V Bratislave si postavil pevnosť s privátnym jazerom, obrovskou záhradou a vysokým plotom, napriek tomu ho to doma neudržalo. Jeden z najbohatších Slovákov sa pred mnohými mesiacmi rozhodol zdvihnúť kotvy a s celou rodinou sa presídlili do teplejších zemepisných šírok.

Významný podiel na rozhodnutí Ivana Jakaboviča (45) mala údajne jeho partnerka Ria Strculová (35), s ktorou má dve dcéry - deväťročnú Laryah a asi ročnú Lorien. Rodina finančníka z J&T sa už usadila na lukratívnej adrese.

Nikomu nechýbal

Nechodí po večierkoch, a tak si jeho neprítomnosť slovenská smotánka ani nevšimla. Ale Ivan Jakabovič, s odhadovaným majetkom 500 miliónov eur, považovaný za desiateho najbohatšieho Slováka, žije podľa jeho priateľov dlhší čas na juhu Európy. „Nie je na tom nič výnimočné, veď Ivan Kmotrík trávil v Monaku prakticky celé leto,“ nečudoval sa náš zdroj.

Finančník Jakabovič pritom ešte koncom roka 2015 oficiálne býval v paneláku v bratislavskej Karlovej Vsi. Inak dlhé roky žil v apartmáne v bratislavskom Starom Meste a plánoval presťahovať sa do modernej haciendy, ktorú si pomerne dlho budoval na Devíne. Na skok od milionára Alexeja Beljajeva nakoniec postavil pevnosť za vyše desať miliónov eur, ktorá sa rozkladá na pozemku s rozlohou dvetisícpäťsto štvorcových metrov.

Toto tu zanechal: Milionár budoval haciendu na Devíne pomerne dlho a potom odišiel do cudziny.
Toto tu zanechal: Milionár budoval haciendu na Devíne pomerne dlho a potom odišiel do cudziny.
Zdroj: Martin Domok

Napriek tomu dnes Ivan Jakabovič so svojimi najbližšími žijú v apartmáne, ktorý sa nachádza v známom daňovom raji. Trvalé bydlisko si po-dľa Obchodného registra uvádza v Monaku minimálne od vlaňajška, presťahoval sa vraj až neskôr. „Staršia dcéra tam už dokonca chodí do školy, je mimoriadne talentovaná na jazyky,“ chváli ju náš zdroj. Ako je s tamojším školským systémom, okrem iného, spokojný samotný finančník, sme chceli zistiť priamo od neho, no narazili sme. „Pán Jakabovič ma požiadal o sprostredkovanie odpovede, že ďakuje za prejavený záujem, ale prosí o ospravedlnenie a pochopenie, že svoje súkromie chce ponechať súkromím,“ tlmočil nám jeho komunikačný konzultant Maroš Sýkora.

Aj Sagan by závidel

Nech to je už akokoľvek, život v Monaku poskytuje Ivanovi Jakabovičovi nespočetné množstvo výhod. Jednou z najpríjemnejších je nepochybne nulová daň z osobných príjmov či nehnuteľností. Nehovoriac o tom, že v kniežatstve neexistuje chudoba, nezamestnanosť a takmer ani kriminalita. Naopak, v miništáte so 37-tisíc obyvateľmi žije podľa odhadov viac ako sto miliardárov a vyše desaťtisíc milionárov.

Bratislavčan Ivan Jakabovič by mal bývať medzi nimi na skutočne vychytenej adrese, v blízkosti monackej katedrály a medzi kniežacím palácom a oceánografickým múzeom. Z hradnej skaly má dokonalý výhľad na štvrť, v ktorej žije naša cyklistická hviezda Peter Sagan či monacká princezná Stéphanie.

Sídlo na útese: Slovenský milionár sa môže na štvrť, v ktorej žije cyklistická hviezda Peter Sagan, pozerať zhora.
Sídlo na útese: Slovenský milionár sa môže na štvrť, v ktorej žije cyklistická hviezda Peter Sagan, pozerať zhora.
Zdroj: profimedia.sk

Mimochodom, v miništáte na brehu Stredozemného mora vlastní apartmán aj známy obchodník so zbraňami a monacký honorárny konzul u nás Miroslav Výboh, ktorý si tyká s premiérom Robertom Ficom. Trvalý pobyt si v daňovom raji uvádza bývalá tenistka Daniela Hantuchová. „Aj keď sa o tomto kniežatstve hovorí, že je snobské, nikto tu nerieši, na akom aute jazdíte a akej značky je vaša kabelka,“ povedala nedávno pre módny magazín EMMA. „V tenisovom klube som kedysi trávila celé dni od rána do večera. Ale dnes, keď som športovú kariéru zavesila na klinec, vidím Monako úplne inak. Až teraz mám čas všímať si krásne zákutia v okolí dediny Eze či Roquebrune, ktoré sú ozaj romantické a je z nich nádherný výhľad na celé kniežatstvo.“

S novou jachtou

Slováci v kniežatstve môžu nakupovať nehnuteľnosti ako všetci cudzinci. Ale tým šetrnejším sa pri tamojších astronomických cenách môže zatočiť hlava. Štvorcový meter v Monaku totiž stojí od 35-tisíc eur, v luxusnejších rezidenciách do 140-tisíc eur. Pre zaujímavosť - na Rue Comte Félix Gastaldi, na ktorej má trvalý pobyt aj slovenský boháč, predávajú teraz miniatúrnu garsónku a za skromných 25 štvorcových metrov pýtajú 1,1 milióna eur. V Monaku sa to vraj mnohým vyplatí.

„Ivan tam má všetko, teplú klímu, Ferrari aj jachtu,“ vysvetľuje náš zdroj, prečo to Jakaboviča zavialo na pobrežie. V skutočnosti to pre známeho finančníka nemôže byť nič nové. Na červenom Ferrari sme ho v Monaku odfotili už pred deviatimi rokmi. Priviezol sa do prístavu, kde kotvila neslávne známa jachta Leonardo II. O luxusnom tridsaťmetrovom skvoste chlapcov z J&T sa vtedy veľa hovorilo - z paluby lode totiž sledoval v roku 2008 preteky formuly 1 vtedajší minister financií Ján Počiatek. Keď sa o tri dni rozhodlo o zmene centrálneho kurzu koruny oproti euru a finančníci z jachty zarobili milióny, premiér za podozrivú náhodičku udelili ministrovi žltú kartu.

Štyridsaťmetrový skvost: V Monaku by mala kotviť loď Leonardo III, ktorá ponúka wi-fi pripojenie, ale k dispozícii je aj jacuzzi či posilňovňa.
Štyridsaťmetrový skvost: V Monaku by mala kotviť loď Leonardo III, ktorá ponúka wi-fi pripojenie, ale k dispozícii je aj jacuzzi či posilňovňa.
Zdroj: Internet

Dnes už má legendárny Leonardo II, vybavený štyrmi luxusnými kabínami pre osem hostí a troch členov posádky, zrejme iného majiteľa. Asi pred piatimi rokmi sa slovenskí finančníci rozhodli predať ho, no museli ísť s cenou dolu. Posledná známa suma, ktorú zaň pýtali, bola 1,5 milióna eur. Namiesto jachty vyrobenej v roku 2004 si zadovážili štyridsaťmetrovú loď Leonardo III. Na palube dnes majú k dispozícii wi-fi pripojenie, jacuzzi aj posilňovňu. V piatich kajutách prespí dvanásť hostí, no na luxusnú jachtu sa okrem toho zmestí deväťčlenná posádka.

Dosť bolo extravagancie?

Napriek rozprávkovému prostrediu však Ivan Jakabovič netrávi na Azúrovom pobreží celý týždeň. Podľa našich zdrojov pomerne často lieta do Bratislavy, kde si v komplexe na nábreží Dunaja svojho času zariadil supermodernú kanceláriu. „Tieto priestory presne vystihujú to, čo potrebuje finančná inštitúcia, ako sme my. Sú dostatočne reprezentatívne, bezpečné a hlavne sa páčia klientom aj zamestnancom. A, samozrejme, i mne,“ pochvaľoval si Jakabovič pre PLUS 7 DNÍ, keď nás privítal vo svojej bratislavskej pracovni. „Atmosféra je tu v lete alebo teraz v zime úžasná. Keďže tu trávim aj svoj voľný čas popri práci, v reštauráciách stretnem veľa obchodných partnerov a priateľov, ktorí sem tiež radi chodievajú,“ tešil sa, hoci nakoniec krajinu opustil.

S dopravou si veľké starosti robiť nemusí. Let z Bratislavy do francúzskeho Nice, kde je najbližšie letisko, trvá asi hodinu a pätnásť minút. Keď si vezmeme, že skupina J&T stojí za spoločnosťou ABS Jets, na výber má dozaista privátne lietadlá. Domov ho to zrejme ťahalo aj pred pár dňami, keď oslavoval štyridsiate piate narodeniny, ku ktorým mu blahoželali jeho slovenskí priatelia. „Nevyzeralo to ako v Rajeckých Tepliciach, oslava bola tentoraz oveľa komornejšia,“ narážal náš zdroj na povestný žúr k Jakabovičovej tridsiatke. Ten organizoval v štýle starého Ríma a aby dosiahol dokonalý efekt a súkromie pre množstvo pozvaných, prenajal si známe kúpele.

V bratislavskej kancelárii: Pracovné priestory navrhla pre Ivana Jakaboviča česká architektka.
V bratislavskej kancelárii: Pracovné priestory navrhla pre Ivana Jakaboviča česká architektka.
Zdroj: Emil Vaško

Paťo zostáva: Zmena životného štýlu nášho milionára, svojho času jedného z najžiadanejších starých mládencov u nás, je teda evidentná. Aj keď s dlhoročnou partnerkou Riou Strculovou majú dve deti, správy o sobáši stále neprichádzajú. „Svadbu neplánujeme, ja to tak necítim. Nevidím v tom žiadnu pridanú hodnotu. Ak sú ľudia spolu šťastní, tak budú aj bez svadby. Život je o iných veciach,“ povedala pred rokmi Ria, ktorá sa naposledy na Slovensku zaoberala bytovým dizajnom. Na večierku ju možno stretnúť naozaj výnimočne ako naposledy na módnej prehliadke, na ktorú sprevádzala svoju kamarátku, fotografku Petru Ficovú.

Tak ako predtým, aj teraz odmietla pózovať fotografom a redaktorom odpovedať na akékoľvek otázky. Ako trávi dnes čas na brehu Stredozemného mora, nie je jasné. Slovenský mobilný telefón, na ktorý sme sa pokúšali dovolať, mala do uzávierky vypnutý. No hoci svojho partnera nahovorila presťahovať sa do iného štátu, Jakabovičov najbližší kolega v biznise Patrik Tkáč zostáva. Na Devíne dokončuje svoje nové sídlo, ktoré možno zatieni to Jakabovičovo. A aby toho nebolo málo, pustil sa aj do produkcie slovenských vín.