V módnom biznise ne­existujú žiadne pravidlá a na to, čo je krásne, ešte ni­kto nevymyslel jednoznačnú odpoveď. Preto nemôže nikto namietať, že Emma Čaputová (17), ktorej tvár zdobí masívne znamienko krásy, podpísala kontrakt s modelingovou agentúrou Exit Model Management. Okrem netradičnej tváre má modrooká dcéra prezidentky Zuzany Čaputovej (48) takmer dokonalé miery 88 - 61 - 89. „Modeling nehľadá prvoplánovú krásu, ale originalitu a jedinečnosť. Jej výzor môže byť v istých situáciách vítanou výhodou, inokedy zas prekážkou,“ mieni modelingový expert Saša Jány (49).

Nie je v tom sama

Keby sa tínedžerka Emma narodila v osemdesiatych rokoch, možno by bola pre znamienko nešťastná a utiahnutá. Dnes ju môžu vďaka jej inakosti oslavovať ako krásnu ženu. „Teraz je trend veľmi originálnych tvárí. Modeling sa im však nebránil nikdy. Keď má niekto veľmi špecifický look, musí byť v kombinácii s extrovertnejšou povahou. Správne vystupovanie a osobnosť ju môžu posunúť k úspechu, no pri nekomerčných tvárach je to vždy trochu náhoda. Slečnu Emmu som osobne nestretol, takže sa mi veľmi ťažko posudzuje jej potenciál len z fotografií. Predpokladám, že keď sa chce venovať modelingu, spĺňa aj tieto kritériá,“ hovorí Saša Jány, ktorý modelky zastupuje od roku 1997.

Ako príklad obrovského celosvetového úspechu uvádza kanadskú modelku Winnie Harlowovú (27), ktorá trpí poruchou pigmentácie kože. Jej černošské telo je posiate bielymi fľakmi, ktoré sú pre ňu dnes charakteristické. „Naša sieť ju zastupuje po celom svete a pre svoju inakosť je naozaj veľmi žiadaná,“ dodáva významne riaditeľ agentúry Elite Model Management.

Model mulat s ochorením kože vitiligo sa objavil aj na ostatnom svetovom finále Elite Model Look. „Dostal sa až do top 5. Agentúry sa navzájom pretekajú, aby predstavili niekoho originálneho. Emma so svojím znamienkom originálna rozhodne je,“ mieni víťaz svetového finále tejto súťaže, Bratislavčan Andrej Chamula.

Časy sa veľmi zmenili

Potenciál v mladej Emme vidí aj manažér svetových top­modeliek Miro Šimonič, šéf agentúry M management. „Dnes je všetko možné. Časy sa veľmi zmenili a nič nie je striktne dané. Všetko iné a výnimočné sa tlačí dopredu. Diverzita je naozaj veľmi veľká,“ opisuje súčasný trend. Zároveň poukazuje ešte na jednu výsadu, ktorá môže Emmu posunúť hore. „Neuveriteľnou hodnotou je, že ide o dcéru prezidentky Slovenskej republiky, ktorá je vo svete dosť populárna. Záleží na tom, ako sa to zmanažuje a predá.“

Saša Jány však Mirovi Šimoničovi oponuje. „Ja si myslím, že na zahraničný úspech to nebude mať žiadny vplyv. Príbeh v modelingu pomáha, ale to, že ste niečie dieťa, nestačí. Je dôležité a, myslím, aj pre Emmu, aby sa práve toto na Slovensku nezneužívalo. To by bolo smutné. Mediálnej pozornosti sa nevyhne, ale každý jedinec napokon musí zaujať sám,“ tvrdí striktne.

Pri rozličnosti neraz až bizarných módnych trendov podľa Mira Šimoniča aj tak zvíťazí prirodzená krása. „Ľudia sa vždy budú chcieť pozerať na niečo dokonalé. V súčasnosti výrazne spolupracujem s Pavlínou Pořízkovou. Ona je jasný príklad toho, že klasická krása prežije všetko,“ hovorí o top­modelke českého pôvodu, ktorá sa celosvetovo preslávila ešte v osemdesiatych rokoch.

Do akej miery v modelingu zaujme vychádzajúca hviezda Emma Čaputová, je zatiaľ otázne. Slovenská agentúra, ktorá ju zastupuje, svoju novú tvár nijako nekomentuje a z Prezidentského paláca nám prišlo len stručné vyjadrenie, že nešlo o iniciatívu slečny Čaputovej. „Emmu na spoluprácu oslovila agentúra pred pár mesiacmi. Pani prezidentke sa dcérine umelecké fotografie páčia a drží jej palce. Emma sa neskôr chystá študovať na vysokej škole a modelingu sa venuje len doplnkovo. Prvoradé pre ňu ostáva štúdium,“ zopakoval hovorca Zuzany Čaputovej oficiálne stanovisko.

Pozrite si aj veľkú GALÉRIU fotografií dcéry mladučkej, no ambicióznej EMMY ČAPUTOVEJ

Mohlo by vás zaujímať: