Bratislavský Majestic Music Club v piatok trinásteho praskal vo švíkoch. Zišli sa tam stovky fanúšikov kultových kapiel Slobodná Európa a Bez ladu a skladu. Prvá oslavovala, druhá ich album krstila. A samozrejme, obe formácie odpálili najväčšie hity, ktoré dostali návštevníkov do varu. „Bratislava nesklamala,“ tešili sa po koncerte muzikanti. Medzi nimi aj hudobník a podnikateľ Michal Kaščák, ba dokonca bývalý riaditeľ TV JOJ a STV a súčasný primátor Trenčína Richard Rybníček, ktorý je bubeníkom Bez ladu a skladu. Teraz mal na jednom z nástrojov samolepku s prečiarknutým Z v krúžku.

Príčetný Whisky

Trenčianska undergroundová skupina Bez ladu a skladu, ktorá vznikla v roku 1985, predviedla aj svoje nezabudnuteľné songy ako Parné valce či Udavač. Páni potvrdili, že vek je len číslo a hoci sú dnes z odvážnych tínedžerov úspešní muži, láska k hudbe ich neopustila. Napokon, líder kapely Michal Kaščák je organizátorom najväčšieho a najprestížnejšieho festivalu Pohoda.

„Mali sme so Slobodnou Európou spoločnú skúšobňu, v ktorej sme sa striedali. Myslím, že oni si to veľmi nepamätajú, ale my áno,“ priznal na bratislavskom koncerte Kaščák. Narážal zrejme na to, že ich punk-rockoví kolegovia po svojich prvých dvoch úspešných albumoch Pakáreň a Unavení a zničení prepadli drogám.

Na niekdajších skúškach aj na piatkovom vystúpení najprv zahrala trenčianska kapela a potom Slobodná Európa, ktorá sériou koncertov Kristove roky Tour 2022 oslavuje 33 rokov svojej existencie. „Je to dobré poradie, Whisky! Zvolil si dobré poradie. Si príčetný, dobre si to vymyslel,“ dodal Kaščák.

Privliekli záchod

„Som rád, že tento môj kolega si vybral práve mňa ako krstného otca," potľapkal Kaščák Whiskyho po pleci. „Spoznal som ho ako klávesáka skupiny Tublatanka a teraz sa ako dvaja klávesáci objímame na pódiu, aby sme oslávili ich výberovku,“ prihovoril sa fanúšikom Kaščák.

FOTO záchoda v galérii

Na úlohu krstného rodiča sa patrične pripravil. Jeho kapela na pódium priniesla objemný predmet zabalený v igelite. Kým ho rozbaľovali, líder Bez ladu a skladu vysvetľoval: „Prvým pamätným darčekom je laboratórium. Pre všetkých, ktorí by to chceli analyzovať, vychádza z ich najslávnejšej piesne.“ Tou je poriadna vypaľovačka z roku 1991 Analýza dokázala hovno. Autorom textu aj hudby je Miloslav Láber alias Whisky. „Takže toto je laboratórium na pamiatku pre skupinu Slobodná Európa," odhalil Kaščák záchodovú misu.

Postihla ich epidémia

Okrem toho skupine daroval víno s nápisom Tublatanka 33. „Tak som rozmýšľal, že teraz je najvhodnejšia doba ho otvoriť,“ dodal. Problém bol len v tom, že väčšina z hudobníkov na pódiu si na zdravie nepripila. „Keďže ich skupinu postihla už podobná epidémia ako našu, čiže triezvola, tak stačia iba tri poháriky, lebo myslím, že iba Rasťo a Tuleň sú tí jediní hrdinovia, ktorí si ešte dajú,“ priznal Kaščák.

Hudobníci poslali pozdrav do hudobného neba aj zosnulým kolegom Ďurovi Černému, ktorý pôsobil v Tublatanke aj v Slobodnej Európe a basgitaristovi a zakladateľovi kapely Zóna A a Slobodná Európa Braňovi Alexovi. Skonal vlani v máji vo veku 55 rokov.

Spokojnosť a všetkých stranách

Fanúšikovia si vyžiadali aj prídavok, pri ktorom sa zišli obe partie hudobníkov. Slobodná Európa odpálila hit Analýza dokázala hovno, ktorú si spolu s nimi zaspievali aj členovia Bez ladu a skladu. Bubeník Richard Rybníček, ktorý si cez pracovné dni plní povinnosti primátora Trenčína, teda opustil ústranie za bicími a spolu s kolegami tlieskal do rytmu a spieval slávny refrén, ktorý je aktuálny v každej dobe.