Českým šoubiznisom otriasol škandál nebývalých rozmerov s tragickým koncom. Sivá eminencia umeleckej brandže, filmový a muzikálový producent Jiří Jurtin (†46) bol niekoľko rokov v médiách prepieraný ako človek, ktorý si požičiava miliónové finančné čiastky a nespláca ich. Obrovské dlhy mal vraj aj u mnohých významných českých umelcov. Napriek neblahej povesti sa mu priam zázračným spôsobom darilo obalamutiť vždy nových a nových ľudí. Tlaku veriteľov napokon už nedokázal čeliť. Keď sa jeho pohľadávky vyšplhali takmer na šesťdesiat miliónov českých korún, čo je zhruba dva a pol milióna eur, a jeho firma dlhovala dvestosedemnásť miliónov českých korún, 8,8 milióna eur, spáchal samovraždu. Ruky od neho zrazu dáva preč aj jeho spoločník Fawad Nadri. „Dlho som mu veril, no všetkých nás obalamutil. Šlo mu len o to získavať peniaze, neplatiť a dlhovať,“ vyjadril sa.

Pochoval aj Popolušku

Dnes už nebohý mág filmového a muzikálového priemyslu Jiří Jurtin si v českom šoubiznise dlho udržiaval kredit. Ako producent úspešných filmov Bony a klid 2, Babovřesky, Kameňák 4, Hranaři či Lída Baarová mal otvorené dvere do najrôznejších inštitúcií či k jednotlivcom, od ktorých lanáril peniaze na svoje projekty. V prípade, že sa mu ich podarilo zrealizovať, buď nedisponovali vysokou kvalitou, alebo skončili predčasne. A k tomu všetkému účinkujúci nedostali dohodnutý honorár.

Týkalo sa to aj muzikálov Ať žijí duchové, Rocky, no najmä Mamma Mia a Tri oriešky pre Popolušku. Posledné dve diela pritom mali vďaka hviezdnemu obsadeniu a veľkolepej produkcii našliapnuté na úspech. Aby sa pri Popoluške tvorcovia priblížili čo najviac k filmovému originálu, spolu s hercami na javisku účinkovali živé zvieratá, tri kone, holuby a pes. Bohužiaľ, vidina miliónových ziskov sa rozplynula približne dva mesiace po premiére, keď vyhlásili krach a odvolali všetky predstavenia.

Vydra peniaze už oželel

V úlohe Vincka sa tu blysol aj herec Václav Vydra, syn legendárnej herečky Dany Medřickej. „Nebola to veľká úloha, ale hral som ju veľmi rád. O dlhoch spoločnosti pána Jurtina som počul, no nepredpokladal som, že by som za svoju prácu nedostal zaplatené,“ vyjadril sa pre PLUS 7 DNÍ. Zinkasovať mal dovedna dvestotisíc českých korún, asi osemtisíc eur. Dlho bol optimista a veril, že aspoň časť honoráru uvidí.

Po smrti Jurtina sa jeho nádeje rozplynuli. „Ak to beriem spolu so skúškami, takmer pol roka som pracoval zadarmo. Najprv som mu poslal dve výzvy mailom a keď na ne nereagoval, dal som vec právnikovi. Stále je to u neho, ale pochybujem, že ešte niečo urobí. Ja sa tým viac zaoberať nebudem. S peniazmi som sa už rozlúčil. Kde nič nie je, ani smrť neberie. Ale poviem vám, v živote som už prišiel aj o viac,“ zhodnotil triezvo svoju situáciu. Nie je v nej sám. Peniaze asi nedostanú ani ďalší herci - David Gránsky, Veronika Žilková, Karel Heřmánek, Pavel Trávniček, Milan Šteindler či Jana Švandová.

Vyhovoril sa na Žbirku

Majitelia agentúry, ktorí muzikál zastrešovali, jeho krach pripisovali údajne nevyplateným peniazom za predané vstupenky na symfonické turné Miroslava Žbirku z roku 2017. Kameňom sváru sa stal fakt, že predajom lístkov na koncerty poverili inú spoločnosť. Za ich predaj mala agentúra zinkasovať takmer 363-tisíc eur, no na účet im pristála len časť financií. Jiří Jurtin teda podal na dlžnú firmu insolvenčný návrh s tým, že požaduje zaplatenie zvyšnej čiastky vo výške 153-tisíc eur. Práve z týchto prostriedkov plánoval zaplátať nevyplatené honoráre. K dlžnej sume sa však vraj už nedostal.

Pri pohľade na Jurtinove pochybné obchodné praktiky si môže manažérka a manželka zosnulého speváka Mira Žbirku vydýchnuť. Vďaka tvrdým zmluvám a prezieravosti neprišli ani o cent. „Čo sa týka nás, vyrovnané je všetko. Nechala som si to vyplatiť dopredu, ešte skôr ako sa turné začalo,“ vyjadrila sa Katarína Žbirková.

Rozlúčkovej správe neveril nikto

Na poslednú chvíľu zo spolupráce s Jurtinom odstúpil aj spevák Karel Gott a hokejista Jaromír Jágr. O ich živote plánoval natočiť film.

Okolnosti krachu vyjavil pre české médiá jeho spoločník Fawad Nadri. „S Gottom sme už mali podpísanú zmluvu. Hovoril, že keď bude na rovnakej úrovni ako film Lída Baarová, páčilo by sa mu to. Potom Jurtin všetko pokazil. Krátko po podpísaní zmluvy skúšal s kamarátom nejakú fintu, ako sa zbaviť dlhov, a dostal sa preto do exekúcie,“ prezrádza. "Ľudia od pána Gotta a pána Jágra si to okamžite všimli a vypovedali zmluvu. Pritom sa mu na tieto filmy podarilo od jednej firmy na elektromontáže zohnať skoro štyridsať miliónov korún (1 626 000 eur).“ 

Svojmu spoločníkovi napriek všetkému dlho veril a pomáhal mu. „Keď sa jeho dlhy vyšplhali do astronomickej čiastky a už sa ďalej nemohol vyhovárať, oznámil mi, že sa chce zabiť. Potom sa nechal zavrieť na psychiatriu do Bohníc, len aby platenie oddialil. O tri mesiace prišiel s verziou o rakovine. Klamal a bol schopný padnúť aj na kolená, plakať a vymýšľať si neuveriteľné príbehy. Len aby dostal z ľudí peniaze. Spätne mi je zle z toho, s kým som spolupracoval,“ dáva preč ruky od niekdajšieho spoločníka.

FOTO V GALÉRII

Svoje slová o dobrovoľnej smrti Jurtin napokon naplnil. Pred samovraždou niekoľkým ľuďom poslal na rozlúčku esemesku. Vzhľadom na jeho povesť mu, bohužiaľ, nikto neveril a nereagoval na ňu. Napokon skonal v aute v obci Kersko v okrese Nymburk, kde býval. Ako silný diabetik sa vraj predávkoval inzulínom a zhltol veľké množstvo liekov. Pri jeho tele našli aj strelnú zbraň.