Zlyhal ako novinár, lebo súbežne pracoval pre tajnú službu, a tým zneužil slobodné povolanie. Využíval médiá a neskôr aj prácu exsiskára na to, aby si privyrobil u vplyvného podnikateľa. Peter Tóth s povahou chameleóna sa aktuálne tvári ako obeť spravodajských hier. Obeť? Za roky, počas ktorých bol financovaný kontroverzným Mariánom Kočnerom, sa dnes cíti mediálne terorizovaný, ohrozený?  A vraj škodlivá medializácia pôsobí stresujúco pre jeho rodinu? To fakt? Nuž, bolo by fajn mu vysvetliť, že predsa len obeťou je Ján Kuciak a nie nejaký sebastredný egomaniak.

Neskôr ho vyhodili z tajnej služby, a tak, zrejme zúfalý, prešiel na druhý breh – robil plateného žoldniera pre podnikateľa Mariána Kočnera. Arogantný podnikateľ  s kontaktmi vedel vždy zohnať peniaze,  a kto platí, ten rozhoduje. Tváriť sa, že ten, kto sa roky staral o moje luxusné večere je dnes  vlastne lotor a ja som len zneužitý chudák – je na človeka, ktorý si zakladá na svojich analytických schopnostiach, trochu prízemné.

Nikdy vraj pre nikoho nepracoval za účelom akejkoľvek diskreditačnej kampane. Tak čo to potom vlastne robil? Ak médiá sledujú a paparazujú politikov, je to predovšetkým informácia pre voličov, aby odkryli to, čo politici – platení z našich daní  a nami priamo volení -  pred verejnosťou skrývajú.

Ak sa bývalý novinár a spravodajský dôstojník nechá platiť za to, že sleduje slobodné médiá a konkrétnych novinárov, tak to je za akým účelom? Nuž, chrániť ich zrejme nechce, iba ak kompromitovať, zastrašovať, či predávať informácie o nich ľuďom, ktorí ich môžu vydierať či dokonca zavraždiť. Sledovať bývalých kolegov a predávať o nich informácie podnikateľom, ktorí zneužívajú štát ako dojnú kravu je ešte horšie, ako stáť na bratislavskej Panónskej ceste.

Ak možno následkom týchto informácií vyhasol život dvoch mladých ľudí, tak by takéto konanie malo byť posúdené nielen z morálneho, ale aj z trestnoprávneho pohľadu. Je na orgánoch činných v trestnom konaní, aby popri vykonávateľoch vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej boli zistené a usvedčené aj všetky ostatné osoby, ktoré boli účastníkmi na tomto trestnom čine, či už v postavení organizátora, návodcu, objednávateľa alebo v neposlednom rade pomocníka.  

Áno, Peter Tóth by si mal spytovať svedomie, ak bol medzi jeho obeťami sledovania Ján Kuciak a možno aj dokonca snúbenica  Martina, ktorá mu bola taká blízka, až možno vzbudzovala dojem, že vie viac ako by bolo dobré.

To, že Tóth načasoval svoju výpoveď na polícii až po zatknutí jeho živiteľa Kočnera, hovorí len v jeho neprospech. Dokedy chcel mlčať? Ak práve jeho polícia uvádza ako utajeného svedka, tak zlyháva aj ona. On nie je len svedok. V mafii má každý svoju úlohu, aj ten posledný štartér. Ale spoluzodpovednosť majú všetci. Často o osude iných rozhoduje práve ten najslabší hoci navonok zanedbateľný článok.