Koncom novembra príslušníci Kriminálneho úradu Finančnej správy prehľadali v meste Sobrance nebytové priestory. Pri prehliadke našli takmer deväť ton tabaku, ktorý bol voľne uložený v kartónových škatuliach. Únik na spotrebnej dani vyčíslili takmer na 620-tisíc eur. Taký úlovok sa Finančnej správe nepodarí každý deň.

Večerný záťah: Príslušníci Kriminálneho úradu Finančnej správy urobili v jeden piatkový večer raziu v objekte, kde sídli Pipta, a. s. Boli ich desiatky.
Večerný záťah: Príslušníci Kriminálneho úradu Finančnej správy urobili v jeden piatkový večer raziu v objekte, kde sídli Pipta, a. s. Boli ich desiatky.
Zdroj: RUDOLF FELŠÖCI

Všetko by bolo v poriadku, keby tabak nenašli v areáli akciovej spoločnosti Pipta. Akciovky, ktorá prebrala záväzky a pohľadávky po zrušenej eseročke Ladislav Pipta. Jej výhradným vlastníkom bol v minulosti práve tento významný pán zo Sobraniec.

Veľkolepý zásah zatiaľ bez happyendu

V piatkový podvečer naklusali do areálu akciovej spoločnosti Pipta v Sobranciach na Kúpeľskej ulici desiatky maskovaných a vyzbrojených príslušníkov Finančnej správy. Až do noci zaisťovali dôkazy, kontrolovali obsah papierových škatúľ a vážili zaistený kontraband. „Príslušníci Kriminálneho úradu Finančnej správy vykonali v piatok 24. 11. podvečer prehliadku nebytových priestorov v Sobranciach, zameranú na odhalenie tabaku, ktorý unikol colnému dohľadu a daňovému dozoru. Počas tejto prehliadky našli v skladových priestoroch 59 kartónových škatúľ
(8 717,6 kilogramu) tabaku neoznačených platnou kontrolnou známkou. Tabak odovzdali správcovi dane s cieľom odobrať vzorky na tovaroznaleckú expertízu, zabezpečiť ich a následne uskladniť,“ upresňuje vo svojej správe Ivana Skokanová, hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR.

Keďže v tomto prípade vzniklo podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru, vyšetrovateľ Finančnej správy vykonal potrebné úkony a začal trestné stíhanie. V prípade dokázania viny hrozí páchateľovi trest odňatia slobody od troch do osem rokov, škoda na štátnom rozpočte bola vyčíslená takmer na 641-tisíc eur.

Tiež v majetku rodiny: Bývalá manželka Ladislava Piptu vlastní túto nehnuteľnosť spolu s lekárňou. Je pani magistra a v Sobranciach je mimoriadne obľúbená.
Tiež v majetku rodiny: Bývalá manželka Ladislava Piptu vlastní túto nehnuteľnosť spolu s lekárňou. Je pani magistra a v Sobranciach je mimoriadne obľúbená.
Zdroj: RUDOLF FELŠÖCI

Lenže ani týždeň po akcii nie je nik konkrétny obvinený a Finančná správa sa k žiadnym menám nevyjadruje. Isté je len to, že tabak nie je zo Slovenska, ale zo zahraničia. Zákon o spo-trebnej dani z tabakových výrobkov totiž nepripúšťa možnosť legálnej držby tabakovej suroviny osobou, ktorej colný úrad nevydal povolenie na obchodovanie s ňou. Navyše vyrábať tabakové výrobky na daňovom území možno len v registrovanom daňovom sklade. Ich výroba mimo takého priestoru je správnym deliktom.

„Logika veci však nepustí. Nie je obvinený konkrétny človek, pretože ak by aj priestory, kde tabak našli, patrili do portfólia majetku pána Piptu, ťažko dokázať priame prepojenie s ním. Stačí, ak má
k dispozícii nájomnú zmluvu, trebárs aj na fiktívnu spoločnosť či osobu, ktorej priestor prenajal. Tak nezodpovedá za obsah, ktorý v jeho priestoroch našli,“ dozvedáme sa z policajného zdroja.

Zašlá sláva

Sobrančan Ladislav Pipta podľa Obchodného registra figuroval vo viacerých firmách. Dnes už väčšinou neexistujú. Mnohé boli vymazané ex offo - napríklad firma Anyway či Key East - alebo prešli do rúk zahraničného vlastníka, napríklad spoločnosť Atipan, ktorá bola nástupcom spoločnosti Pipta No.1. Tá je v súčasnosti podľa Obchodného registra vo vlastníctve Olgy Váradiovej v Gyáli neďaleko Budapešti. Táto pani od Piptu získala aj spoločnosť Gamuro, no ani tá už neexistuje, bola vymazaná ex offo. Ako spoločnosť Vihorlat Soko, ktorá skončila v likvidácii.

Oficiálne dnes Ladislav Pipta figuruje len ako predseda predstavenstva akciovej spoločnosti Pipta, kde colníci zadržali nelegálny tabak. Mimochodom, táto akciovka funguje na tej istej adrese, kde predtým fungovala spoločnosť Vihorlat Soko, teda niekdajšie slávne strojárske závody Vihorlat v Sobranciach.

Išli na istotu: Zaistili hneď niekoľko ton nelegálneho tabaku.
Išli na istotu: Zaistili hneď niekoľko ton nelegálneho tabaku.
Zdroj: RUDOLF FELŠÖCI

Ladislav Pipta bol v minulosti známy nielen ako vlastník mnohých luxusných limuzín - obľuboval najmä značku Mercedes -, ale aj ako majiteľ viacerých nehnuteľností v Sobranciach. Najznámejším kúskom jeho portfólia je hotel Morské oko. Plánoval jeho rekonštrukciu a údajne doň chcel vraziť milióny eur. V úspešnom rozvoji mu však podľa jeho slov bránilo odkúpenie pozemkov pri hoteli. Tie sa snažil kúpiť od mesta Sobrance ešte v roku 2009. „Moje finančné možnosti sú dosť silné na to, aby som hotel urobil bez nejakých podpôr. Kým však nebudem mať istotu, že vstup do hotela je môj majetok, tak to, samozrejme, robiť nebudem,“ tvrdil vtedy pred mestskými poslancami Ladislav Pipta.

V súčasnosti hotel naďalej chátra. No čosi sa predsa zmenilo - majiteľ. Ladislava Piptu nahradili Alexandra a Ivona Piptové. Zaujímavé je, že obe majú takú istú adresu trvalého bydliska ako Ladislav Pipta. Týmto dvom dámam patria aj nehnuteľnosti v blízkom okolí schátraného hotela a tiež celý objekt s pozemkami, v ktorých je spoločnosť Pipta, a. s., teda tie, kde zaistili nelegálny tabak.

Opletačky s políciou

Slovensko pozná Ladislava Piptu najmä v súvislosti s kauzou DPH spred piatich rokov, keď ho vzali do vyšetrovacej väzby. A to hneď dvakrát. V roku 2014 podal vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) podnet na väzobné stíhanie Ladislava Piptu ako šéfa 45-člennej zločineckej skupiny. Predtým už vo väzbe bol, no prepustili ho. Polícia však údajne zistila, že sa snaží ovplyvňovať svedkov, preto navrhla opätovnú väzbu.

„Pokračujúcim vyšetrovaním policajti NAKA zistili, že Ladislav P. pôsobí na svedkov a spoluobvinených tak, že ich žiadal, aby nevypovedali a nespolupracovali s políciou,“ konštatovala ešte v roku 2014 hovorkyňa Policajného zboru Andrea Dobiášová. Tohto Sobrančana, ktorého firma mala ako jedna z mála oprávnenie obchodovať aj so zbraňami, obvinila NAKA ešte v roku 2012 z trestných činov založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, neodvedenia dane a poistného a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Policajná správa ešte z roku 2012 hovorí o tom, že hlavným obvineným bol Milan Ch., ktorý založil už v roku 2007 zločineckú skupinu a s jej členmi vytvorili sieť obchodných spoločností, ktoré si za využitia bielych koní (prevažne štatutárov spoločností) neoprávnene uplatňovali vrátenie DPH na daňových úradoch. V roku 2008 sa táto skupina v tejto činnosti spojila so skupinou Ladislava P. zo Sobraniec a v tom istom roku začali organizátori tejto trestnej činnosti spolupracovať s treťou, bratislavskou zločineckou skupinou vedenou obvineným Jánom Z. a Jánom M.

Prepojenie na zahraničie

Podľa polície táto skupina od roku 2007 spolupracovala s ďalšími zločineckými skupinami z Česka, Maďarska, Poľska, Lotyšska, Írska, Rumunska a Ukrajiny. „Ich cieľom bolo dosiahnuť zisk páchaním ekonomickej trestnej činnosti. Podľa policajných zistení chceli od štátu vylákať finančné prostriedky na základe neoprávneného uplatňovania dane z pridanej hodnoty,“ konkretizovala vtedy polícia.

Výsledky vyšetrovania odhalili fiktívne obchody s rôznymi komoditami, napríklad s investičným zlatom, platinou, masívnymi dubovými podlahami, so slnečnicovým olejom, s ryžou, cukrom, autosúčiastkami, betonárskou oceľou a podobne. „Členovia skupiny mali takto spôsobiť štátu škodu viac ako 20 miliónov eur, daňové úrady vyplatili necelých 16 miliónov eur. Zvyšok, viac ako štyri milióny eur, sa podarilo reálne zachrániť a neboli im vyplatené,“ uviedla hovorkyňa.

Ladislava Piptu vzali do väzby hneď v deň obvinenia. Po pol roku ho súd prepustil. A v roku 2014 ho vzali pre údajné ovplyvňovanie svedkov do väzby opäť.

Tam bol niekoľko mesiacov a dnes je opäť na slobode. Stretnúť ho v Sobranciach je často nemožné. Na adrese trvalého bydliska sme ho nezastihli, ani v priestoroch, kde sídli
Pipta, a. s.