Pre mnohých dnešné horúce dni - ako keby v lete mala byť po správnosti zima, všakáno, dodávajú výdatné argumentačné palivo stúpencom viery, že klimatické zmeny súvisia jednoznačne s ľudskou činnosťou, a preto to treba zmeniť. Viery preto, lebo neexistujú žiadne dôkazy, že zmeny súvisia s činnosťou ľudí. Je to ničím nepodložená domnienka bez faktov.

Podobne ako tvrdenie, že solárna alebo veterná energia patria do kategórie obnoviteľných zdrojov. Nepatria. Sú len jedným z viacerých prostriedkov pre rôznych chytrákov, ako ovládnuť výnosný biznis s dotovanými cenami. Solárne panely alebo veže a listy turbín veterných elektrární sú vyrobené z materiálov, ktoré pochádzajú zo spracovania surovín, vyťažených z nerastných ložísk zeme. Už sa tam nikdy nevrátia, čo znamená, že zdroje, ktoré prispeli k výrobe veternej alebo slnečnej energie, nie sú obnoviteľné.

Solárne panely na púšti Mojave.
Solárne panely na púšti Mojave.
Zdroj: TASR

Klimatický priemysel, v ktorom sa krútia obrovské peniaze, to vedome prehliada. Kto z vedcov sa postaví proti klimatickej viere, riskuje, že sa nedostane ku grantom na výskum, preto radšej poprú hoc aj vlastné vedecké štúdie a závery.

Príkladom môže byť známy Massachusetts Institute of Technology (MIT), ktorý vypracoval pred pár rokmi štúdiu pod názvom "Klimatické dopady Parížskej dohody". Prezident USA Donald Trump ju použil ako argument k odstúpeniu USA od dohody. Závery štúdie MIT konštatovali, že nech by boli výdaje na zníženie teploty akékoľvek obrovské a aj keby ju všetky štáty sveta striktne dodržiavali, teplota by neklesla o žiaduce dva stupne Celzia, ale maximálne o dve desatinky.

Donald Trump sa pozastavil nad tým, že dohoda nezavádza jednotný meter pre všetkých. Čína by mala mať podľa dohody mäkšie podmienky, a preto môže ďalej zvyšovať svoje emisie, zatiaľ čo USA by museli vynakladať miliardy dolárov na ich znižovanie, čo by sa nezaobišlo bez zatvárania klasických elektrární a tovární, rastu nezamestnanosti a vyšších cien energií.

Reakcia vedcov z MIT na Trumpovo oznámenie o odstúpení od dohody bola z pohľadu výsledkov ich štúdie nepochopiteľná. Dištancovali sa od Trumpovho postoja, ktorý sa opieral práve o ich prácu a protestovali, aby USA odstúpili od dohody. Ich protest sa nedá inak čítať, než že dostali strach.

Nebezpečné je však byť skeptikom vo chvíľach, keď sa okolo vás šíri panika a vy odmietate uznať vydesený pohľad na problém. Skeptik je kacír, ktorý skúma daný jav a ak dá najavo nesúlad faktov s oficiálnym tvrdením, stane sa objektom nenávisti.
 

Hystéria zatiaľ pokračuje. Už sa jej zmocnili decká, ktoré odmietajú chodiť do školy, lebo načo, ak sa život na zemi stane peklom. Volajú po chaose, lebo vraj len ten už dnes môže docieliť zmeny. A svetové médiá stúpencom Gréty Thunbergovej načúvajú, poskytujú im priestor, ako keby to boli vedecké kapacity. Velebia deti, ktoré nemajú ani poňatia o tom, čo sa deje, nieto vzdelanie, ktoré by im dalo punc kredibility. Ak to takto pôjde ďalej, civlizovaný svet pôjde do pekiel aj bez klimatických zmien, zvalcujú ho hysterické davy.

Švédska školáčka Greta Thunbergová. Stojí na čele klimatického štrajkového hnutia stredoškolákov.  Tvrdí, že ak neznížime skleníkové plyny, o jedenásť rokov príde k nezvratným zmenám na Zemi.
Švédska školáčka Greta Thunbergová. Stojí na čele klimatického štrajkového hnutia stredoškolákov. Tvrdí, že ak neznížime skleníkové plyny, o jedenásť rokov príde k nezvratným zmenám na Zemi.
Zdroj: Profimedia.sk, Getty Images

S prižmúrenými očami to môže pripomínať príbehy o detských krížových výpravách, ktoré v trinástom storočí smerovali do Jeruzalema s úmyslom oslobodiť ho od nadvády moslimov. V skutočnosti išlo opäť len o biznis. Chudobná kresťanská Európa sa rozhodla ohňom a mečom zmocniť bohatého Orientu. Svätá idea bola iba zásterkou. Výpravy, nielen tie detské, ale i tie križiacke, skončili nakoniec porážkou. Tí, čo sa vrátili, však neobišli zle, nalúpili si tam značné bohatstvá. A potom nemá byť človek skeptikom...

Nebezpečné je však byť skeptikom vo chvíľach, keď sa okolo vás šíri panika a vy odmietate uznať vydesený pohľad na problém. Skeptik je kacír, ktorý skúma daný jav a ak dá najavo nesúlad faktov s oficiálnym tvrdením, stane sa objektom nenávisti. Ani skeptik dnes nepopiera, že klimatické zmeny tu sú. Berie to ako fakt. Ale poukazuje na to, že nie sú tu po prvý raz. Ľudstvo ich však prežilo, aj keď vtedy nechodili decká po svete poza školu... Celý dnešný hurhaj s nositeľmi zelenej politickej línie obsahuje nie zriedka tvrdenie, že pôvodcom klimatických zmien je bezzuzdný kapitalizmus. To už začína dostávať kontúry.

Ak je na vine kapitalizmus, treba ho zničiť, čo iné. Už zasa? Žiada sa spýtať. Koľko takých projektov pozná dvadsiate storočie? Všetky extrémistické ľavicové idey tohto typu majú aj svoje konkrétne mená: Lenin, Stalin, Mao Ce Tung, Pol Pot, Kim-Ir-Sen... A k týmto menám treba priradiť obludné čísla. Desiatky miliónov ľudských obetí, to sú konkrétne výsledky, ktorými systémy, postavené na nenávisti ku kapitálu, opierajúceho sa o slobodné podnikanie, obšťastnili ľudstvo. Svedkovia tých čias pomaly vymierajú a skúsenosť je neprenosná, a tak na scénu prichádzajú noví fanatici.

V priestore Európskej únie vzniká menej než desať percent z celkového počtu emisií. Krik, ktorý sa z jej krajín ozýva, však vytvára dojem, že ide minimálne o 1000 percent. Pokusy v Nemecku prejsť na ekologizačný program výroby elektrickej energie hovoria o fiasku. Nemecký portál Die Welt priniesol informáciu, že cena elektriny pre nemeckého koncového užívateľa sa vyšplhala v dôsledku zeleného programu vysoko nad európsky priemer.

Veterné a solárne elektrárne podliehajú už zo svojej povahy výkyvom, čo spôsobuje problémy v medzinárodnej energetickej sieti. Vo chvíli, keď vznikol nedostatok energie, museli Nemci, ktorí svoje jadrové elektrárne dali do útlmu, nakupovať od švajčiarskych a francúzskych dodávateľov. Zrazu nevadilo, že ide o o jadrové zdroje.

Ak má tak vyzerať zelená budúcnosť krajiny, na ktorej ekonomiku sú zavesené mnohé členské štáty EÚ, Slovensko nevynímajúc, nebude to obraz, aký by si aktivisti želali. Okrem cien porastie aj frustrácia a zlosť. Keď sa šestnásťročná Greta Thunbergová zmienila o jadrovej energii ako o vhodnej a ekologicky prijateľnej, hneď sa na ňu zosypala lavína kritiky, až musel jej otec korigovať jej slová. Tak vyzerá svet tých, ktorí chcú kontrolovať svet. Pritom nedokážu kontrolovať ani svoje emócie.