Manželka humoristu má toľko energie, že by okrem rodiny zvládla manažovať niekoľko ministerstiev naraz a možno aj lepšie než mnohí aktívni politici. Cez pandémiu Magda Vášáryová (71) predviedla svoje schopnosti v rodnej Banskej Štiavnici. Stíhala všetko.

FOTO chalúp, ktoré postavila a prerobila Magda Vášáryová v Štiavnici, TU

Riadiť najstarší ženský spolok Živena, ktorému šéfuje, bojovať proti náboženskému fundamentalizmu, ktorý sa na Slovensku po voľbách rozmáha, aj zveľadiť „dovolenkový rezort“ svojej rodiny. Kým iné ženy piekli chlieb alebo sa inak starali o kuchyňu v domácnosti, pani Vášáryová zaháňala karanténnu nudu inak - uprostred banskoštiavnických lesov zveľadila novú chalupu.

Stále sa rozrastajú

Magda aj so sestrou, slávnou herečkou Emíliou (78), sa v Banskej Štiavnici narodili. Ich otec Jozef pôsobil v meste ako stredoškolský učiteľ slovenskej literatúry a gramatiky a mama Hermína učila nemčinu.

Keď sa rodina pred vyše päťdesiatimi rokmi presťahovala do Bratislavy, Jozef Vášáry nechcel puto s malebným krajom pretrhnúť. Kúpil pozemok uprostred lesov a postavil chalupu. „Otec bol profesor, takže vlastnými rukami veľa toho nenarobil, na stavbe mal chlapov. Veľmi si to však nepamätám, mala som iba štrnásť,“ prezradila pre PLUS 7 DNÍ Magda Vášáryová.

Na murovanej chate trávili Vášáryovci odvtedy celé leto. „Nechodievali sme na dovolenky, necestovali k moru. Každé prázdniny sme boli v Štiavnici. To je náš druhý domov,“ tvrdili zhodne obe sestry. Magda navyše napísala knižné spomienkové impresie o Banskej Štiavnici s názvom Krátke listy jednému mestu.

Ibaže rodina sa rokmi rozrástla, pribúdali zaťovia, vnúčatá, pravnúčatá. Do otcovej romantickej chalúpky sa už všetci nepomestili. Emília prikúpila chatu v susedstve a pred troma rokmi zainvestoval aj Milan Lasica. Stal sa majiteľom drobnej drevenice na opačnej strane. Nie preto, aby mal k dispozícii „chlapskú trucovňu“. Ale aby odvrátil hrozbu, že im na dvor pribudne nechcený sused, ktorý by pokazil rodinnú idylu.

Nenudí sa tam

Už vtedy sa Magda prejavila ako slušný organizátor. Na diaľku dohliadala, aby robotníci manželovu rozpadajúcu sa barabizňu zrekonštruovali. „Mali to radšej zbúrať a postaviť novú,“ mysleli si miestni. Podľa expolitičky však nič okázalé nechceli. „Zostalo to nenápadné a malé, len trocha pohodlnejšie a modernejšie,“ vysvetlila jednoducho.

Nebola by to ona, keby nepodnikla ďalšie kroky na zveľadenie rodinného hniezda.

Romantické miesto, kde človek zakopáva o huby, len čo vyjde z chalupy, nedávno opäť rozšírila o ďalšiu nehnuteľnosť. A tá dostala podľa našich informácií cez koronu celkom nový šat, typický pre severské krajiny. Rozhodne sa doň pomestia dcéry aj so svojimi rodinami. „Neviem, kto to hovorí, to sa musíte ich spýtať,“ zahmlievala pred nami správy o stavebnom ruchu pani Magda. Na vlastné oči sme sa však presvedčili, že chalupa vonia novotou.

V každom prípade, do zahraničia sa Lasicovci nikdy na dovolenku nechystali a nič na tom nezmení ani korona. „Prvého mája otvárame domček a do novembra ho udržiavame,“ povedala nám manželka známeho humoristu v minulosti. V malebnom meste uprostred Slovenska trávila aj minulý týždeň, na terase úradovala na notebooku a čítala knihu. Podchvíľou niečo upratovala, leštila okno či vytriasala obrus. „Nikdy sa tam nenudím. Kedy aj, keď trikrát denne plávam v tajchu a okrem toho pomáham starať sa o svoje vnúčatá, o návštevy, o všetko. Naopak, som tam v jednom kole,“ povedala nám kedysi. A na svojich zvykoch, zdá sa, nič nemení.

FOTO chalúp, ktoré postavila a prerobila Magda Vášáryová v Štiavnici, TU