Toľko sebaovládania sa len tak nevidí. Kým v iných domácnostiach lietajú taniere a padajú írečité výrazy, u Heribanovcov je aj počas rozvodu všetko viac-menej zaliate slnkom. Jozef (64) podá žiadosť o rozvod, verejne ju potvrdí a odíde do Vysokých Tatier relaxovať v luxusnom hoteli. Alena (62) v pokoji pracuje vo Viedni, kde jej podľa očitých svedkov nemizne úsmev z tváre. Ako keby sa nič nedialo, akoby v živote mediálne známych partnerov nemalo dôjsť k radikálnej zmene.

Zo šoku sa nevedia prebrať len najbližší známi prominentného páru. S výnimkou jedného - dirigenta Vlada Valoviča, o ktorom sa kedysi šepkalo, že mal k známej moderátorke mimoriadne blízko. „Vždy keď čítam v novinách o tom, aká úžasná je láska medzi partnermi, trošičku sa nad tým pousmejem. Takýmto vzťahom neverím,“ povedal nám muzikant otvorene. Nakoniec práve on môže za to, že moderátorka opustila manžela a presťahovala sa do Viedne.

Šokovaní priatelia

„O čom to rozprávate? Oni sa rozvádzajú? To nemyslíte vážne! Dobre, že sedím,“ týmito slovami reagoval Juraj Lelkes na prvú správu o tom, že jeho blízkym priateľom krachlo manželstvo. Dvojice sme najčastejšie stretávali v spoločnosti vrátane plesov, kde sa zabávali spoločne. Heribanovci nechýbali ani na Jurajovej svadbe so známou speváčkou vďaka tomu, že Alena vlastne dala Juraja so Sisou Sklovskou dohromady. „Alena dlhé roky organizovala akcie našej poisťovne, na jednej spievala Sisa, ktorú sme potom pozvali na slávnostný obed, a tam sa to začalo,“ priznal bývalý šéf slovenskej pobočky.

Kedysi: V roku 2009 to medzi partnermi ešte iskrilo.
Kedysi: V roku 2009 to medzi partnermi ešte iskrilo.
Zdroj: Dušan Kittler

Napriek tomu, že s Heribanovou kuli plány, ona sama sa mu asi so starosťami nezverovala. „Stretol som ju v pondelok vo Viedni, ja som tam mal zasadnutie a ona organizovala niečo vo výstavnej sieni nášho koncernu. Tak ma zastavila, usmievala sa. Nemal som ani šajnu, nebolo na nej nič vidieť!“ čudoval sa pred nami Juraj Lelkes, ktorého sme telefonicky zastihli v zahraničí aj my. Do Bratislavy sa vracia na víkendy, a tak k nemu nepríjemné chýry prenikajú pomalšie. „Som šokovaný, vážne. Nepredpokladal som, že sa to stane. Mali sme s manželkou blízke vzťahy s inými manželskými pármi, kde to neraz zaiskrilo. Ale Heribanovci boli vždy jedna nekonfliktná, harmonická dvojica, nikdy som u nich nepostrehol ani náznak hádky. A to môžem potvrdiť, lebo sme s nimi bývali často. Naposledy v máji, potom prišlo leto a dovolenky.“

Juraj Lelkes nie je jediný, kto nemohol predpokladať, že dvojica sa rozpadne. Keď sa známa moderátorka na víkend zjavila v Bratislave, na spoločenské udalosti už takmer nechodila. No v súkromí nebolo výnimočné objaviť ju v spoločnosti manžela. Začiatkom roka sa spoločne bavili na Bratislavskom bále, v apríli sa na sociálnej sieti chválili výletom do rakúskeho mestečka Hallstatt, cez leto prišli spoločne na pohreb priateľa, no a koncom leta zverejnili spoločnú fotografiu s vysmiatymi dcérami a vnučkou. „Ešte nedávno som ich stretla, spoločne sa prechádzali so psom,“ prilieva olej do ohňa ich bratislavská suseda Marcela Laiferová. Speváčka si byt kedysi kúpila na odporúčanie bývalej hlásateľky, s ktorou sa poznajú desiatky rokov. Takže novinka v živote priateľov ju zasiahla. „Neverila som tomu, čo čítam. Doteraz tomu nemôžem uveriť. Pre mňa je to nepredstaviteľné,“ nezastiera pochybnosti legendárna speváčka.

Kto o láske príliš veľa rozpráva: Hádam jediný, kto prijal správy o chystanom rozvode s chladnou hlavou, bol hudobník, dirigent a šéf Orchestra Gustava Broma Vlado Valovič. Ten síce už niekoľko rokov žije a pracuje v Prahe, no kedysi mal k Alene Heribanovej blízko. Až tak, že v bratislavských kuloároch sa šepkalo, že mu vtedy začínajúca hlásateľka nie je ľahostajná. „Ťažko povedať, či ma to prekvapilo. Oni sú dvaja inteligentní ľudia a asi usúdili, že lepšie to bude takto. Nie je to prekvapenie, len som sa troška čudoval, že to urobili teraz, keď už majú svoj vek,“ povedal nám bez okolkov Vlado Valovič, ktorého vraj už nič neprekvapí. „Ono je to v živote tak. Nikdy neviete, ako sa ktorý vzťah vyvinie. Koľko bolo na Slovensku mediálnych partnerstiev, ktoré boli absolútne ukážkové. Vždy keď čítam v novinách, aká úžasná je láska medzi nejakými partnermi, trošičku sa nad tým pousmejem. Lebo ak niekto niekoho ľúbi a je tam láska, nehovorí o tom. Hovorím si, že niečo nie je v poriadku, preto takým vzťahom veľmi neverím,“ dodal hudobník, riaditeľ Slovenského inštitútu v Prahe.

Rozvodová dilema: Spisovateľ Jozef Heriban priznal, že s manželkou budú naďalej žiť ako priatelia v jednej domácnosti, no počas rozvodu bude o čo bojovať. S bývaním pomohli svojim deťom, no súčasne vlastnia v hlavnom meste
Slovenska dva rodinné domy. Podľa našich informácií žijú len v jednom z nich, na snímke hore. Ako si teraz majetok rozdelia, uvidíme.
Rozvodová dilema: Spisovateľ Jozef Heriban priznal, že s manželkou budú naďalej žiť ako priatelia v jednej domácnosti, no počas rozvodu bude o čo bojovať. S bývaním pomohli svojim deťom, no súčasne vlastnia v hlavnom meste Slovenska dva rodinné domy. Podľa našich informácií žijú len v jednom z nich, na snímke hore. Ako si teraz majetok rozdelia, uvidíme.
Zdroj: Matej Kalina

Aj preto hneď z fleku, na základe vlastnej skúsenosti, vylúčil, že by medzi jeho starými známymi nastalo odcudzenie pre Aleninu prácu. Hlásateľka sa totiž v roku 2013 odsťahovala do Viedne, kde vedie Slovenský inštitút. „Nemyslím si, že to bude vzdialenosťou. Keď ste na istý čas odlúčený od najbližších, domov sa veľmi tešíte. Nakoniec, ona je vo Viedni, čo je smiešna vzdialenosť, za štyridsať minút je doma. Odlúčenie určite nezohralo úlohu, muselo tam dôjsť k niečomu inému,“ zašpekuloval si hudobník, ktorý žije podobne ako moderátorka. Cez týždeň pracuje v Prahe a na víkend sa vracia k manželke, ktorá chce čo najviac času tráviť s vnúčatami.

Kto ju dostal do Viedne?

Rovnaký post ako Vlado Valovič teda zastáva Alena Heribanová v Rakúsku, no a práve známy dirigent ju pred štyrmi rokmi presvedčil, aby miesto zobrala. „Možno som tak trochu krstný otec toho všetkého,“ spomína na obdobie, keď hlásateľka nastúpila do Viedne a operný spevák Peter Dvorský obsadil rovnakú pozíciu v Ríme.

Vo viedenskej kancelárii: Alena Heribanová v hlavnom meste Rakúska cez týždeň aj býva, do práce dochádza metrom.
Vo viedenskej kancelárii: Alena Heribanová v hlavnom meste Rakúska cez týždeň aj býva, do práce dochádza metrom.
Zdroj: Matej Kalina

„V podstate som Alenu presvedčil ja, lebo som si myslel, že je profesionálka, ktorá vie Slovensko reprezentovať, a vo Viedni je známa. Petra Dvorského som odporučil, keď mi bývalý prezident Gašparovič hovoril, že skončil na úrade práce, že je nezamestnaný. Vtedy som povedal, že ho treba poslať do Ríma, v Taliansku je jeho meno totiž veľký pojem. A tento týždeň budeme všetci spolu na stretnutí riaditeľov inštitútov v Bratislave. Je prirodzené, že si vymieňame informácie a podporujeme sa navzájom. Na jednej strane to vyzerá ako jednoduchá práca, ale až také jednoduché to nie je, musíme zdolávať veľa úskalí,“ pohrúžil sa do myšlienok na povinnosti Vlado Valovič, ktorý Alenu a Jozefa Heribanovcov spoznal niekedy na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov.

Alene dvorili mnohí

Mladá tmavovláska vtedy nastúpila aj s Emmou Tekelyovou do televízie a čoskoro obe spolupracovali s Valovičom na zábavných reláciách. Reči sa začali šíriť veľmi rýchlo. „Keď človek s niekým dlhé roky spolupracuje - a ja som Alene v začiatkoch trochu pomáhal, čo sa týkalo napríklad Bratislavskej lýry -, všeličo sa začne rozprávať. Ale o mne nikdy v živote médiá v týchto súvislostiach nepísali. Nepotreboval som to, nikdy som sa nepotreboval takto zviditeľňovať. V kumšte sa človek musí presadiť iba kumštom,“ odviedol tému rozhovoru Vlado Valovič. Hoci nepopieral, že Alena bola vtedy „krásna, fotogenická, ale hlavne to bolo múdre dievča“.

„Samozrejme, dvorilo jej veľa mužov, ale Jožo bol veľmi veľkorysý človek v týchto veciach. Nieže jej doprial záujem iných, ale nežiarlil a nerobil scény. On je skutočne veľmi inteligentný, sčítaný a rozhľadený človek. Vie, ako to v živote chodí, že keď má vedľa seba atraktívnu, verejne známu manželku, musí počítať s tým, že je o ňu záujem. Ani teraz si nemyslím, že príde definitívny rozchod. Len ich priateľstvo sa zmení na inú formu,“ prezradil po rokoch priateľ a kolega z brandže.

Prečítajte si aj: