Napriek tomu, že mali belgickí vyšetrovatelia k dispozícii všetky letiskové záznamy, výpovede svedkov, policajtov, zdravotníkov, výsledky pitvy, dodnes zostáva smrť úspešného podnikateľa, 38-ročného otca rodiny Jozefa Chovanca nevyriešená.

Prečo to všetko?

Tragédia je o to absurdnejšia, že príčina údajného sporu (nepredloženia palubného lístka letuške) bola formalita. Palubný lístok už väčšina leteckých spoločností pri nástupe do lietadla nepožaduje. A ak, tak skôr preto, aby cestujúcich nasmerovali na miesto.

Upozornenie: Video nie je vhodné pre deti a citlivejšie povahy

Necenzurované video z diania v cele si môžete pozrieť aj TU

Postupne sa ukazuje, že aj ďalšie "dôvody" surového zásahu policajtov proti podnikateľovi z Terchovej, nezmyselného násilia a niekoľkohodinového zadržiavania v cele stoja na vode. Jeho lístok sa totiž našiel a ako nás informoval Jozefov brat, je priložený k vyšetrovaciemu spisu. Natíska sa otázka, ako je možné, že popri videách zo zatýkania i extrémnych policajných zákrokov na žiadnom nevidíme dôvod, prečo vlastne Jozef Chovanec skončil na celú noc v záchytnej cele. Z letiska, ktoré je monitorované množstvom kamier nám neukázali žiadne prerážanie bariér, ani neprípustné správanie podnikateľa. Čím si zaslúžil taký surový prístup, zosmiešňovanie, poníženie a nakoniec smrť?

Pôsobil zmätene a dezorientovane

Údajnú Chovancovu agresivitu, či sotenie letušky spochybňuje očitý svedok incidentu, ktorý bol v osudný piatok 23. februára 2018 v rovnakom lietadle spoločnosti Ryanair. "Jozef Chovanec nastúpil a sadol si na jedno z predných sedadiel," hovorí pre Plus 7 dní špecialista na informačné technológie Roman Behúl. "Pristúpila k nemu letuška a žiadala od neho palubný lístok. Zdalo sa mi, že je zmetený, dezorientovaný, vyzeral, akoby nebol schopný komunikácie. Okolosediaci sa ponúkli, že mu budú prekladať. On však hovoril po slovensky, odmietal vystúpiť s tvrdením, že lístok má. Vstal a chytil sa dverí. Na to posádka zavolala policajtov, s ktorými bez odporu odišiel. Z okna sme videli, ako ho letisková ostraha zvalila na zem. Nevieme prečo."

Nehrozil ani neútočil

Ako Roman Behúl pokračuje, Jozef sa nikomu nevyhrážal, nebol agresívny, ani na nikoho neútočil. "Celé to pôsobilo absurdne,"zamýšľa sa. "Veď pohyb cestujúcich je monitorovaný odkedy prídu na letisko. Všade sú kamery, existuje rozpoznávanie tvárí. Než použili fyzickú silu, všetko si mohli relatívne rýchlo spätne vyhodnotiť. V tomto prípade na ňu nebol žiadny dôvod. Palubný lístok sme len v hale potvrdzovali dvakrát, k tomu sme absolvovali bezpečnostnú kontrolu. Ako by sa jej vyhol dvojmetrový chlap? Nebol to normálny postup a prišlo mi to ako ľudské aj technické zlyhanie."

Redaktor PLUS 7 DNÍ navštívil Jozefovu rodnú obec Terchová, kde zistil ďalšie šokujúce detaily. Nájdete ich v aktuálnom vydaní nášho týždenníka