Vzťah herečky a speváčky Kataríny Hasprovej (47) k svojej mame, legendárnej Soni Valentovej (73), mnohí ľudia z brandže považujú za priam ukážkový. Celé roky sa navzájom podporovali na premiérach a bok po boku sa objavovali aj v spoločnosti. Staršia Sonina dcéra Natália (53) žila v zahraničí, no ani po návrate spoločnosť mamy nevyhľadávala. Dôvodom by mohli byť nezhody, ktoré príbuzné medzi sebou majú. No po tom, čo Soňa Valentová skončila v hospici, už sestry nekomunikujú vôbec. Žiadny vzťah neprechovávajú ani k svojej nevlastnej sestre Jane Strniskovej (62). Čo sa stalo?

Šťastie na ďalší pokus

Dcéru Janu splodil režisér Pavol Haspra (†74), osudový muž Sone Valentovej, v predchádzajúcom manželstve. Asi len pamätníci si spomenú, že jeho prvou ženou bola rovnako slávna umelkyňa Viera Strnisková (†83). Brali sa, keď už mala herečka jedno manželstvo za sebou a z neho dcéru Danicu, ktorá je dnes rehabilitačná sestra. S Hasprom vydržali spolu štyri roky a skončilo sa to, keď sa obaja sťahovali do Bratislavy. Vraj na popud novej lásky, ktorá vznikla na divadelných doskách. Podľa jedného zdroja sa do iného hereckého kolegu zaľúbila najprv Viera. Podľa iného sa, naopak, Haspra zahľadel do mladučkej študentky herectva Sone a ona mu city opätovala.

„Prvýkrát som ho videla, keď na Malej scéne režíroval hru Kto sa bojí Virginie Woolfovej? Predstavenie bolo vždy vypredané a keď­že som sa tam nevedela inak dostať, poprosila som ho, či by ma nemohol usadiť na jeho režisérske miesto. Bola som v druhom ročníku VŠMU. Tak sme sa zoznámili,“ zaspomínala si Soňa v televíznej relácii Portrét. Kráska s uhrančivými očami mu učarovala tak veľmi, že sa podujal kvôli nej na škole režírovať bez nároku na honorár hru Salome, aby sa dostal viac do jej blízkosti. „Robil to z lásky ku mne,“priznala herečka otvorene. Udalosti nabrali rýchly spád. Valentová a Haspra mali čoskoro svadbu. Ona mala devätnásť, on o sedemnásť rokov viac.

Pokračovaie na ďalšej strane...

SOKYNE V LÁSKE Vieru Strniskovú, vľavo, a Soňu Valentovú neraz na javisku režíroval Pavol Haspra, hore vľavo.
SOKYNE V LÁSKE Vieru Strniskovú, vľavo, a Soňu Valentovú neraz na javisku režíroval Pavol Haspra, hore vľavo.
Zdroj: archív SND