Každý z nich je iný, ale obaja sú silné osobnosti.  Moderátor Michal Kovačič v markizáckej relácii Na telo dokáže vyviesť z miery aj ostrieľaných politikov. Jeho manželka Zuzana Kovačič Hanzelová pred dvomi rokmi odišla z RTVS  a dnes má na portáli Sme vlastnú reláciu Rozhovory ZKH. Poznali sa z parlamentu, zobrali sa pred tromi rokmi, svadobnú cestu strávili dobrovoľníckou prácou s deťmi v Nikarague a teraz bývajú v Bratislave v útulnom byte neďaleko Justičného paláca.   

Byt stráži Hektor

„Dáte si kávu?“ víta nás Zuzana Kovačič Hanzelová a vytiahne retro mlynček, na ktorom jej manžel Michal nacvičeným pohybom zomelie kávu. „Zuzka kúpila štyri modernejšie verzie, ale ani jeden nebol taký kvalitný ako tento zberateľský kúsok.“

V obývačke dominuje veľká pohovka, kde sa zmestí aj pätnásť ľudí, a knižnica so suvenírmi z ciest. Manželia sú známi tým, že radi pozývajú svojich priateľov k okrúhlemu stolu. „Ostal po pôvodných majiteľoch aj so stoličkami. Výhodou je aj to, že je rozťahovací,“vysvetľuje Zuzana.

Obývačka spojená s kuchyňou je priestranná, známy pár v nej hostil až štyridsaťčlennú partiu, čo najťažšie zvládal ich štvornohý miláčik Hektor. Zuzka chce v neformálnych stretnutiach pokračovať a spájať kamarátov z rôznych oblastí. „Sedela tu napríklad Adela Vinczeová s kamarátom, ktorý robí so zelenými hnojivami, a tak dobre sa porozprávali, že sa dohadovali, že si ho zavolá aj do svojej relácie,“ prezradí Michal.     

Chladnička je oblepená magnetkami z celého sveta a dôležitými odkazmi, visí na nej účet od škvariek pre rodičov aj výstrižok z denníka o svadbe. Zaujímavé suveníry sú aj v knižnici - kvetinková lebka z Mexika, úlomok z Berlínskeho múru, soľná guľa z Mŕtveho mora i kus dlaždice z ukrajinského Majdanu. Vpravo je tabuľa Gymnázium Juraja Hronca, ktorú Michal ukoristil pred 25 rokmi. Išiel práve okolo, keď ju menili za novú, a teraz mu ju všetci spolužiaci závidia.

Vľavo pri dverách visí obraz ich rodinného priateľa,  akademického maliara Petra Kľúčika zo série 7 obrazov o Bratislave. „Práve tento, na ktorom je petržalský panelák, bol považovaný za výsmech socializmu,“hovorí Michal.

Ako veľmi má byť upratané

Keď sa manželia obzerali po novom bývaní, hľadali niečo v pôvodnom stave, aby byt mohli prestaviť podľa svojej predstavy. Inšpiráciou im bol seriál Priatelia. Michal nakreslil návrh a zorganizoval búraciu brigádu. Prestavba, pri ktorej búrali steny a dali všade nové parkety, trvala dva a pol mesiaca.

„Keď sme zaplatili, prišlo prek­vapenie. Ozval sa majster, že si to ešte raz zrátal a vraj sme dali o stovku viac. Napísala som o tom aj na sociálnych sieťach a ešte aj dnes, po dvoch rokoch, sa ma kamaráti pýtajú na tú firmu, lebo si to pamätajú,“rozpráva Zuzana opretá vedľa steny obloženej tehlami zrezanými na tretiny.

FOTO bytu, v ktorom Michal a Zuzana Kovačičovci žijú, TU

Michal ich objednal z Nových Zámkov a Zuzka ich priviezla, ibaže jemu sa nepozdávala farba ani tvar. „Ako si toto mohla prebrať, veď to vôbec nie sú klasické červené tehly, pýtal sa ma Miško, no  mne sa to zdalo rovnaké, vôbec nevidím detaily. Tehla ako tehla. Ale Miško má veľký zmysel pre detaily, v tom sa dopĺňame. Vlastne všetko, čo tu je, vymyslel on,“pochváli manžela.