Vadala a medzičasom zbankrotovala. V rokoch 2011 až 2014 mala uvedená firma otvorený účet v istej banke, pričom disponovať ním mohol práve Vadala a Mária Trošková. Polícia vraj preveruje transakciu z roku 2011, ktorá súvisí s prevodmi nehnuteľností.

Neslávny Modrý dom

Objekt, v ktorom si nový byt vyhliadla Mária Trošková, nahradil v bratislavskej Petržalke neslávne známy Modrý dom. Dlhé roky bol doslova postrachom ľudí z okolitých nehnuteľností, ale i kompetentných. Žili v ňom v prevažnej miere asociáli, neplatiči, šíril a z neho smrad a hrozili infekcie.

Neslávny Modrý dom
Neslávny Modrý dom
Zdroj: Matej Kalina

V roku 2013 sa petržalská samospráva rozhodla riešiť situáciu radikálnym spôsobom. Dom s pozemkom predala za jedno euro súkromnej firme, ktorá tam postupne zrealizovala projekt so 75 bytmi. Petržalská samospráva pritom mala získať desať z nich. Zatiaľ sa tak nestalo, čo nám potvrdila Mária Halašková z komunikačného oddelenia petržalského miestneho úradu.

„Vlastník nového bytového domu postaveného na mieste Modrého domu develop BS, s. r. o., zatiaľ nepreviedol uvedených 10 bytov – 5 jednoizbových a 5 dvojizbových do vlastníctva mestskej časti. Momentálne prebieha pripomienkovanie kúpnej zmluvy, na základe ktorej budú uvedené byty prevedené za symbolické jedno euro. Byty budú v zmysle uznesenia miestneho zastupiteľstva zo dňa 22. októbra 2013 prednostne ponúknuté na prenájom začínajúcim učiteľom základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mestskej časti,“ informovala Mária Halašková.