Susedské spory a konflikty v bytových domoch nie sú na Slovensku nič výnimočné. Neobišli ani našu najznámejšiu speváčku Mariku Gombitovú (61), ktorej dlhší čas robia spoločnosť dva bišóny. Ich prítomnosť evidentne spôsobila vrásky na čele viacerým spoluobyvateľom petržalskej bytovky, v ktorej spevácka diva niekoľko rokov žije.

Ako pravé celebrity

Marika sa po presťahovaní zo svojho starého do terajšieho bytu, ktorý jej zabezpečil jej dlhoročný podporovateľ, filantrop Július Hron, obklopila veľkou suitou. Dve manažérky, Eva Kožejová a Andrea Pakesová, s ktorými umelkyňa figuruje v jednej eseročke, jej zabezpečujú praktický životný komfort. Radosť Gombitovej dodávajú dva malé psy, ktorým dala poetické mená. Jednému hovorí Láska a druhému Šťastie, respektíve Lucky. „Láska je väčší a Lu­cky má pri očkách sfarbenie,“ priblížila speváčka už v minulosti, ako ich rozoznať.

Bielych kučeravých kamarátov dostala Gombitová do daru niekedy v roku 2012. „Doniesli mi ich ako dve malé klbká, úplne malilinkých v peliešku. Ja som odjakživa chcela mať psíčka s menom Láska. O láske toľko spievam. Bez lásky nemôže nič existovať,“ vyznala sa speváčka, pre ktorú sa oba psy stali doslova členmi rodiny. Aj preto sa štvornohé celebrity pýšia nezvyčajným postavením v slovenskom šoubiznise. Napríklad keď Gombitová vstupovala do Siene slávy ankety Osobnosť televíznej obrazovky, získala pre ne zvláštne povolenie. Zvieracie tvory ju mohli sprevádzať až do útrob Slovenského národného divadla, kde sa slávnosť konala. Aby ich živé vysielanie nerušilo, podľa svedkov zostali po celý čas v šatni. „Ony chodia s nami všade,“ vysvetľovala neskôr ich prítomnosť speváčkina manažérka.

Veľká radosť: Dvojica darovaných chlpáčov je Marikiným životobudičom.
Veľká radosť: Dvojica darovaných chlpáčov je Marikiným životobudičom.
Zdroj: Facebook

Stresy v bytovke

Teraz však ikonu slovenskej popmusic postavili jej miláčikovia pred prvú veľkú skúšku. V petržalskom dome totiž narobili viac rozruchu, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Problém nastal s ruchom, ktorý vychádzal spoza dverí s iniciálmi M. G. „Zrejme ich psom chýbajú poriadne prechádzky, lebo veľmi štekali a znervózňovali aj iných psov v dome. Bolo z toho dosť stresu,“ prezradil jeden z obyvateľov, ktorého sme oslovili.

Situácia podľa neho prerástla až do štádia, keď musel zasiahnuť správca bytovky zo spoločnosti HB FOND. „Na jednej chodbe je viac psov, jeden sa ozve a štekajú po celom dome. Tak som upozornil majiteľov ako správca. Mali sme schôdzu, oslovili sme všetkých vlastníkov, nech dodržiavajú domový poriadok,“ vysvetlil nám správca, podľa ktorého sa situácia po týž­dni upokojila. „Niekto si asi priviedol nového psíka a ten nebol zvyknutý na ostatných. Povodili ho po chodbe, nech si na seba zvyknú. Bola to jednorazová vec,“ dodáva.

Rozmaznané?

Keď sme oslovili Gombitovej manažérku Andreu Pakesovú, tvárila sa, že o susedských sporoch v bytovom dome netuší. „Je tu veľmi veľké množstvo psíkov a my s našimi nemáme žiadne problémy. V kuse tu štekajú iní psi, takže neviem, prečo sa stále zameriavajú na Mariku. Tu sa riešia všetci psi globálne,“ zahmlievala Gombitovej opatrovateľka. Hoci speváčku o sťažnostiach na Lásku a Luckyho nikto oficiálne neinformoval, stalo sa tak preto, že Marika Gombitová nie je majiteľku bytu, v ktorom žije. Má v ňom len právo doživotného užívania. A keďže správca upozorňuje výlučne vlastníkov nehnuteľností, obrátil sa pravdepodobne na Gombitovej dobrého kamaráta Júliusa Hrona. Speváčka si totiž bišóny priviedla do štvorizbového bytu s úctyhodnou rozlohou 98 štvorcových metrov, ktorý je písaný na jeho firmu. Byt v novostavbe kúpil známy bratislavský podnikateľ asi za sedem miliónov korún v niekdajšej mene, neskôr ho prerábal na účely hendikepovaného človeka. So psami však asi nepočítal.

Ako sa to vyvinie

Nevšedného obyvateľa najprv prezradil „vozičkársky“ priezor na dverách. Nakoniec sa do bytovky, ktorá disponuje luxusným výťahom, nasťahovala slávna speváčka. A čoskoro si sem priviezla Lásku a Luckyho, ktorých si tlačí k sebe hádam na každej fotografii zo súkromia. Na snímkach sa psi „zubili“ v spoločnosti mnohých prominentov, ktorí plavovlásku v Petržalke navštívili. Od zosnulého Ladislava Chudíka cez markizáckeho dramaturga Borisa Prša až po maestra Karla Gotta. Bišóny mala speváčka na kolenách, aj keď sa vlani prvý raz viezla na novom elektronickom vozíku približne za 10-tisíc eur. Už len zostáva, aby ich prešli hviezdne maniere psích celebrít.

Aj keď bišóny nepatria medzi výsostne atletické psy, neznamená to, že ich netreba venčiť. Viacerí z Marikiných susedov si myslia, že by potrebovali stráviť viac času v pohybe a na čerstvom vzduchu. Nie je vylúčené, že správca bude musieť opäť zasahovať. „Úplný pokoj ešte v dome nie je. Uvidíme, ako sa to vyvinie,“ opisuje situáciu ďalší obyvateľ.

No a speváčkina manažérka Andrea Pakesová nakoniec priznala, že aj malé bišóniky zamestnávajú svoje hlasivky. „To je normálne, že štekajú, ale vnútri v byte alebo ak sa stretnú s inými psami. Máme dokonca ultrazvukové zariadenie, ktoré pes počuje a okamžite prestane štekať. Chodili do špeciálnej výcvikovej školy,“ prezradila na záver, že aj so speváčkou myslia na upokojenie svojich štvornohých priateľov.

Prečítajte si tiež: