FOTO domu Ivana Letka, plného spomienok, nájdete v GALÉRII

Lamentuje nad vysokým vekom, no zároveň ohuruje obdivuhodnou kondíciou. Herec Ivan Letko (88) sám obhospodaruje rodinný dom v Alžbetinom dvore, chodí na dlhé prechádzky, takmer každý deň jazdí autom do Bratislavy a nevyhýba sa ani pracovným ponukám. Lekári mu odporučili, aby sa pri chôdzi podopieral paličkou, no štramák v rifliach ju odmieta. „Je veľmi pekná, ale nechal som ju niekde zavesenú na vešiaku,“ mávne rukou.

Obľúbený herec Ivan Letko sa po 25 rokoch chystá opustiť dom v Alžbetinom dvore a presťahovať sa do ústavu pre seniorov.
Zdroj: MATEJ KALINA

Keď obdivujeme Letkovu vitalitu a dobrú náladu, so smiechom podotkne, že sa vie dobre pretvarovať. „Do dobrej nálady sa občas musím nútiť, ale, našťastie, nie je to často.“ Hoci sa cíti pri sile, už má rezervovanú garsónku s balkónom v seniorskom centre. „Nemám s tým vôbec problém, pretože tam nebudem ako niekto odložený a nepotrebný v ústave. Už existujú aj veľmi pekné domovy,“ vysvetľuje.

Príde o dom?

Problémom je, že Ivan Letko v Alžbetinom dvore lipne na mnohých veciach. Lúčiť sa mu s nimi bude ťažko. „Naozaj neviem, ako vyselektujem to, čo si vezmem so sebou. Určite časť kníh, ktoré som si obľúbil a ku ktorým sa rád vraciam, a tiež zopár obrazov. Nábytok až takú cenu nemá,“ uvažuje. Otázny je tiež osud domu, ktorý obýva. Pred dvadsiatimi piatimi rokmi polovicu nehnuteľnosti prepísal na druhú manželku, herečku Táňu Hrivnákovú. Keď sa jej syn Michal, ktorého mala v predchádzajúcom manželstve, utopil pri raftingu, nedokázala sa s jeho stratou vyrovnať a v októbri minulého roka zvolila dobrovoľnú smrť pod kolesami vlaku.

FOTO Letkovej exmanželky TU

Ešte pred samovraždou však Letkova exmanželka celý svoj majetok venovala charite. „Asi budem mať preto problém, pretože ma už kontaktovali z notárskeho úradu kvôli finančnému vyrovnaniu. Neviem, ako to celé dopadne,“ uvažuje herec a situáciu obracia na žart: „Že by mi sem nasťahovali nejakých bezdomovcov? To hádam nie.“

Ivan Letko v súkromí svojho domu. Pozrite si veľkú FOTO GALÉRIU

Lepší vzťah ako s Hrivnákovou, ktorá bola o štrnásť rokov mladšia, má Ivan Letko s prvou manželkou, herečkou a režisérkou Sylviou Letkovou Stredňanskou. Z tohto manželstva pochádzajú dve dcéry - staršia Hana a mladšia Ivana, ktoré sa mu postarali aj o vnúčatá. Pre herca sú všetkým. „Stretávame sa veľmi často. Do Bratislavy jazdím skoro každý deň. Keď aj nie za dcérou, rád sa túlam po obchodoch,“ prekvapuje. „Kúpil som si už plno hlúpostí, ktoré nepotrebujem. Naposledy oxymeter (prístroj na meranie saturácie krvi a tepovej frekvencie - pozn. red.). Ale stále mi ukazuje to isté. Každé ráno si meriam aj tlak aj teplotu,“ smeje sa.

Celý článok si prečítate v aktuálnom vydaní PLUS 7 DNÍ, ktorý je od 22.2.2023 v predaji