Mohol bývať kdekoľvek na svete, no on si zamiloval pokojnú časť bratislavskej Dúbravky. V slepej uličke, ktorá ústi do lesa, Peter Dvorský (66) pred tridsiatimi rokmi postavil trojpodlažnú vilu. Okoloidúcim nebije do očí, v skutočnosti na ploche vyše štyristo štvorcových metrov ponúka nadštandardný komfort.

Operný spevák Peter Dvorský odhalil, v akom luxuse v Bratislave tridsať rokov žije
Operný spevák Peter Dvorský odhalil, v akom luxuse v Bratislave tridsať rokov žije
Zdroj: MATEJ KALINA

V čase, keď si ho operný spevák mohol konečne do sýtosti užiť, sa odsťahoval do Ríma. Pred štyrmi rokmi sa už ako dôchodca ujal šéfovania tamojšieho Slovenského inštitútu a zrejme náklady na údržbu obrovského domu na Slovensku ho donútili uvažovať o predaji. „To ste niekde počuli, ale zatiaľ to nie je aktuálne. Možno to niekedy predám,“ zahmlieval maestro, hoci v čase nášho rozhovoru na realitnom portáli už svietila ponuka na predaj jeho milovaného domu. Cenu stanovil maklér „dohodou“, no už teraz je isté, že v lukratívnej lokalite pôjde o niekoľko stotisíc eur.

Krištáľ aj Ľudovít XV.

Peter Dvorský prežil detstvo v Hornej Vsi pri Prievidzi, ale už ako pätnásťročný sa stal Bratislavčanom. Do hlavného mesta pricestoval študovať na konzervatórium a keď sa neskôr oženil so svojou láskou Martou, v bratislavskej Dúb-ravke, kde podľa prieskumov o kvalite života žijú najšťastnejší Slováci, si postavili dom.

Operný spevák Peter Dvorský odhalil, v akom luxuse v Bratislave tridsať rokov žije
Operný spevák Peter Dvorský odhalil, v akom luxuse v Bratislave tridsať rokov žije
Zdroj: Internet

„Dodnes neľutujeme. Zamilovali sme si to tu. Tu je náš domov. Nikdy sme neuvažovali, že sa niekam odsťahujeme. Tu je taká oáza pokoja a relaxu, ale aj čistého vzduchu. A, navyše, mám tu na okolí krásnu prírodu, les a veľa zelene. Ľudia tu hojne pestujú turistiku, vychádzky, chodia behávať po lesných chodníkoch,“ zneli slová operného speváka, podľa ktorých si k Dúbravke vybudoval silný vzťah.

Pre neustále cestovanie si Dvorský nemohol bratislavský domov užívať tak často, ako by chcel. Napriek tomu ho vybavil nadštandardne. „Vila je určená pre náročného klienta, ktorý dokáže oceniť nadčasovú architektúru domu, citlivo zasadeného do okolitého prostredia,“ uvádza sa v inzeráte, ktorý sa nedávno objavil na internete. Je známe, že väčšie rekonštrukcie Peter Dvorský vo svojej vile nikdy nerobil, za tridsať rokov možno párkrát vymenil nábytok. Trebárs spálňu zariadil na španielsky spôsob.

Spálňa: Je zariadená v španielskom štýle.
Spálňa: Je zariadená v španielskom štýle.
Zdroj: Internet

V obývačke žiari obrovský krištáľový luster, sedenie v štýle Ľudovíta XV. a biele krídlo, na ktorom operný spevák rád hrával. Krikľavá kúpeľňa je pozostatkom prehnaného dizajnu v duchu podnikateľského baroka deväťdesiatych rokov. Ale chválospevy sa týkajú predovšetkým materiálov, na ktorých svetoznámy umelec nešetril. Napríklad plastové okná aj so sťahovacími roletami vyrobili špeciálnymi technológiami v Rakúsku.

Chlieb z Dvorského pece

Vilu dopĺňajú veľkolepé terasy a zimná záhrada. Špeciálnou kategóriou je dvanásťárový pozemok, ktorý upravoval záhradný architekt a doteraz sa oň stará záhradník.

Aj Versace by závidel: Krištáľový luster, krídlo aj nábytok v štýle Ľudovíta XV.
Aj Versace by závidel: Krištáľový luster, krídlo aj nábytok v štýle Ľudovíta XV.
Zdroj: Internet

Romantickú plochu vybavili kompletnou sadovou výsadbou, vzácnymi stromami, kríkmi a magnóliami, s automatickým závlahovým systémom. Nedá sa prehliadnuť altánok s murovanou pecou, kde môžu domáci piecť chlieb či pizzu. Pri vchode víta návštevníkov mramorová socha Dievčaťa s vejárom od akademického sochára Jána Borku. „Chcel ju odo mňa kúpiť americký turista, núkal mi dvadsaťtisíc dolárov, no ja by som ju nepredal, ani keby mi ponúkal viac,“ povedal kedysi Peter Dvorský.

Nezdalo sa teda, že by sa milovanej oázy chcel vôbec niekedy vzdať. Napokon, strávil tam aj posledné sviatky. „Zostal som verný Bratislave. Bol som celý čas v kruhu rodiny, takže som si užil najbližších, svoj dom, priateľov. Bol som šťastný, že som doma,“ priznal nám pred pár dňami. No to, že sa chce svojej vily zbaviť, stále nechcel pripustiť. „Ak by som ju aj predal, nebude to preto, že zostávam v Taliansku,“ dodal na záver.

Prečítajte si tiež: