Narušený biznis?! Ak ste pred niekoľkými dňami zaznamenali problémy so sociálnou sieťou Instagram, neboli ste jediní. Americká spoločnosť Meta Platforms potvrdila na svojej službe poruchu, pre ktorú boli účty niektorých používateľov zablokované, odstavené, hoci nijako neporušili podmienky používania. Výpadok vraj u niektorých iných používateľov spôsobil drastické poklesy v počte sledovateľov. Dotklo sa to aj Slovákov, medzi nimi známe tváre, ktorých panické reakcie odhalili pravdu o zárobkoch z Instagramu.

Ozvala sa bývalá miss a podnikateľka Romana Škamlová (33) či vizážistka Lucia Sládečková (36), známa ako Lucid. Obe priznali úbytok niekoľko tisíc sledovateľov. Táto situácia poriadne nahnevala najmä Sládečkovú, pre ktorú je Instagram podstatná zárobková činnosť.

Poplach na sociálnej sieti

Instagram je hlavne vizuálna sociálna sieť, na ktorej sa nachádza okolo milióna aktívnych slovenských používateľov. Keď posledný októbrový deň začala sociálna sieť bezdôvodne blokovať účty mnohým používateľom a iným zase v tisícoch mizli sledovatelia - followeri, zrútení majitelia účtov si s tým nevedeli rady. „Sme si vedomí, že niektorí z vás majú problémy s prístupom k svojmu účtu na Instagrame. Situáciu monitorujeme a ospravedlňujeme sa za nepríjemnosti,“ oznámil v priebehu týždňa PR tím sociálnej siete. Či išlo o hekerský útok, alebo technickú chybu, nevedno, príčinu neuviedli.

Jednou z tých, ktoré ostali nemilo prekvapené pri pohľade na svoj profil, bola aj vicemiss Slovensko 2007 Romana Škamlová. „Za hodinu mínus tritisíc followerov,“ reagovala zaskočená blondína, ktorá v súčasnosti podniká v oblasti gastra a krásy. Pridala udivené aj smejúce sa emotikony. 

Podobne reagovala vizážistka Lucia Sládečková, ktorá sa v priebehu posledných rokov vypracovala na influencerku. Tá na Instagrame nedávno pokorila hranicu tristotisíc followerov, preto ju miznúce počty jej podporovateľov oveľa viac mrzeli. Svoj hnev dala patrične najavo.

„Extrém, ako ma Instagram schováva asi tri mesiace. Followeri podľa mojich očí rastú a čísla ubúdajú. Firmy dostávajú už dlho nereálne štatistiky. Jeden deň mám vyše stotisíc videní, o ďalší deň ich mám pod 70-tisíc,“ posťažovala sa vizážistka.

Sociálnym médiám sa venuje prevažne po večeroch a v noci, keď uloží dcéru spať. Posledný týždeň však pri pohľade na štatistiky panikárila. „Dnes mám pokles followerov skoro o dvetisíc. Paráda! Budujem to poctivo popri práci roky,“ napísala nahnevane. Tak sme sa dozvedeli, že vďaka sociálnej sieti má vizážistka slušný príjem. „Instagram živí veľa influencerov, aj mňa, ale stále pracujem, zarábam najmä vo svojom štúdiu,“ hovorí slobodná mamička a samoživiteľka, ktorú tak problémy s Instagramom nevídane vytočili. Až tak, že si verejne zanadávala. „Môžem to s*ať! Aj celý tento chorý svet.“

Opustila sa

Reakcie, že život je aj o inom ako o followeroch, Lucid neupokojili. Ticho neostala a hromžila ďalej. „Nedrnkám nikomu za stovečky, čiže nie som vydržiavaná! Platím hypotéku, som na dcéru finančne sama. Som pracujúca osoba a Instagram si budujem roky bez toho, aby ma nútene zdieľali veľké profily. Instagram je ďalšia forma zárobku, ktorý zdaňujem! Takže si svoje primitívne reči riešte v zrkadle,“ osopila sa na fanúšikov.

Našťastie pre jej duševné zdravie, o pár hodín chybu na sociálnej sieti odstránili a zmiznutých followerov mala Lucia Sládečková zrazu späť. Rovnako ako Romana Škamlová, ktorej na účte znova svieti viac ako štyridsaťtisíc sledovateľov.

V každom prípade, potvrdili sa slová lektora Nira Eyala zo Stanfordovej univerzity, ktorý vo svojej knihe How to Build Habit - Forming Products opisuje, že aplikácia Instagram je zo psychologického hľadiska návyková. A to nielen pre odberateľov, ale aj pre influencerov, ktorí musia byť neustále aktívni, aby si svoje publikum udržali.

Ruska aj Američanka v slzách, zrútil sa im svet

Dosiaľ najväčšia hystéria medzi influencermi zavládla v Rusku. Po invázii na Ukrajinu sa Rusi rozhodli cenzurovať svetový internet - vypli Facebook, Twitter a zablokovali prístup na Instagram. Ako dôvod Moskva uviedla, že na platformách sa šíria výzvy na páchanie násilia voči ruským občanom.

Instagram v krajine používalo približne osemdesiat miliónov ľudí. Jeho vypnutie sa dotklo aj influencerov, ktorí platformu využívali ako pravidelný zdroj príjmu. Svet obletelo aj video ruskej blogerky, ktorá sa zrútila. Nie z vojny, ale z toho, že príde o kšefty. Nielen jej, ale aj mnohým iným Rusom, ktorí si zarábali prostredníctvom sociálnej siete, sa podľa jej slov zrútil svet. „Myslíte si, že byť instagramová blogerka je pre mňa len zdroj príjmov. Ale pre mňa je to zmysel života, moja duša, niečo, s čím sa budím a zaspávam, už zas*aných päť rokov v kuse,“ nariekala.

FOTO V GALÉRII

Podobné reakcie nie sú ojedinelé. Napríklad v roku 2019 sa psychicky zrútila americká influencerka Jessy Taylorová. Roky si na Instagrame budovala fanúšikovskú základňu a sledovalo ju už viac ako 110-tisíc ľudí, keď zrazu pri­šla o svoj účet. Vo videu, ktoré neskôr zverejnila, s hysterickým plačom uviedla, že prišla „o všetko“.