Vždy sme si mysleli, že keď raz opustí televíziu Markíza, tak jedine kvôli politike. Ponuky od rôznych strán dostával Patrik Herman (47) pravidelne. Hoci by si finančne podstatne prilepšil a mohol by sa vrátiť k organizovaniu táborov pre sociálne znevýhodnené deti, mocenským hrám odolal. Po dvadsiatich šiestich rokoch v Záhorskej Bystrici dal prekvapujúco prednosť verejnoprávnej RTVS. „Hovorí sa, že človek by mal každých sedem rokov zmeniť zamestnanie, no mne sa odchádza veľmi ťažko,“ vyjadril sa sedemnásobný víťaz sošky OTO pre PLUS 7 DNÍ. „Prostredie, na ktoré som si zvykol, mi bude chýbať. A to nehovorím o kolegoch a spolupracovníkoch. Som však vďačný RTVS, že mi ponúkla možnosť posunúť sa ďalej.“

V televízii náhodou

Do Markízy sa dostal náhodou. „Kamarát ma prihlásil na konkurz a potom ma naň doslova uniesol autom. Mal som sotva dvadsať rokov. Je neuveriteľné uvedomiť si, že som tam prežil viac ako polovicu svojho života,“ vraví Herman. Zajačie úmysly vraj nikdy nemal. „Výhodou bolo, že som počas tých rokov vymenil niekoľko relácií. Televízne noviny, Paľba, Lampáreň, Reflex… Stále niečo iné,“ vyratúva.

Patrika Hermana si diváci obľúbili a opakovane vyhral cenu pre najobľúbenejšieho televízneho publicistu OTO, zároveň mal pocit, že je pre ľudí užitočný. „Naša práca prináša obrovské emócie. S ľudskými príbehmi sme nielen pracovali, ale ich aj žili. Mňa sa dotýkali priam bytostne. Naša práca sa nekončí tým, že nám trebárs o šestnástej padla.“

Už nevládal

Svoje meno moderátor mnoho rokov využíval aj na rôzne dobročinnosti. Pre deti, ktoré z nejakého dôvodu trpia nedostatkom, organizoval letné tábory a dodnes sa angažuje v osvete boja proti rakovine. „Tábory som robil dvadsaťdva rokov. Lenže stojí to päťdesiattisíc eur a už som nevládal. Dávať dokopy túto sumu po tisíckach a prosiť kadejaké nadácie, to už nebolo pre mňa. Bohužiaľ, nenašiel sa ni­kto, kto by v tom chcel pokračovať,“ krčí plecami.

Myšlienku bojovať proti rakovine mu zas vnukol otec na smrteľnej posteli. Kvárilo ho fatálne ochorenie pankreasu. „Doslova mi povedal, že by som mal robiť niečo, aby iné rodiny nezažívali rovnaké peklo ako my. Tak sme s Jankou Špankovou založili občianske združenie Europacolon na pomoc ľuďom s rakovinou hrubého čreva a neskôr sme k tomu pribrali aj rakovinu pankreasu. Ale bol by som nerád, keby si niekto myslel, že tieto moje aktivity využívam na svoju reklamu,“ upozornil nás.

Pustili ho ľahko

Práve charitatívne ciele moderátora zaujali nového riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja. „Keď som sledoval jeho relácie, bol pre mňa vždy garanciou kvality. Veľmi sa mi tiež páči, že má v sebe rozmer ľudskosti a humanizmu a využíva to na pomoc iným. Som rád, že toto sa bude spájať s RTVS. Veľmi sa teším na spoluprácu,“ netají radosť z úlovku.

Detské tábory pre sociálne odkázané deti organizoval dlhých 22 rokov. Reportáž vo videu

 

Veľký boj však manažmenty medzi sebou údajne nezvádzali, komerčná televízia takmer päťdesiatročného moderátora prepustila bez komplikácií. „Hovorili sme aj s ľuďmi z Markízy, ale bola to normálna komunikácia. Potom sa už pán Herman sám na odchode dohodol s vedením,“ znejú hlasy z prostredia RTVS. Konkrétny dátum nástupu ani relácie, ktorých by mal byť tvárou, zatiaľ nie sú známe. „Záujem má o publicistické a spravodajské veci. Nastúpiť by mal koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka,“ dozvedáme sa od riaditeľa zatiaľ kusé informácie.

Už koncom roka

Patrik Herman sa v čase, keď sa v mediálnej brandži riešila jeho profesijná kariéra, nachádzal v zahraničí. Podľa jeho slov si tam triedil myšlienky. „Markíza mi dala príležitosť a ja dúfam, že som ju nesklamal. Dobre si uvedomujem, ako veľa mi odovzdala a že vďaka nej som tým, kým som. No nič netrvá večne. Som vďačný za ponuku RTVS, kde budem môcť všetko zúročiť a splniť si ďalšie sny. Teším sa aj na možnosť rozvíjať charitatívne projekty, aj na spoluprácu s novými kolegami. Urobím všetko pre to, aby som dôveru RTVS a ľudí, ktorí ju tvoria, nesklamal,“ vyjadril sa priam štátotvorne.

Pozrite si aj foto GALÉRIU: Takto išiel čas s Patrikom Hermanom v Markíze i mimo nej 

Na nové pôsobisko moderátora čoskoro už bývalý zamestnávateľ vyprevádza zmierlivo. „Chcem sa mu poďakovať za všetko, čo pre televíziu Markíza urobil. A nebolo toho málo. Patrik sa rozhodol odísť a ja to re­špektujem,“ zhodnotil jeho priamy nadriadený, riaditeľ Centra spravodajstva a publicistiky Henrich Krejča. So slušnou referenciou Hermana vyprevádzal aj generálny riaditeľ Matthias Settele. „Patrik sa rozhodol pre kariérnu zmenu, chcem sa mu preto úprimne poďakovať za jeho dlhoročný a výrazný prínos v našich spravodajských či publicistických reláciách. V jeho ďalšom profesionálnom i osobnom živote mu želám len to najlepšie,“ vyjadril sa.