Malo sa tak udiať len pár mesiacov pred tým, ako Kuciaka spolu so snúbenicou Martinou Kušnírovou zavraždili v ich dome vo Veľkej Mači. Spomínaným policajným funkcionárom, ktorýJána Kuciaka lustroval,  bol šéf Spravodajskej jednotky finančnej polície Pavol Vorobjov, o ktorom sme písali pred pár týždňami.

Ako jedna veľká rodina či, lepšie povedané, chobotnica. Presne taký pocit má človek pri bližšom skúmaní obsadenia dôležitých postov v rámci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Niekoľko rokov jej štruktúry budoval bývalý policajný prezident Tibor Gašpar a jemu blízki ľudia. Robili tak dovtedy, kým zloženie elitného útvaru nedoviedli do úplnej dokonalosti. Samozrejme, zo svojho pohľadu. Nimi zostavená a už aj medializovaná personálna schéma NAKA pritom naznačuje, že šikovnejších policajtov ako tých v Nitre, prípadne v Trenčíne, na Slovensku hádam ani niet. Pozornosti verejnosti však uniklo meno ďalšieho, doteraz nespomínaného, no zaujímavého policajného funkcionára v štruktúrach Národnej kriminálnej agentúry. Je ním 36-ročný šéf finančnej spravodajskej jednotky Pavol Vorobjov, sused Tibora Gašpara v jeho bydlisku vo Veľkých Janíkovciach pri Nitre.

Čí kôň?

Finančná spravodajská jednotka nepatrí medzi útvary, o ktorých by sa často a veľa hovorilo. Je však, rovnako ako ostatné útvary NAKA, veľmi dôležitá, najmä čo sa týka odhaľovania legalizácie príjmov z trestnej činnosti či financovania terorizmu. Inými slovami, svojou činnosťou má zabrániť praniu špinavých peňazí, ku ktorému dochádza aj prostredníctvom všelijakých pofidérnych zahraničných bankových či iných peňažných operácií. A to, ako dobre vieme, je i na Slovensku veľký problém.

Šéfom finančnej spravodajskej jednotky je od minuloročného septembra Pavol Vorobjov. Hoci by sa mohlo zdať, že má blízko - v čase našej uzávierky stále aktuálnemu - k riaditeľovi NAKA Petrovi Hraškovi, ktorý ho do funkcie personálnym rozkazom ustanovil, Vorobjov bude podľa všetkého známym aj bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. Alebo niekoho iného z Nitry, ale to z verejne dostupných zdrojov ťažko posúdiť.

Z tlačového oddelenia ministerstva vnútra sme sa dozvedeli, že označený príslušník, teda Pavol Vorobjov, „vykonáva štátnu službu príslušníka Policajného zboru 15 rokov a pôsobil v organizačnej štruktúre Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave, Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre a následne v organizačnej štruktúre Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru, kde pôsobí do súčasnosti“. Z toho síce nemusí byť zrejmé, kto si ho na uvedenú pozíciu vybral, aj keď jeho pôsobenie v Nitre môže predsa len čosi naznačovať, skutočnosť, že Vorobjov býva v novopostavenom dome vo Veľkých Janíkovciach len niekoľko desiatok metrov od bývalého policajného šéfa Gašpara, dáva tušiť, odkiaľ môže vietor fúkať.

Tibor a Peter: Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar a stále ešte riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Peter Hraško.
Tibor a Peter: Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar a stále ešte riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Peter Hraško.
Zdroj: Matej Kalina

Kto a prečo Vorobjova do vedenia finančnej spravodajskej jednotky navrhol, sme sa však z oficiálnych miest a osôb nedozvedeli. V každom prípade sa s Hraškom a Gašparom tento rok v marci zúčastnil na spoločnom stretnutí s delegáciou Európskeho parlamentu, ktorá prišla po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej preveriť, ako polícia postupuje vo vyšetrovaní tohto ohavného skutku. Europoslanci sa zaujímali aj o údajné pôsobenie členov talianskej mafie na Slovensku a tiež o to, prečo sa ľudia na nich prepojení dostali až do blízkosti nášho vtedajšieho premiéra Roberta Fica. Delegácia si prítomnosť Vorobjova na stretnutí vyžiadala, aký však mala na to dôvod, nevedela spresniť ani tlačová atašé Európskeho parlamentu na Slovensku Soňa Mallek.

Stále sa stretávajú

Personálnu chobotnicu vytvorenú na NAKA bývalým policajným prezidentom Gašparom nie je jednoduché len tak rozmotať a rozpustiť. Jej chápadlá sú stále veľmi silno napojené na jednotlivé zložky kriminálnej agentúry. Vo vedení takmer každej jednotky funguje ktosi blízky priamo Gašparovi alebo bývalému riaditeľovi protikorupčnej jednotky Robertovi Krajmerovi. Obidvoch pritom považujú za ľudí, ktorí sú cez svojich rodinných príslušníkov spriaznení s rodinným klanom Bödörovcov z Nitry.

Aj o týchto podnikateľoch, ktorí okrem iného vlastnia azda najznámejšiu slovenskú SBS Bonul, písal zavraždený Ján Kuciak. Bolo preto nanajvýš problematické, keď sa na mieste jeho vraždy s vyšetrovateľmi objavil Robert Krajmer. Po masívnej vlne nepokojov Krajmer a Gašpar svoje funkcie napokon opustili, v rezorte vnútra však podľa všetkého majú ešte aj dnes silné slovo. A nielen tam. Nie je totiž vylúčené, že kujú plány, aj čo sa týka samotného Policajného zboru. Podľa našich informácií sa Krajmer pravidelne stretáva so šéfom NAKA Petrom Hraškom.

Sedávajú spolu vraj v jednej z bratislavských reštaurácií, čo Hraško nepoprel. Cez tlačové oddelenie Policajného zboru nám však odkázal, že otázky týkajúce sa jeho stretávania s Krajmerom „sú osobného charakteru a neodpoviem na ne“. Lenže to by zo svojej pozície možno mal. Najmä ak má súčasný policajný prezident Milan Lučanský silné indície, že ho riaditeľ NAKA zavádza, ak nie rovno klame. Odvolať ho však len tak nemôže. A to ani v prípade, že nemá k nemu dôveru. Nuž a Hraško sám od seba zrejme neodíde. Napokon, prečo by aj mal. Kontrolu nad situáciou predsa treba mať. Dokedy to pôjde.