Je to už takmer dvadsať rokov, čo vraj Pavol Rusko ako majiteľ najsledovanejšej televízie na Slovensku kontaktoval niekdajšieho najsilnejšieho muža slovenského podsvetia Mikuláša Černáka. Nato sa údajne osobne stretli v Banskej Bystrici. Pavol Rusko počas neho vraj vzniesol bosovi zaujímavú požiadavku. Za dvadsať miliónov korún mali mafiáni jeho spoločníčku v televízii Markíza Sylviu Volzovú prinútiť prepísať jej podiel vo firme na Pavla Ruska. Potom sa mala jednoducho stratiť. O priebehu skutku sa aktuálne rozhodli vypovedať dvaja mafiáni - Miloš Kaštan aj Mikuláš Černák. Nuž a tvrdia, že Pavol Rusko za túto službu dokonca zaplatil zálohu vo výške pol milióna korún.

Policajti práve v týchto dňoch, na základe výpovedí obávaných mužov podsvetia, obvinili exšéfa Markízy z objednávky vraždy a v pondelok ráno ho v tejto súvislosti zadržali. V policajnej cele strávil celý deň aj noc. V kauze je okrem spomínanej trojice, teda Rusko, Černák a Kaštan, obvinený mafiánsky bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel. Prípad, ktorý otriasol Slovenskom, je len na začiatku a práve v čase našej uzávierky špeciálne komando eskortovalo na policajné prezídium mafiánskeho bosa Černáka, ktovie prečo navlečeného v nepriestrelnej veste, ako i jeho financmajstra Miloša Kaštana. Oboch predviedli pre výpovede, ktoré už robili v procesnom postavení obvinených.

V nepriestrelnej veste: Nevedno prečo Mikuláša Černáka včera prevážali chráneného viac ako kedykoľvek inokedy.
V nepriestrelnej veste: Nevedno prečo Mikuláša Černáka včera prevážali chráneného viac ako kedykoľvek inokedy.
Zdroj: Vlado Benko jr.

Zaujímavosti a dohady

Práve preto, že vec je ešte veľmi čerstvá, vyvoláva obvinenie niekdajšieho mediálneho magnáta a ministra hospodárstva množstvo rôznych teórií a otázok. Zaujímavé je napríklad to, že objednávka vraždy sa odohrala takmer pred dvadsiatimi rokmi, pričom policajti Ruskovi vzniesli obvinenie tesne pred uplynutím premlčacej lehoty tohto skutku. Je zrejme len náhoda, že obvinenie, za ktoré Ruskovi hrozí až doživotný trest, prichádza v čase, keď sa odštartoval súdny spor o zmenky v hodnote 69 miliónov eur. Tie vraj vystavil práve Pavol Rusko, ktorý navyše ich pravosť nevylúčil.

O peniaze za zmenky sa dnes uchádza jeho niekdajší úhlavný nepriateľ, dnes však už priateľ Marián Kočner. Milióny za ich spory by mala vyplácať americká spoločnosť, ktorá dnes televíziu Markíza vlastní. „Nevidím nejaký dôvod, aby táto kauza súvisela s riešením týchto zmeniek,“ povedal Marián Kočner. Zaujímavé je, že meno Mariána Kočnera sa už v minulosti s touto televíziou spájalo. Bolo to niekoľko mesiacov po tom, ako si Rusko podľa najnovšieho obvinenia u mafie objednal likvidáciu svojej spoločníčky Volzovej.

Kauza Gamatex

Kočner prostredníctvom svojej firmy Gamatex totiž kúpil v roku 1998 pohľadávku na televíziu Markíza a nahovoril Ruskovu spoločníčku Volzovú, aby im ako druhá konateľka Markízy notársky uznala dlžobu z pohľadávky. Spolu s úrokmi išlo o sumu 80 miliónov korún, čo je viac ako dva a pol milióna eur. Neskôr v sprievode sýkorovského komanda, na čele s neskôr zavraždeným mafiánskym bosom Petrom Čongrádym, napochodoval do Markízy a pokúsil sa o jej ovládnutie. Kauza s názvom Gamatex sa dodnes považuje za jednu z najväčších v histórii Slovenska, čo sa médií týka. Mafián Čongrády sa vraj navyše po rozhodnutí Kočnera stal na nejaký čas generálnym riaditeľom Markízy. „My sme oslovili bezpečnostnú službu DKFB a ako zamestnanec tejto bezpečnostnej služby prišiel aj Peter Čongrády, ktorého som ja vtedy nepoznal. To, že som ho vymenoval za generálneho riaditeľa je hlúposť,“ reagoval pre PLUS 7 DNÍ Marián Kočner. Pavol Rusko sa práve pre kauzu Gamatex, podľa dostupných informácií, musel obklopiť ochrankou. Malo ísť o mužov hovoriacich po rusky, ktorí mu v horúcich časoch boja o televíziu zachránili život. Sýkorovci totiž podľa viacerých zdrojov boli pripravení Ruska zlikvidovať.

Zrejme až vyšetrovanie ukáže, čo sa v podsvetí za pár mesiacov zmenilo, keďže podľa obvinenia dostal Rusko koncom roka 1997 od bosov Černáka aj Lališa „požehnanie“ na likvidáciu spoločníčky. Zložil im pol milióna korún. Neskôr sa však musel obklopiť mužmi hovoriacimi po rusky, aby ho sýkorovci nezlikvidovali.

Róbert Lališ: Mafiánsky bos sýkorovcov je tiež v tejto veci obvinený.
Róbert Lališ: Mafiánsky bos sýkorovcov je tiež v tejto veci obvinený.
Zdroj: Emil Vaško

Do kauzy je zapletený tiež šéf Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik. Muž, ktorý bol svojho času takisto spolumajiteľom Markízy, v tejto veci figuruje ako ten, kto Ruskovi stretnutie s Černákom sprostredkoval. Kováčik aktuálne túto informáciu pre televíziu Markíza potvrdil, pričom vysvetlil, že ešte zo školy sa pozná s Milošom Kaštanom. Práve cez neho spojil Ruska s Černákom.

Miloš Kaštan: Výpovede Černáka a Kaštana sa vraj zhodujú.
Miloš Kaštan: Výpovede Černáka a Kaštana sa vraj zhodujú.

Advokát Marek Para, ktorý prevzal zastupovanie Pavla Ruska, považuje obvinenie svojho klienta z objednávky vraždy za absurdné až neuveriteľné. Veď uvidíme, akými dôkazmi, okrem svedectiev mafiánov, polícia disponuje. Kauzu, ktorá sa bezpochyby zaradí medzi najväčšie, budeme určite ďalej sledovať.

Persóna Rusko

Bol hviezda, ktorá si mohla robiť, čo len chcela. Pavol Rusko mal v časoch svojej najväčšej slávy v rukách moc, ktorú vedel patrične využívať, a, samozrejme, aj si ju užívať. Hoci i na také prízemnosti ako ohurovanie mladých krásnych žien, ktoré mu ležali pri nohách. Mal peniaze, postavenie, ale čas ukázal, že aura okolo Pavla Ruska bola len obyčajný klam. Pretože tak rýchlo, ako sa na výslnie dostal, tak rýchlo dokázal spadnúť na úplné dno. Svojou hlúposťou a pofidérnymi rozhodnutiami postupne prišiel nielen o rodinu, majetok a desať miliónov eur získaných z predaja podielu v TV Markíza, ale stal sa aj terčom zastrašovania zo strany všakovakých po rusky hovoriacich mužov. Niekoľkokrát ho vyšetrovala polícia. Pavol Rusko postupe stratil akúkoľvek súdnosť. V posledných mesiacoch dokonca spojil svoje aktivity so svojím bývalým úhlavným nepriateľom, podnikateľom známym z mafiánskych zoznamov Mariánom Kočnerom, v spolupráci s ktorým dokázal Rusko pripraviť o strechu nad hlavou dokonca týrané ženy.

Zakladateľ televízie

Stalo sa tak v roku 1995, keď spustila svoje vysielanie TV Markíza. Na Slovensku vyvolala veľký rozruch a očakávania, čo jej generálny riaditeľ a spoluvlastník v jednej osobe Pavol Rusko neskôr patrične využíval, ak nie rovno zneužíval. Spolu s ním televíziu vlastnila Silvia Volzová.

Spor s Kočnerom

Bolo to v roku 1998, keď slovenskú verejnosť dokázala spojiť kauza okolo TV Markíza. Nielen obyčajní ľudia, dokonca aj opoziční politici sa ju hotovali chrániť vlastným telom pred tým, abu moc nad ňou prevzal podnikateľ Marián Kočner cez svoju firmu Gamatex. Všetko vyvolal spor Pavla Ruska s podnikateľom Silošom Pohankom, ktorý stál pri vzniku Markíza a mal ju spoluprevádzkovať. Keďže k naplneniu tejto podmienky nedošlo, vec sa dostala na súd. Pohankovu pohľadávku voči Markíze prevzala práve Kočnerova firma.

Pavol Rusko a Marián Kočner: Počas kauzy Gamatex prežili obaja horúce chvíle.
Pavol Rusko a Marián Kočner: Počas kauzy Gamatex prežili obaja horúce chvíle.
Zdroj: Archív

Rusko a politika

Krátko po zvládnutí kauzy spojenej s firmou Gamatex skončil Pavol Rusko v roku 2000 na čele Markízy, v jej orgánoch však zostal naďalej. Jeho pozícia zostala silná, mal aj veľkú podporu verejnosti, čo sa rozhodol zúročiť vstupom do politických vôd. Čeriť ich začal v roku 2001, keď založil stranu s názvom Aliancia nového občana. Do je radov zlanáril veľké televízne hviezdy ako Aneta Parišková, Eva Černá či Ľubomír Lintner. V roku 2002 sa ANO dostala do parlamentu. Stala sa súčasťou vlády vedenej SDKÚ. Z Pavla Ruska sa stal podpredseda Národnej rady, neskôr dokonca minister hospodárstva.

Akcia Hubert

Túto kauzu odštartoval Pavol Rusko na začiatku roka 2003, keď ako líder ANO vyšiel na verejnosť s tvrdením, že ho koaliční partneri odpočúvajú. Konkrétne jeho mobilný telefón. Za dôkaz označil pásku s nahrávkou rozhovoru, kde sa ho redaktor Sme počas stretnutia v hoteli Hubert opýtal, čo v televízii pozerá cez Vianoce. Ruska tvrdil, že polícia toto jeho údajné stretnutie preverovala. V tejto súvislosti vytkol vtedajšiemu premiérovi, že do hotela poslal políciu skôr, ako sa na udalosť opýtal priamo jeho. Toto považoval za zneužitie polície pri získavaní možných diskreditačných informácií na koaličných partnerov.

Kauza Drukos

Na jar v roku 2003 sa na políciu v súvislosti s údajne nekalými praktikami Pavla Ruska obrátil šéf spoločnosti Drukos František Mojžiš. Obvinil ho z vydierania a nátlaku. Rusko sa vraj týchto skutkov dopúšťal ešte ako šéf Markízy. Samotný Mojžiš v jednom z rozhovorov priblížil, že išlo podpisovanie zmlúv, ktorými boli istené rôzne takzvané pôžičky. Tie však boli „pôžičkami“ pre Markízu. Spoločnosť Drukos ich údajne musela robiť, či chcela, alebo nie. Len v októbri 2001 to vraj bolo v hodnote sto miliónov korún. V súvislosti s týmto prípadom polícia uskutočnila aj domové prehliadky vtedajšieho spolumajiteľa TV Markíza Jána Kováčika.

Postrelené lýtko

V novembri 2005 Slovensko zasiahla správa, že šéf ANO Pavol Rusko leží v jednej z bratislavských nemocníc. A nie s hocičím, ale so strelným zranením lýtka. Spôsobil si ho vraj sám pri čistení legálne držanej guľovnice v garáži domu v Stupave. K nešťastiu došlo údajne pre neopatrnú manipuláciu so zbraňou. Tak znela oficiálna verzia. Neoficiálne sa hovorilo kadečo a spomenuli sa aj Ruskove problémy s nejakými po rusky hovoriacimi mužmi.

Blaškove zmenky

Pavol Rusko v roku 2003 už ako minister hospodárstva podpísal 11 zmeniek po 9,5 milióna korún, ktoré vystavil podnikateľovi z oblasti energetiky Ľubomírovi Blaškovi. Ako prvý na to upozornil práve náš týždenník, pre ktorý Rusko povedal, že zmenkami len ručil za dlhy jemu blízkych firiem. Neskôr však priznal, že časť peňazí, viac ako 40 miliónov, chcel použiť aj na investičný projekt. Rusko menil výpoveď aj v súvislosti s tým, čo ako zmenky podnikateľovi Blaškovi splatil. Najskôr tvrdil, že ich vyplatil z dividend z TV Markíza, potom že žiadne dividendy nemal a zmenky splatil z iných zdrojov. Kauza okolo týchto zmeniek stála Ruska post ministra hospodárstva a spôsobil v podstate aj rozpad jeho ANO.

Úspešný politik: Pavol Rusko bol v minulosti minister hospodárstva aj podpredseda vlády SR.
Úspešný politik: Pavol Rusko bol v minulosti minister hospodárstva aj podpredseda vlády SR.
Zdroj: Archív

Kauza Maják

Pavol Rusko sa po odchode z politiky, verejného života a po všetkých možných prešľapoch na dosť dlhý čas odmlčal. Vrátil sa až vlani, keď začal šéfovať krízovému centru pre týrané ženy Maják. Presne tomu, ktoré v roku 2002 zakladala Nadácia Markíza spolu s bratislavskou mestskou časťou Staré Mesto. Tá poskytla na jej činnosť budovu.

Pod Ruskovým vedením však nadácia vyrobila dlh 600-tisíc eur a ešte aj budovu chcel Rusko vymeniť. Kvôli tomu sa prekvapujúco spojil so svojím niekdajším nepriateľom podnikateľom Mariánom Kočnerom, s ktorým už mal naplánovanú vraj veľmi výhodnú zámenu. Budovu za zopár bytov v luxusnom Kočnerovom komplexe. Ich čudný biznis však zabrzdilo Staré Mesto, ktoré si na objekt uplatnilo predkupné právo.

Pavlovi Ruskovi sa tak úspešne podarilo zničiť aj zariadenie pre týrané ženy.