Na mladú fešnú odborníčku z Úradu vlády SR Máriu Troškovú je aj zákon krátky. Dozvedieť sa viac o tom, akým spôsobom sa z obyčajnej asistentky premiéra Roberta Fica stala hlavná štátna radkyňa, je nemožné. Zvedavcom nepomôže ani právna norma umožňujúca žiadať od štátnych úradov informácie, ku ktorým sa verejnosť nedostane len tak obyčajným brázdením po internete.

Raz darmo, ak ide o tmavovlásku Máriu, aj taká významná inštitúcia, ako je Úrad vlády, si zákon o slobodnom prístupe k informáciám vysvetľuje po svojom.

Neodpovie ani na otázky, na ktoré by pokojne mohol. Vyhovára sa pritom na ochranu osobných údajov. Podľa experta na infozákon Petra Kundera však Úrad vlády v súvislosti s Máriou Troškovou zbytočne mlčí aj tam, kde by nemusel.

Troškovej plodná kariéra začínala takto invenčne.
Troškovej plodná kariéra začínala takto invenčne.
Zdroj: Archív

Troškovej plodná kariéra sa začínala veľmi invenčne. Foto: BREJK

Nevyhoveli

So žiadosťou o sprístupnenie informácií týkajúcich sa pôsobenia bývalej účastníčky Miss Universe, fotomodelky i podnikateľky sme sa na Úrad vlády SR obrátili preto, aby sme sa dozvedeli, ako sa Márii Troškovej podarilo raketovo rýchlo obsadiť jednu z najvyšších pozícií v štátnej správe.

Je totiž známe, že po boku premiéra Roberta Fica sa začala objavovať vlani v marci ako obyčajná asistentka prijatá do dočasnej štátnej služby. Po vyše roku vysvitlo, že 29-ročná slečna už zastáva post hlavnej štátnej radkyne, ktorej mzda aj s príplatkami sa môže pohybovať na úrovni dvetisíc eur.

Dostať sa na túto pozíciu nie je jednoduché. Uchádzač by mal prejsť výberovým konaním, mal by mať odborné znalosti, patričné vzdelanie a možno aj prax. Ako to bolo v prípade krásky z Úradu vlády, naďalej zostáva tajomstvom. Nepomohol ani infozákon.

Troškovej plodná kariéra začínala takto invenčne.
Troškovej plodná kariéra začínala takto invenčne.
Zdroj: Archív

Dostať sa k informáciám o tejto štátnej zamestnankyni vôbec nie je ľahké. Foto: BREJK

Oficiálna odpoveď Úradu vlády SR, podpísaná vedúcou služobného úradu Tatianou Janečkovou, bola síce vypracovaná na dve strany formátu A4, v podstate však veľmi stručná. Našej žiadosti o sprístupnenie informácií nevyhovel. V plnom rozsahu. Lebo, ako nám pani Janečková vysvetlila, žiadali sme sprístupniť osobné údaje fyzickej osoby z okruhu ľudí, o ktorých sa informácie nezverejňujú.

Teda, ak sa ona sama nerozhodne ináč a neposkytne písomný súhlas na sprístupnenie žiadaných údajov. Ale to sexi Mária neurobila. Expert Aliancie Fair-play na infozákon Peter Kunder sa však domnieva, že Úrad vlády SR mal našej žiadosti čiastočne vyhovieť.

„Aj keď je pravda, že osobné údaje o spomínanej osobe nemôže bez jej súhlasu zverejniť, časť vami požadovaných informácií za osobné údaje ťažko považovať.

Konkrétne mal sprístupniť informácie - od akého dátumu Mária Trošková zastáva na Úrade vlády SR post hlavnej štátnej radkyne, kedy sa uskutočnilo výberové konanie na túto pozíciu, koľko uchádzačov sa na uvedenú pozíciu prihlásilo, pre akú oblasť je pani Trošková hlavnou štátnou radkyňou,“ hovorí Peter Kunder.

Mária Trošková: V civile pôsobí nenápadne.
Mária Trošková: V civile pôsobí nenápadne.
Zdroj: Július Dubravay

V civile pôsobí nenápadne. Foto: Július Dubravay

Odborníčka na weby

A tak si stále môžeme len domýšľať, ako sa kráska, ktorá sa pred niekoľkými rokmi dala pre pánsky časopis, ale i do kalendára propagujúceho traktory nafotiť obnažená, prepracovala až do jednej z najvýznamnejších štátnych inštitúcií.

Istý čas síce podnikala, na východe krajiny s pánom talianskeho pôvodu, ktorého meno po zadaní do vyhľadávača vyhodí veľmi zaujímavé informácie, a neskôr zas robila poslaneckú asistentku. Nič z toho ju však akosi nepredurčuje na post hlavnej štátnej radkyne na Úrade vlády.

Možno jej však zbytočne krivdíme. Fakt je, že Mária Trošková podľa verejne dostupných informácií spĺňa minimálne jednu podmienku na to, aby mohla pozíciu hlavnej štátnej radkyne zastávať. Má vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa. Pred menom si môže písať titul Mgr.

Získala ho v roku 2011 na Vysokej škole manažmentu v Trenčíne aj vďaka diplomovej práci, v ktorej sa venovala hodnoteniu webových stránok malých a stredných firiem. Boli konkrétne štyri a všetky zamerané na predaj šperkov, čo nie je až také prekvapujúce, keďže jej rodina v Púchove sa venuje práve tejto oblasti podnikania.

Hlavná štátna radkyňa z Úradu vlády Mária Trošková je tvárou webovej stránky zameranej na predaj šperkov.
Hlavná štátna radkyňa z Úradu vlády Mária Trošková je tvárou webovej stránky zameranej na predaj šperkov.
Zdroj: Archív

Tento web zhodnotila mimoriadne pozitívne. Foto: internet

Ku kvalite diplomovky Márie Troškovej sa nám nehodno vyjadrovať, pri jej čítaní sme však narazili na zaujímavú vec. Po odbornom posúdení webových stránok prišla Mária Trošková k záveru, že najkvalitnejšiu má istý predajca perlových šperkov. Špeciálne sa jej páčil dizajn webu.

Vo svojej diplomovke ho zhodnotila takto: „Celkový dizajn, obrázky, font - stránka je veľmi dobre dizajnovo riešená, je plná originálnych obrázkov, ktoré boli vytvorené na mieru pre danú webovú stránku…“ Mária v práci pochválila aj titulnú stránku webu. „Hneď na úvod nás zaujala krásna flash animácia…“ napísala v diplomovke.

Tvár stránky

Po prečítaní týchto chválospevov sme neváhali a spomínaný web vyhľadali. Nuž a museli sme uznať, že Mária sa nemýlila. Úvodná animácia je naozaj krásna. Jeho hlavnou predstaviteľkou je sexi modelka, ktorá návštevníkov stránky zaujme hádam aj viac ako samotné šperky. A nielen pre zvodný výraz.

Onou tvárou webu je totiž súčasná hlavná štátna radkyňa na Úrade vlády Mária Trošková. Či to tak bolo aj v čase písania diplomovky, sme sa nedozvedeli. Ani to, či jej súčasnému zamestnávateľovi táto reklamná aktivita nevadí.

Keďže však Mária propagovaním šperkov podľa všetkého žiadny zákon, ani ten o štátnej službe, na základe ktorého bola prijatá za hlavnú radkyňu, neporušila, túto záležitosť zrejme nikdy nikto neriešil. Platná legislatíva totiž prípadné účinkovanie štátneho zamestnanca v reklame nerieši. Ak nie je v konflikte záujmov.

Jediné, čoho by sa mala Mária vyvarovať, je vykonávanie nedôstojnej činnosti. Čo to presne znamená, sa nešpecifikuje. Ale pózovanie s vkusne prehodeným náhrdelníkom cez obnažený chrbát to určite nebude.

Mohlo by vás tiež zaujímať: