Precestoval celý svet, ale svoj osobný raj našiel pred desiatimi rokmi v dedine neďaleko Bratislavy. O pánsky svet, ktorý si Ján Ďurovčík (46) vybudoval v Ivanke pri Dunaji, sa teraz delí s priateľkou, muzikálovou herečkou Barborou Hlinkovou (23). Po finále televíznej šou Let’s Dance ukázal týždenníku PLUS 7 DNÍ, kde doma pracuje a relaxuje, a prezradil, ako sa mu darí v režírovaní divadla, ale aj vlastného života.

Ďalšia operácia

Za Jánom Ďurovčíkom sme sa vybrali pár dní po lekárskej kontrole, ktorú absolvoval v Česku. Nedávno prekonal operáciu kĺbu, na jeho chôdzi to však nebolo badať. Ako sám povedal, pre komplikácie si ľahne pod nôž ešte raz. „Mám tam herniu, musím ísť ešte na ďalší zákrok,“ hovorí Ďurovčík.

Prvé vážne bolesti ho zastihli počas pracovných povinností v Prahe. „Niekedy okolnosti nedovolia vrátiť sa do vlasti, a tak to bolo aj v prípade prvej operácie. Na diaľku na mňa dozerali slovenskí lekári,“ vraví. Ako dodal, práve naše kapacity mu dali dokopy nohy, ruku, chrbát i brucho. Keďže režisér je pracovne vyťažený, operáciu museli s lekármi naplánovať tak, aby sa mohol venovať porotcovskému kreslu v tanečnej šou Let’s Dance, ktorá je už dnes minulosťou, a inak to nebude ani pri druhom zákroku.

Operačné zákroky ho nezastavia. „Keď idem na predstavenie, ktoré už hráme, moje zranenie problém nie je. Na predstavenia nechodím, veď čo by som tam robil. Ale človek sa musí hýbať, ukazovať,“ povedal po tom, čo nás privítal u seba doma.

S cigarou: Pri práci nesmie režisérovi chýbať jeho obľúbená neresť.
S cigarou: Pri práci nesmie režisérovi chýbať jeho obľúbená neresť.
Zdroj: Matej Kalina

V každom rohu iný titul

Ďurovčík nás zaviedol do najobľúbenejšej časti svojho príbytku, do presklenej zimnej záhrady. „Tu pracujem, tu ma to baví. Teraz vidíte poriadok, ale inak to mám celé obložené vecami. Rozložím si tu rôzne tituly a tam, kde si sadnem, na tom titule robím,“ vysvetľuje divadelný režisér s obľúbenou cigarou v ruke.

Rozpráva, že pred pár týždňami sa so svojím tímom zo Slovenského divadla tanca, ktoré vlastní, vrátili zo zahraničia. Za šesť dní v rámci európskeho turné s baletom Carmen hrali na troch národných scénach - srbskej, chorvátskej a fínskej v Helsinkách. Na predstavenie, s ktorým už precestovali New York, Londýn i Rím, si vo fínskych Helsinkách posvietil jeden z tamojších obávaných kritikov. „Nádherní účinkujúci, profesionálny tanec, brilantné nápady v choreografii. Toto predstavenie naplní dušu diváka,“ napísal o slovenskej produkcii Jussi Tossavainen z Helsingin Sanomat.

Napriek tomu podľa Jána Ďurovčíka divadlo na Slovensku nie je lukratívny biznis. „Našiel som si svoju cestu, ako prežiť,“ dodáva na margo svojho povolania. „Samozrejme, že niečo dajú sponzori, ale len preto, že sa mi darí peniaze zarábať hlavne muzikálmi v zahraničí, že mám honoráre, ktoré sú vo svete iné ako doma. Alebo napríklad robím Let’s Dance. Šesťdesiat percent ide mne a štyridsať percent z mojich osobných honorárov musím darovať divadlu, aby sme mohli dať vyrobiť nové kostýmy alebo čo treba,“ vysvetľuje Ďurovčík.

Dizajnová obývačka: Majiteľ si ju rokmi doladil, pôvodne bledú sedačku vymenil za tmavšiu.
Dizajnová obývačka: Majiteľ si ju rokmi doladil, pôvodne bledú sedačku vymenil za tmavšiu.
Zdroj: Matej Kalina

Raj v Ivanke

Okrem práce vie známy režisér oddychovať. A to práve vo svojej vile s bazénom. Ako hovorí, rodinný dom kupoval, keď už stál, plánovane totiž hľadal hotovú rodinnú zástavbu. „Chcel som mať súkromie, aby človek mohol ísť nahý do bazéna a nikto ho nevidel. Hľadal som, našiel a pomaličky si to cez úver klasicky rekonštruoval. Každý rok niečo pridávam a som na to veľmi hrdý. Mám svoju oázu pokoja, svoju Ivanka Beach,“ smeje sa Ďurovčík. Treba uznať, že dom za desať rokov premenil na útulné, dizajnovo zariadené sídlo. Niet sa čo čudovať, ako sám povedal, v architektúre sa 
vyžíva.

Mladučká partnerka, s ktorou známy režisér dva a pol roka tvorí pár a už aj spolu žijú, mu s dizajnom domu nepomáhala. Priniesla niečo iné. „Barbora pestuje v záhrade tri kvetináče byliniek, to som tu predtým nemal,“ podotkne obávaný televízny porotca. Okrem záhrady, bazéna a štýlovej obývačky má totiž priestrannú kuchyňu, v ktorej by bol hriech niečo neukuchtiť. „Rád varím, aj Barbora rada varí, samozrejme, v rámci časových možností. Kto má čas, niečo pripraví, ale ja som hlavne stále preč,“ povzdychne si režisér, ktorý si život na vidieku za Bratislavou pochvaľuje. „V Ivanke idete na jazero, dáte si hejka, zahráte si futbal so starými chlapmi. Tu nie som žiaden Ďurovčík, je to super, je to balzam na dušu, som šťastný a nepotrebujem mať ani umelý trávnik v Dubaji.“

Ibaže v bazéne, ktorý si známy režisér vysníval, sa za posledných päť rokov takmer vôbec nekúpal. „Každé leto som trávil zavretý v stovežatej Prahe, keďže muzikál Ôsmy svetadiel a všetky ďalšie diela, ktoré som režíroval, mali premiéru vždy v septembri,“ povzdychne si. Nás zaujíma aj to, kedy začnú po krásnom dome a záhrade behať malé ratolesti. „Nemám žiaden problém, ale myslím si, že na deti musí byť pohoda. Človek nesmie byť zranený, chodiť po operáciách, ale určite raz ich chcem mať,“ usmeje sa režisér na záver.

Prečítajte si tiež: