Exkluzívna FOTO GALÉRIA: Tieto retro zábery doma nemá ani Helena Vondráčková

Týždenník PLUS 7 DNÍ nedávno ako prvý informoval o nespokojnej Helene Vondráčkovej, ktorej sa nepozdávala výška starobného dôchodku, ktorý jej stanovila sociálna poisťovňa. Spevácka diva s takmer šesťdesiatročnou medzinárodnou kariérou, dostávala napriek počtu odpracovaných rokov a vysokým zárobkom 13 000 českých korún (555,54 eur).

Bizarná situácia

„Zaskočilo ma to aj pobavilo. To mám za celé tie roky čo som štátu v zahraničí zarábala spústu valút? Zo všetkých našich zárobkov sme museli odovzdávať obrovské provízie,“ podotkla naštvane.

Keď Helena na sociálnom úrade žiadala vysvetlenie ako sa dopracovali k stanovenej sume, dozvedela sa, že neevidujú roky počas ktorých ju zastupovala agentúra Pragokoncert. „Stála som tam ako Alenka v ríši divov. Z divadla Rokoko som odchádzala v roku 1968 a celú tú dobu, až do začiatku deväťdesiatych rokov, som pracovala pod Pragokoncertom. Všetci to vedia, no im k tomu vraj chýbajú podklady. Stratili sa, alebo utopili, proste nie sú,“ opísala pred nami bizarnú situáciu.

Exkluzívna FOTO GALÉRIA: Tieto retro zábery doma nemá ani Helena Vondráčková

Zaumienila si teda, že roky činnosti pod hlavičkou agentúry, ktorá ako jediná zastrešovala všetkých českých umelcov preukáže svojpomocne. „Lenže môj bývalý manžel bol klasický poriadny Nemec, takže, keď sme raz robili veľký poriadok, vyhlásil, že žiadne staré zmluvy už nebudeme potrebovať a skartoval ich. Teraz by sa veru hodili,“ vraví.

Potrebné dôkazy sa teda rozhodla hľadať vo svojom archíve. „Som zberateľ, takže som si odkladala všetky podstatné veci, ktoré sa týkajú mojej kariéry. Našla som mnoho vecí, o ktorých som si myslela, že uznajú ako argument. Plagáty, fotografie, aj doklady o tom, že naše koncertné programy prešli schvaľovacou komisiou Pragokoncertu. Bez toho by sme ich vôbec nemohli robiť. Najviac som sa tešila z legitimácie o absolvovaní skúšok, ktorú mi Pragokoncert na základe toho vystavil. To bol veľmi dobrý argument a dôkaz, no nestačilo to,“ zúfala si.

Nepomohol ani svedok

Exkluzívna FOTO GALÉRIA: Tieto retro zábery doma nemá ani Helena Vondráčková

Keď Vondráčková neskôr v jednej z pražských reštaurácii vďaka náhode stretla niekdajšieho prvého námestníka riaditeľa Pragokoncertu, takmer deväťdesiatročného Josefa Posejpala, myslela si, že má vyhrané. „Ponúkol mi svedectvo, že som bola pod Pragokoncertom. Ani to ale nepomohlo,“ priznala. Pohár jej trpezlivosti pretiekol a začala konať. „Keďže sociálny úrad sa k celej záležitosti postavil úplne laxne, boli sme nútení na radu právnika, celú vec postúpiť na súd,“ prezradila nám Helena exkluzívne.

„Viete, ide o princíp. Viem, že aj iní moji kolegovia majú podobný problém. Ako sa to hovorí? Svetská sláva, poľná tráva. To sme ale dopracovali,“ zamyslela sa speváčka pred nami. A jej manžel a manažér Martin Michal ju doplnil. „Je to strašná hanba štátu.“

Vyhrala

Exkluzívna FOTO GALÉRIA: Tieto retro zábery doma nemá ani Helena Vondráčková

Hoci ju od súdnych naťahovačiek mnohí odrádzali a tvrdili, že spravodlivosti sa aj tak nedovolá, umelkyňa slávi v súčasnosti veľký triumf. „Konečne prišiel rozsudok o Helčinom dôchodku. Štát ju chcel okradnúť. Vyhrala!,“ informoval nás jej manžel a manažér Martin Michal. Najväčšiu radosť má samozrejme Helena. „Potvrdilo sa, že môj dôchodok bol vymeraný v rozpore so zákonom a musia ho vymerať znovu. Nešlo mi o peniaze, ale o princíp,“ vyjadrila sa. Presná suma, ktorú bude speváčka s titulom zaslúžilá umelkyňa najnovšie dostávať, zatiaľ nie je známa.

Exkluzívna FOTO GALÉRIA: Tieto retro zábery doma nemá ani Helena Vondráčková

Prečítajte si tiež: