Reklama

Ako nám na Západe progresívni liberáli rusifikujú demokraciu

Rumunský politik Calin Georgescu

Zdroj: TASR/AP

Reklama
Palko Vladimír

Vladimír Palko

Externý prispievateľ

V Európe, tej našej, ktorej hovoríme demokratická, sa dejú veci, ktoré pripomínajú Rusko.

Zdá sa vám nadpis článku zvláštny? Nemôžem za to. V Európe, tej našej, ktorej hovoríme demokratická, sa dejú veci, ktoré pripomínajú Rusko.

Calin Georgescu v novembri zvíťazil v prvom kole prezidentských volieb v Rumunsku a vzápätí rumunský ústavný súd výsledky prvého kola anuloval. Vraj preto, lebo vo volebnej kampani bola podpora pre Georgesca na sociálnej sieti organizovaná z Ruska. Nič také sa nedokázalo.

To nie je všetko. Vo februári začalo trestné stíhanie Georgesca za údajný fašizmus, podnecovanie proti ústavnému zriadeniu a za nezákonné financovanie kampane. Georgescu bol zadržaný políciou, v bytoch desiatok ľudí boli vykonané domové prehliadky. Hotové policajné manévre. A začiatkom marca ústredná volebná komisia vylúčila Georgesca ako kandidáta z nových prezidentských volieb.

Deje sa neuveriteľný príbeh. Upozornil naň aj americký viceprezident J.D. Vance. A neuveriteľná je aj ľahostajnosť, s akou sa na to Európania pozerajú.

Mnohí by radi uverili, že ide iba o elimináciu nebezpečného fašistu. Kiežby to tak bolo. Ale nevyzerá to tak.

Pripomína mi to prístup ruského štátu k nebohému Alexejovi Navaľnému, najznámejšiemu opozičnému politikovi v Rusku. Aj ten bol stíhaný za kadečo a tie obvinenia sa mi tiež nezdali dôveryhodné. Aj jemu ústredná volebná komisia znemožnila kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2018, lebo bol trestne stíhaný a odsúdený za ekonomický delikt.

V tomto duchu som vždy vnímal problém ruskej semidemokracie. Volebný systém v Rusku je pluralitný. Každý občan môže slobodne využívať svoje pasívne volebné právo. Ale diabol sa skrýva v detailoch. Horšie je to s tým volebným právom aktívnym, právom byť volený. To sa raz nepodarí zaregistrovať politickú stranu, inokedy sa nepodarí zaregistrovať kandidáta. Napríklad Navaľného. V Rusku to však človek tak akosi očakáva. Ale v Rumunsku? V členskom štáte EÚ?

V niečom je ten rumunský prípad vylúčenia z volieb ešte horší ako ten ruský. Totiž i keby bol Alexej Navaľnyj v roku 2018 zaregistrovaný ako prezidentský kandidát, Putina by nijako nemohol ohroziť. Alexeja Navaľného ruský štát v roku 2013 pripustil ako kandidáta vo voľbách primátora Moskvy. Navaľnyj v nich skončil na druhom mieste s 27 % hlasov, zvíťazil Sergej Sobjanin s 51 %. Tvrdiť, že výsledky boli sfalšované, neobstojí. Prieskumy dôveryhodných agentúr približne taký výsledok predpovedali a očakával ich i Navaľného štáb.

A to moskovský volič je oveľa liberálnejší ako priemerný ruský volič.

Teda v osobe Navaľného nebol pripustený k voľbám politik, ktorý naozaj nemal ani zďaleka na víťazstvo. Ale teraz v Rumunsku v prieskumoch pre nové voľby viedol Calin Georgescu vysoko so 40% hlasov.

Mimochodom, a v ostatných amerických prezidentských voľbách neboli také isté pokusy zabrániť slobodným voľbám? A teraz nemyslím to, že súčasného prezidenta takmer odbachli. Spomínate si, že počas primárok v troch štátoch súdy alebo iný štátny orgán zakázali Donaldovi Trumpovi kandidovať? Stalo sa tak v Colorade, Illinois a v Maine. Našťastie pre Trumpa Najvyšší súd mu umožnil kandidovať.

A neboli aj tam pokusy Trumpa kriminalizovať? Samozrejme, že boli. Napočítal som štyri, všetky začali v rokoch 2022, 2023, poväčšine v čase, keď už naplno bežali primárky. Keď sa rok pred voľbami začnú hromadiť takéto stíhania, tak je to naozaj veľmi, preveľmi dôveryhodné. Spomeňme jedno z nich, a to nesprávne zaobchádzanie s utajovanými skutočnosťami, ktoré mal Trump u seba doma. Potom sa zistilo, že podobne s nimi zaobchádza i Biden.

Nikdy v amerických dejinách nebolo takto s budúcim prezidentom zaobchádzané.

Áno, názov tohto článku je správny. Veci, ktoré nás neprekvapujú v Rusku, sa dejú teraz na Západe. A tieto veci robí liberálna politická a mediálna elita. Táto nás mení na Rusko. A zároveň tak nahlas kričí, že demokraciu ohrozujú tí druhí, že si nestíhame uvedomiť, ako nám liberálne elity našu demokraciu rusifikujú.