Vyzliekli ho z kňazského rúcha, ale stiahnuť sa do úzadia nemieni. Bývalý farár Michal Lajcha (34) vhupol do tvrdej reality a hrozí mu, že svoju civilnú kariéru odštartuje na cintoríne. „Niekde musím začať,“ hovorí pokorne. Na druhej strane, konečne môže cestovať, nevyhýba sa ženskej spoločnosti a málo chýbalo, aby sa objavil v novej škandalóznej reality šou. Svetlám reflektorov zatiaľ odolal.

Tak trochu zvrátené

Ako farár viedol katolícky život v malej dedine Kľak, služobníkom Božím by zostal, keby vlani nespôsobil šok - nielen farníkom, ale najmä svojmu biskupovi. Tridsiatnika Lajchu zrejme po dlhej úvahe osvietilo a verejne sa vyslovil za zriadenie dobrovoľného celibátu. Nešlo len o jednorazové zbožné prianie, on s kolegom Petrom Lucianom Balážom vydali knihu Tragédia celibátu - mŕtva manželka, kde podrobne priblížili „hnisajúcu ranu cirkvi“. Stalo sa, čo možno aj sám Michal čakal. Banskobystrický biskup Marián Chovanec ho suspendoval, hoci ako dôvod uviedol, že nedovoleným spôsobom opustil pracovné miesto vo svojej farnosti. Lajcha sa ihneď stal hviezdou médií, bol ochotný rozprávať o najcitlivejších otázkach cirkvi, do ktorej za normálnych okolností zvonka nevidieť. Po mediálnom cirkuse sa stiahol, zvesti o mediálnom comebacku však neutíchajú.

Podľa našich informácií mal Michal Lajcha hviezdiť v relácii Svadba na prvý pohľad, ktorú do vysielania chystá Markíza. Pointa tejto reality šou je tak trochu zvrátená. Televízia nájde slobodného muža aj ženu, ktorí sa v živote nevideli, ale podľa poradcov z rôznych odborov sa k sebe dokonale hodia. Prvýkrát sa zoči-voči stretnú až na vlastnej svadbe. Potom čas odhalí, či sa experti, ku ktorým mal po­dľa pôvodných plánov patriť aj Lajcha, zmýlili, alebo nie.

Volali ho už do Farmy

Prvé rokovania bývalého farára s televíznou produkciou naozaj prebehli. „Lanárili ma aj do Farmy a všelikde inde, ale prehodnotil som to,“priznal nám Lajcha. V škandalóznej reality šou by zrejme spôsobil ešte väčší šok než svojou knihou. Viac než o šťastie účinkujúcich tam totiž ide o televízne zisky. S produkciou sa, našťastie pre neho, nedohodol. „Nemôžem zo seba robiť nejakého Braňa Mojseja,“ tvrdí dnes aj sám. „Napríklad Farma je šou, ktorú inteligentný človek bojkotuje. Čo sa týka druhej šou, zvažoval som to, ale nejako to potom zhaslo. Mojou prioritou je teraz moja kniha, chceme ju dostať zo slovenského Ťapákova do sveta. Prekladáme ju do nemčiny a angličtiny, v zahraničí by mala vyjsť čoskoro. Preto si musím zachovať vážnosť. Napriek tomu, že to boli lákavé ponuky,“ nechcel si pohnevať ani ľudí v televízii.

Pikantná reality šou: Ženích a nevesta, ktorých vyberajú odborníci, sa prvý raz stretnú až pred oltárom.
Pikantná reality šou: Ženích a nevesta, ktorých vyberajú odborníci, sa prvý raz stretnú až pred oltárom.
Zdroj: TV Markíza

Lukratívny honorár z reality šou by sa bývalému duchovnému zišiel ako soľ. Po „vyhadzove“ z cirkvi skončil na úrade práce a zatiaľ sa nikde nezamestnal. Povzbudil ho však komerčný úspech jeho knižného debutu - náklad 10-tisíc kusov, čo je na naše pomery veľké číslo, sa vypredal. „Záujem je obrovský, niekedy celý deň odpovedám len na správy od ľudí, ktorí chcú na túto tému so mnou diskutovať. Vidím šancu stretnúť sa s nimi osobne, plánujem prednáškové turné po Slovensku. Chcem vydať aj knihu kázní, čo som mal za desať rokov kňazského pôsobenia,“ vymenúva svoje plány. Na konci dňa si však exfarár bude musieť priznať, že len z duchovnej potravy nevyžije. Momentálne zvažuje ponuku pracovať pre istú spoločnosť, ktorá sa stará o vojenské cintoríny. „Človek z niečoho žiť musí, nejako začať musí,“ opakuje.

Posledné mesiace Michal Lajcha využil aj na potešenia, ktoré si ako farár nemohol dovoliť. Nedávno sa vrátil z opačného konca zemegule, z výpravy po juhoamerickom Ekvádore. „Milujem spoznávať nové krajiny, len na dlhšie cesty nikdy nebol priestor. Veď som mal farnosť, dovolenku som mal obmedzenú. Teraz sa mi naskytla možnosť vycestovať na dlhšie a mohol som trocha vypnúť. Chytiť druhý dych po tom všetkom. Bol to aj reset,“vysvetľuje svoj dlhodobý výjazd do krajiny, kde neležal na pláži. Lietal z jednej túry na druhú. „Ale bol som aj v džungli u slovenského misionára, ktorý desať rokov pôsobí na peruánskych hraniciach. Také skúsenosti vás veľmi obohatia...“

Nakoniec Vtáky v tŕni?

V Ekvádore Michala Lajchu sprevádzala partia mladých ľudí, takže sociálne siete začal plniť selfie aj s dámami. Práve v čase, keď celé Slovensko očakávalo, že si konečne nájde priateľku. Je nejaká na obzore? „Ľahšiu otázku nemáte?“vzdychol si. Hoci tak ako v slávnom románe pekný Ralph de Bricassart ani on nemôže mať núdzu o ženskú pozornosť. „Asi nie. Ale musím sa dať dokopy,“ povedal nám s tým, že pohnuté udalosti posledného roka neľutuje.  „Veď keby som sa chcel ‚len‘ oženiť, nemusím vydávať knihu. To číslo sa nezverejňuje, ale z Banskobystrickej diecézy z toho dôvodu odišli už desiatky kňazov. Ibaže ja som chcel zanechať odkaz. Vďaka knihe sa začalo o tejto téme diskutovať. Ide však o beh na dlhú trať,“dodal s odhodlaným hlasom.

„Aj v knihe som napísal, že cirkev je ako obrovský zaoceánsky parník. Keď niekto zavelí, že ideme meniť kurz, nestane sa tak hneď. My sme s Petrom poslední námorníci na tejto lodi. Iniciatíva zdola môže spustiť dlhotrvajúci proces, ale bolo by veľmi naivné myslieť si, že sa niečo zmení hneď. Dobrovoľný celibát bude najskôr možno niekde v amazonskej oblasti, kde je nedostatok kňazov. Raz, ak Pánboh dá, sa nejakej zmeny dožijeme aj my. Slovensko bude podľa mňa posledná krajina na zemeguli, ktorá bude mať dobrovoľný celibát.“

Viac z Lajchovej cesty po Južnej Amerike vo fotogalérii.