Spontánny nápad

Dozvedáme sa, že skladba nie je taká stará, ako by sa mohlo zdať. Podľa slov Virága jej definitívnu podobu dal v roku 1988. „V tom čase som veľa cestoval a koncertoval v zahraničí. Nemecko, Švajčiarsko, Juhoslávia… Nebol som dlho doma, preto sa v pôvodnom texte spieva: Až raz prídem domov, počujem zvuk zvonov. Tie mi v srdci bijú, v spomienkach stále žijú, až raz prídem domov,“ hovorí.

Slávny popevok Načo pôjdem domov, vznikol spontánne u neho doma až neskôr. „Chodil k nám často na obed jeden starý pán, ktorému zomrela žena. Raz si povzdychol a hovorí: Načo pôjdem domov, veď ja nemám nikoho. To bola pre mňa inšpirácia. Potom som k tomu dopísal ešte jednu slohu, ktorú použil vo filme Doktor od Jezera hrochů režisér Zdeněk Troška. Ale nikto sa ma nepýtal, len to nahrali,“ konštatuje.

Kto všetko v minulosti naspieval Načo pôjdem domov? Foto v GALÉRII

Prišiel o Grammy

Skladba prvýkrát vyšla začiatkom deväťdesiatych rokov pôvodne len na kazete s názvom Pre teba. Pre veľký úspech Virág dostal v roku 1994 ponuku na cédečko, ktoré bude niesť názov vtedy už veľkého hitu Načo pôjdem domov. „Dostal som na ruku dvestopäťdesiattisíc korún. Z cédečka sa potom predalo asi tristotisíc kusov. Volali mi, že som s najpredávanejším cédečkom vyhral Grammy. Lenže zrazu vysvitol problém, že ma nikto nenahlásil na SOZA. To ma nahnevalo. Ale potom prišiel Martin Sarvaš a v jeho vydavateľstve sme nahrali s Janou Kocianovou album Idem domov. Dostali sme za jeho predaj platinovú a zlatú platňu,“ opisuje, ako prišiel o cenu Grammy. Dnes už nad tým mávol rukou. „Ja som dedinský chlapec. Ani som netušil, že nejaká taká agentúra existuje. Mňa tam nikdy nikto nevolal. Ja žijem v inom svete.“

FOTO, ako si Ľubo Virág žije v obrovskej vile, v GALÉRII 

Mohlo by vás zaujímať: