Slovensko opäť zaujalo celý svet. Tentoraz úkladnou vraždou novinára a jeho snúbenice. Oboch zastrelil zatiaľ neznámy páchateľ v ich dome vo Veľkej Mači. Ján Kuciak (†27) sa na portáli aktuality.sk venoval závažným témam siahajúcim do politiky, napríklad aj dépeháčkarom, ale aj talianskej mafii pôsobiacej na východe Slovenska. Polícia označila prípad za úkladnú vraždu, ktorá pravdepodobne súvisí práve s Kuciakovou investigatívnou prácou. Kuciak podával trestné oznámenie na Mariána Kočnera za vyhráženie. Minister vnútra Robert Kaliňák to vtedy zľahčoval a zosmiešňoval.

Tri rany

K činu podľa polície došlo medzi štvrtkom a nedeľou. To, že niečo nie je v poriadku, vytušili rodičia Kuciakovej snúbenice. S dcérou sa nedokázali spojiť, a tak zalarmovali políciu. Hliadka, ktorá k ich domu došla, videla cez okno ležiaceho človeka. Zavolala preto hasičov aj záchranárov. Keď dom otvorili, na

skytol sa im hrozný pohľad na dvoch popravených mladých ľudí.

Podľa našich informácií Jána Kuciaka (†27) zavraždili dvoma strelami, prvá ho zasiahla do hrudníka a druhá, pravdepodobne rana istoty, do hlavy. Jeho priateľka Martina (†27) vraj pred páchateľom utekala smerom do pivnice, zabila ju však rana do hlavy. Okolo oboch tiel sa údajne našli postavené náboje, čo môže byť odkaz, pre ostatných, ktorí by sa v prípade, ktorému sa Kuciak venoval, ďalej angažovali.

V danej situácii kriminalisti prípad kvalifikovali zatiaľ ako úkladnú vraždu, ktorá má podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara pravdepodobne súvis s prácou investigatívneho novinára.

Snúbenci: Mladú zasnúbenú dvojicu brutálne popravili zatiaľ neznámi páchatelia.
Snúbenci: Mladú zasnúbenú dvojicu brutálne popravili zatiaľ neznámi páchatelia.
Zdroj: facebook

Horúce témy

Ján Kuciak bol medzi kolegami známy ako dôsledný novinár, ktorý kládol dôraz na detaily a dosledovanie svojich tém. Písal o IT firmách napojených na štátny rozpočet, o vratkách DPH a špeciálne o kontroverznom podnikateľovi Mariánovi Kočnerovi. Na toho podal aj trestné oznámenie za vyhrážanie. Muž, ktorého meno sa objavilo aj na mafiánskych zoznamoch mu, podľa trestného oznámenia, telefonicky povedal, že „bude zbierať na neho špinu, na jeho rodinu, všetko zverejní, zničí oznamovateľovi kariéru a nebude písať“. Prokuratúra a polícia si prípad pohadzovali ako horúci zemiak, aby napokon konštatovali, že sa nič nestalo a čin nie je ani len priestupok.

Keď sa na prípad možného vyhrážania novinári v minulosti pýtali ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ten celý problém zľahčoval slovami: „Mám z toho vyjadrenia pocit, že sa chce zaradiť ako ďalší novinár do vášho denníka. Hľadanie špiny je to, čo robíte vy.“

Miliónová odmena

V deň, keď na verejnosť vyšli informácie o Kuciakovej vražde, však už ohlásil, že zrušil pracovný program a vracia sa na Slovensko. Už popoludní stál po boku premiéra Roberta Fica. Ten sľuboval milión eur za informácie, ktoré povedú k dolapeniu a odsúdeniu páchateľa. Asi zabudol, že novinári sú pre neho špinavé protislovenské prostitútky. V súvislosti s vysokou odmenou stojí možno za zmienku názor človeka, ktorý v minulosti pracoval v tajných službách. „Zatiaľ vždy platilo pravidlo, že keď niekto verejne sľubuje odmenu, už vie, že prípad sa nikdy nevyšetrí.“

Sľúbil odmenu: Premiér Fico je ochotný za informáciu o vražde zaplatiť milión eur.
Sľúbil odmenu: Premiér Fico je ochotný za informáciu o vražde zaplatiť milión eur.
Zdroj: Archív, Facebook

Zlyhanie polície

Mladý, no veľmi šikovný investigatívec Kuciak bol podľa kolegov vždy ochotný pomôcť a spolupracovať. „Hoci bol z konkurenčnej redakcie, pracovali sme spolu na viacerých článkoch - Panama Papers, neskôr Paradise Papers, texty týkajúce sa DPH káuz Chovanca, Bašternáka a Kočnera. Patril medzi najtalentovanejších investigatívnych novinárov, bol dôsledný, vedel pracovať s otvorenými zdrojmi a mal prepojenie na zahraničnú sieť investigatívnych novinárov. V spolupráci s nimi údajne v posledných týždňoch, možno aj dlhšie, pracoval na téme talianskej mafie, ktorá začala podnikať na Slovensku a získavala dotácie a eurofondy vďaka kontaktom na politikov,“ hovorí zástupkyňa šéfredaktora týždenníka Trend Zuzana Petková.

Zdôraznila, že poprava novinára a jeho priateľky je útokom na demokraciu. „Neviem si predstaviť nič horšie, ak sa potvrdí, že to súvisí s jeho prácou. Niekto sa usiluje zastrašiť investigatívnych novinárov tým najhorším spôsobom. Dnes večer si môj starší syn prečítal správy o Jankovi a prišiel s tým, že sa bojí ísť do školy. Spôsob, akým zavraždili Martinu - guľkou do hlavy -, to už nie je vendeta len na novinároch samotných, ale priame ohrozenie ich rodín a blízkych,“ dopĺňa Petková a dodáva, že jeho smrť je zlyhaním polície. „Keby to vtedy policajti nezľahčovali, mohol mať Janko pridelenú napríklad ochranku. A bez ohľadu na to, kto by mal záujem na jeho smrti, skutok sa stať nemusel,“ myslí si.

Talianska stopa

Aj podľa ďalšieho známeho investigatívneho novinára Toma Nicholsona Kuciak naposledy pracoval na prípade talianskej mafie, ktorá pôsobí na východe našej krajiny. „Išlo o podozrenie, že kradnú eurofondy a posielajú ich naspäť do Talianska. Hlavný organizátor napísal pred voľbami v roku 2016 status na Facebook s menami troch predstaviteľov Smeru, ktorých treba voliť. Išlo o mená: Stanislav Kubánek, Peter Chudík a Viliam Jasaň. Predpokladám, že to napísal preto, lebo im Smer bol nápomocný,“ povedal Nicholson pre Denník N. Dodal, že skupina mala pravdepodobne prepojenie na mafiánsku skupinu Ndrangheta z Kalábrie. „Zrejme by to pre nich znamenalo koniec čerpania eurofondov. Ak si pozriete tie mená, zistíte, že sú na Slovensku už od polovice deväťdesiatych rokov - v Michalovciach, Trebišove. Myslím, že si pomaly vybudovali politické kontakty, známosti tak, aby za každej vlády vedeli ovplyvniť rozdeľovanie eurofondov,“ dodal Nicholson na otázku, čo by mohlo spôsobiť, ak by sa informácie, ktoré Kuciak mal, mohli dostať von.

Podľa Nicholsona Taliani u nás skupovali bývalé družstvá, potom sa tvárili, že tam nechajú rásť biorastliny, a na to brali eurofondy. „Je jedno, čo tam rastie, ak máte človeka, ktorý to odklepne. Kto povie, že to bol podvod? Jedine polícia. Ak je však v tom aj polícia, tak nie ste ohrození,“ doplnil Nicholson.

Mafia a Trošková

Zaujímavé sú v tejto súvislosti informácie, ktoré ešte v roku 2016 zistili naši kolegovia. S talianskym podnikateľom Antoninom Vadalom, ktorý pochádza z Kalábrie a na Slovensku zakladal desiatky spoločností, cez ktoré okrem iného skupoval krachujúce poľnohospodárske družstvá a na tie následne dostával dotácie od štátu, bola vo firme aj Mária Trošková. Reč je o bývalej asistentke premiéra Fica a dnes hlavnej štátnej radkyni, ktorá v minulosti nafotila veľmi šteklivé obrázky. S Vadalom sa spoznala cez Pavla Ruska. Taliansky podnikateľ má blízko i k bývalému poslancovi NR SR za Smer, ktorý zastáva post riaditeľa kancelárie rady bezpečnosti na Úrade vlády SR, Viliamovi Jasaňovi. Práve s ním vraj Vadala zoznámil Máriu Troškovú. Jasaň ju neskôr stiahol k sebe za poslaneckú asistentku a odtiaľ putovala k predsedovi vlády.

Mária Trošková: Najskôr podnikala s Talianom, ktorého spájajú s mafiou, potom sa cez poslanca Jasaňa dostala až k predsedovi vlády.
Mária Trošková: Najskôr podnikala s Talianom, ktorého spájajú s mafiou, potom sa cez poslanca Jasaňa dostala až k predsedovi vlády.
Zdroj: Július Dubravay

Šokovaný je celý svet

Smrť mladého novinára, ktorý asi narazil na závažné informácie, nezasiahla len ľudí na Slovensku. Brutálnu vraždu si všimli médiá na celom svete. Niektoré v tejto súvislosti pripomenuli, že je to piaty prípad za posledných desať rokov, keď v krajine Európskej únie zavraždili novinára. Naposledy 16. októbra 2017 našli mŕtvu jeho maltskú kolegyňu Caruanu Galiziovú. Jej syn Andrew v súvislosti s popravou mladého slovenského novinára adresoval zásadnú výčitku Európskej komisii, pričom zdôraznil, že Jána Kuciaka mohli zachrániť. „Moja rodina varovala Európsku komisiu, že Malta vraždou mojej matky nastolila nový štandard prípustnosti správania na území Európskej únie a že čoskoro zomrú ďalší, ak nebudú prijaté rozhodné opatrenia.“

Svetové médiá tiež pripomínajú masaker šiestich karikaturistov francúzskeho časopisu Charlie Hebdo zo 7. januára 2015. Vo vlastnom dome v roku 2010 zastrelili gréckeho novinára Socratisa Guioliasa. Chorvát Ivo Pukanic zomrel pri výbuchu auta pred budovou svojej redakcie v roku 2008.