Počuli ste o slečne Mercedes Valentinovej? Určite nie? Ani vy, páni? Tak vám o nej v krátkosti porozprávam. Príbeh 23-ročnej Britky je totiž svojráznou diagnózou doby, v ktorej žijeme.

Rodáčka z Brightonu pochádza z dobrej doktorskej rodiny. Ako pätnásťročnej jej dia­gnostikovali pomerne zriedkavý Ehlersov-Danlosov syndróm, pripútal ju k invalidnému vozíku. Nevzdala sa. Poctivo absolvovala náročné terapie a o dva roky sa znovu postavila na nohy. Následne sa zapísala na štúdium neurovedy a chvíľu to vyzeralo, že pôjde v šľapajach rodičov.

Ale, správne tušíte, nešla, na štúdium zanevrela a vybrala sa inou cestou. Nebudem vás zbytočne naťahovať, trochu to skrátim. Dievča objavilo čaro tancovania pri tyči, začalo vystupovať v nočných kluboch, otvorilo si účet na OnlyFans. A za rok zarobilo vyše 200-tisíc libier – viac než zarábajú jej rodičia. Spolu. V týchto dňoch sa na sociálnych sieťach pochválila novým autom – mercedes pre Mercedes, poznamenala vtipne.

Nie, nebojte sa, nebudem moralizovať. Nič proti mladej, keby boli zadarmo, možno si jej fotky aj pozriem. Navyše tanec pri tyči si vyžaduje nemalé zručnosti, musí pravidelne cvičiť, starať sa o svoje telo, premýšľať nad zábermi, aby fanúšikov zaujala. Ale stále sa jej profesia zdá menej záslužná ako práca lekára či vedca.

V tejto súvislosti uvažujem o populárnej ekonomickej poučke o neviditeľnej ruke trhu. O tom, ako nás zákony ponuky a dopytu dokážu posúvať vpred, ako snaha jednotlivcov dosiahnuť vlastné a často sebecké záujmy môže byť pre spoločnosť užitočnejšia ako priame verejnoprospešné aktivity. Uvažujem a pochybovačne krútim hlavou.

Zaslúžia si viac peňazí ako vedci či lekári? V GALÉRII si pozrite FOTO dievčat z OnlyFans>>

Alebo sa mýlim a starý dobrý trh má pravdu? Možno je fotka nahej mladej peknej ženy múdrejšia ako všetka veda sveta a pohľad na obnažené prsia – hoci trochu chirurgicky vylepšené – liečivejší než najlepšia medicína. Čo poviete?