Ovláda niekoľko jazykov a od ruky jej vždy išli aj mnohé športy. Posledné roky však zbiera najviac úspechov v golfe. Stala sa majsterkou Slovenska do dvanásť rokov a nedávno aj majsterkou Rakúska v tej istej kategórii. Reč je o desaťročnej dcére bývalého tenistu Dominika Hrbatého (43) Elle. Hrdý otec i mladá slečna pre PLUS 7 DNÍ prezradili, koľko ich koníček, ktorému sa dievčina venuje už takmer na profesionálnej úrovní, stojí síl, času a peňazí.

Tenis išiel bokom

Ella je od malička zvyknutá cestovať a dohovoriť sa rôznymi rečami. Veď žila v zámorí a počas korony i v Španielsku. Pritom striedala viacero pohybových aktivít. Od tanca cez korčuľovanie, tenis až po golf. Zelený šport u nej nakoniec zvíťazil.

„V šiestich začala s golfom a tenisom naraz. Ako rástla, mala pri tenise zdravotné problémy, boleli ju päty, nemohla behať, istý čas ani hrávať. Preto sme to po dvoch rokoch zredukovali iba na golf,“ povedal nám Dominik s tým, že v súčasnosti dcéra trénuje ako profesionál šesťkrát do týždňa. Hoci sa nepodala na otca a nenaháňa loptičku na kurte, už teraz je zrejmé, že má rozbehnutú sľubnú športovú kariéru.

Víťazstvo za víťazstvom

Za posledný rok získala niekoľko ocenení i titulov. V septembri 2020 sa stala majsterkou Slovenska do dvanásť rokov. V marci tohto roka vyhrala svoj prvý turnaj v Španielsku, čo bolo zároveň jej prvé medzinárodné víťazstvo. Okrem toho sa zúčastnila aj na iných turnajoch, napríklad na Morave, kde skončila tretia. V polovici júla sa tešila z majstrovského titulu u našich susedov v Rakúsku.

„Ten si cením najviac,“ priznala nám Ella, ktorá ani počas prázdnin neoddychuje. „Teraz ideme na súťaž do Talianska - Venice Open, vo štvrtok začíname. V jej kategórii to je niečo ako majstrovstvá Európy,“ prezrádza Hrbatý, ktorý s manželkou sprevádza svoju ratolesť na všetky turnaje. Dokonca si na jednom zahrali spolu. „Bolo to pred mesiacom, tu na Slovensku. Ella ma podržala a skončili sme tretí. Ja golf veľmi nehrávam, tak raz do roka, skôr ma baví s ňou trénovať,“ tvrdí bývalý tenista.

Drahý špás?!

Dcérin koníček vyjde Hrbatého na nemalé peniaze. „Ella musí byť členkou klubu, kde je ročný poplatok okolo dvesto-tristo eur, čo nie je také náročné. Je pravda, že aj palice a bag niečo stoja, no zhruba to možno porovnať s hokejovým výstrojom. Keď však chce rodič poskytnúť dieťaťu kvalitnú prípravu, musí nájsť dobrého trénera. Ella ma vyjde asi na 200 eur denne. Na takejto profesionálnejšej úrovni je to už finančne náročnejšie,“ netají Hrbatý, ktorý to však robí rád.

Aj jeho otec sa pre Dominikovu športovú kariéru obetoval. Dokonca sa zriekol práce. „Je inžinier architekt, mal dobré povolanie, zastával vysoké posty. Kvôli mne zmenil pôsobisko a išiel robiť obyčajného sekretára do tenisového klubu. Trávil tam so mnou takmer dvadsať rokov. Rodičia nemali veľa peňazí, boli sme obyčajná, v tom čase priemerná rodina. No otec vždy našiel spôsob, ako mi zabezpečiť najlepšie možné podmienky,“ spomína bývalý profesionálny tenista, ktorému sa v roku 2004 podarilo umiestniť v ATP rebríčku na dvanástom mieste.

Má niekoľko trénerov

Podľa otcovho vzoru sa Dominik snaží dopriať dcére maximálnu kvalitu. Aj v podobe profesionálnych trénerov. Sám vie, že popri talente je dôležitá drina a pravidelný tréning.

„Ella má troch trénerov, lebo golf je zložitý. Dvoch na Slovensku a jedného v Španielsku. O jej výkony sa stará predovšetkým reprezentačný tréner Slovenska v golfe Andrew Malley, okrem neho má kouča na patovanie Mira Gordana, keď sme v Česku, pomáha jej Alan Babický a ešte má kondičného trénera Róberta Béreša,“ vyratúva Hrbatý, ktorý si myslí, že ak chce niekto v športe niečo dokázať, mal by ho začať robiť od mala a poriadne.

GALÉRIU k článku si pozrite TU >>>

Túžbu po víťazstvách zdedila Ella po otcovi a ten dodáva, že je mimoriadne cieľavedomá. Pri otázke, či má v golfe nejaký vzor, mladá slečna sebavedomo odpovedá: „Chcem byť sama sebe vzorom, chcem, aby všetci opakovali po mne.“ Napriek tomu má svojho obľúbenca - profesionálneho amerického hráča. „Páči sa jej Brooks Koepka. V čase, keď sme žili Amerike, vyhral nejaké veľké turnaje a vtedy aj ju začal golf veľmi baviť. Dokonca trénovala s jeho trénerom. Keď pôjdeme opäť do Ameriky bez našich koučov, tak tam bude Ella nejaký čas tráviť práve s ním,“ dodal na záver Dominik, ktorý je spolu s manželkou na ich zatiaľ jedinú dcéru nesmierne hrdý.

Mohlo by vás zaujímať: