Ani aféra Watergate snáď nespôsobila väčší rozruch. Za vyše tridsať rokov prišiel náš týždenník s množstvom odhalení, no máločo sa vyrovná tomu, čo sa dialo, keď sme zverejnili oslavnú báseň na jedného z hercov činohry Slovenského národného divadla (SND).

Žeravé linky

Časy, keď sa umelecké kruhy handrkovali s médiami pre nelichotivé články, sú preč. Po novom môžu mať šéfovia problém s pravdivými materiálmi, ktoré v dobrom vyzdvihujú popularitu ich popredných hercov. Pomerne absurdný príbeh sa odohral pred pár dňami. Keď si Miriam Kičiňová, dočasne poverená riadením činohry SND, prečítala na portáli plus7dni.sk článok o tom, ako herca Tomáša Maštalíra (45) zbožnujú aj ich divadelné šatniarky, rozžeravila telefónne linky.

 

Nedbala na neskoré večerné hodiny a útokom zobrala viaceré telefónne čísla nášho vydavateľstva. Stalo sa tak napriek princípom, ktorými sa sama riadi. „V zásade som presvedčená, že s médiami vášho typu nemáme komunikovať, lebo to nemáme za potrebné. Vy ste týždenník, v tomto je človek blahosklonnejší, lebo sa snažíte občas prinášať zásadnejší obsah,“ zobrala nás aspoň trochu na milosť. Napriek svojim zásadám sa Kičiňová odhodlala brániť herca Tomáša Maštalíra, ktorý sa stal nedobrovoľne terčom obdivu zamestnankýň prvej scény.

Dôkaz sa donedávna nachádzal priamo v divadle, ktoré je štátnou inštitúciou. Na mieste, kde si diváci odkladajú kabáty pred predstaveniami, viseli Maštalírove fotky, ale aj báseň, ktorá pripomína modlitbu. „Tomáš náš, ktorý si na predstaveniach, posväť sa meno Maštalírovo, príď skrotenie tvoje, buď voňavka tvoja, ako medzi dverami, tak i na hrudi. Smiech náš každodenný daj nám dnes a odpusť nám naše sliny, ktoré na teba púšťame nad tvojimi fotkami, a uveď nás do pokušenia a zbav ma priezviska môjho. Amen,“ znie upravená verzia Otčenáša.

Hľadá sa autor

Vtipná báseň svedčí o kreativite personálu a pre Maštalíra, ktorý v predstavení Tak sa na mňa prilepila hrá aj polonahý a sám za seba sa nikdy nestrácha vyjadriť názor, nepredstavuje žiadnu ujmu. Zrazu sa však zdalo, že sme zverejnili nové satanské verše. „Citujete text, na ktorý nemáte celkom nárok, lebo ste si to nevykomunikovali s autorom. Alebo máte písomný súhlas od autora textu, básne, že s ňou môžete pracovať? Zaujíma ma, ako ste sa dostali k tej básničke, lebo ona je duševným vlastníctvom niekoho iného,“ opakovala Kičiňová. A kým sme sa snažili pochopiť, kedy naša prvá scéna stratila zmysel pre humor, vyrukovala so záverom: „Veľmi zásadne to nie je v poriadku. Ak sa máme stretávať aj s inými orgánmi, ktoré sa tým budú zaoberať, ja s tým nemám problém. Ale pre vaše médium to bude naozaj znamenať istý druh nevstupovania asi do tejto inštitúcie.“

S Národným divadlom sa pomaly lúčila aj Kičiňová, svoj odchod naznačovala po tom, ako ministerka kultúry Natália Milanová prijala rezignáciu generálneho riaditeľa SND. „Ja som sa stala súčasťou projektu Mateja Drličku, projekt sa končí k 1. novembru 2022. Takto je to aj pre činohru,“ vyhlásila koncom októbra. Po príchode Jozefa Švolíka, ktorého vedením SND poverila ministerka Milanová, zostala. Na Drličkovom rozlúčkovom brífingu vystúpil na jeho obhajo–bu aj Tomáš Maštalír. Kičiňová však popiera, že by mal v hierarchii divadla exkluzívne postavenie. „Aj keby to bolo o Milanovi Ondríkovi alebo Diane Mórovej, riešila by som to rovnakým spôsobom,“ uisťovala nás.

FOTO V GALÉRII

Viac svetla do kauzy desaťročia sa snažil vniesť aktuálny šéf divadla Jozef Švolík. Keď sme sa s ním telefonicky spojili a spomenuli meno Maštalír, najprv tvrdil, že nebude odpovedať „na nič“. A následne nás požiadal, aby sme z toho nič nezverejnili, lebo s ním komunikujeme cez jeho súkromný mobil. Neskôr nám zaslal stanovisko emailom. „Dostal som internú informáciu, že v budove SND cudzia osoba nedávno vstúpila do priestorov, kam má vstup povolený iba personál SND. V tejto súvislosti boli prijaté opatrenia v rámci SND, aby k podobným udalostiam už nedochádzalo,“ vysvetlil záhadne. Čo to znamená, si môžeme len domýšľať. Dodal však, že žiadny zákaz pre týždenník PLUS 7 DNÍ na verejné a mediálne podujatia nehrozí.

Mohlo by vás zaujímať: