Čím viac ubúdali Karlovi Gottovi (†80) sily, tým viac ho chcel mať každý pre seba. Manželka Ivana túžila po jeho spoločnosti doma, takže svojim priateľom sa venoval čoraz menej. Tí sa súčasne hnevali, že hoci bol spevák na pokraji síl, stále veľa koncertoval. Vystúpenia však Gottovi na sklonku života robili okrem dcér najväčšiu radosť. „Na javisku bol aspoň chvíľu šťastný,“ povedal nám aj jeho mnohoročný spolupútnik Felix Slováček. Gott bol obľúbený aj medzi susedmi na Bertramke. Preto mu tolerovali aj denné nájazdy turistov na ich ulici. Dnes dúfajú, že vilu, v ktorej prežil značnú časť života, vdova po ňom nepredá. „Nemyslím si o nej veľa pozitívnych vecí, ale bola by šialená, keby sa jej zbavila,“vyjadril sa jeden z Gottových susedov.

Zlomený Felix

Odchod Karla Gotta na onen svet zasiahol všetkých bez rozdielu. V Česku ani na Slovensku pravdepodobne neexistuje človek, ktorý by jeho meno nepoznal. Nie je to len pre jeho piesne. Podľa jedného z jeho najbližších priateľov a spolupracovníkov Felixa Slováčka je to preto, že spevák bol ambasádorom toho najlepšieho, čo môže človek človeku zo všetkých stránok dať. Keď sme s Felixom pred poslednou rozlúčkou s jeho priateľom hovorili, lámal sa mu hlas.

„Je to, akoby vám celý život svietila na nebi hviezda a zrazu zhasla. Presne tak to vnímam. Poznali sme sa päťdesiat rokov, z toho polovicu sme boli dennodenne spolu. Teraz nastáva obdobie, keď budem musieť kráčať životom bez neho a budem sa s tým musieť zmieriť,“ povedal nám. Tak ako všetci, aj on tvrdí, že na slávika do konca svojich dní nezabudne. „Ja mám Karla všade. Cédečká, koncerty, obrazy, všetky tie stretnutia... Zo svojej mysle ho nedostanem,“vzdychol si.

Posledný vtip

Posledný koncert, keď Felix s Karlom stáli spolu na javisku, sa konal v januári práve v paláci Žofín. „To sme sa už o živote nebavili. Povedali sme si posledný vtip a žartovali. S Karlom bola vždy zábava. Akékoľvek stretnutie či telefonát s ním sa končili úsmevom. Samozrejme, najšťastnejší bol na javisku. Na Žofíne spieval takmer trištvrte hodiny s bigbandom. To bol jeho život. Tam bolo vidieť, ako sa mu rozžiarili oči. Aspoň chvíľu bol šťastný, že za sebou počuje sedemnásť supermuzikantov z bigbandu. Celá kapela hrala ako o život. Bol som šťastný, že som spravil pre Karla v tomto smere maximum. Mal som v očiach slzy dojatia. Tak to cítila celá kapela,“dojalo ho to aj po čase.

Aj keď Felix vedel, že s Karlom to ide zo zdravotnej stránky dolu vodou, správe o jeho smrti nechcel veriť. „Dozvedel som sa to od nášho spoločného priateľa esemeskou. Stálo v nej: Karel umrel. Hodnú chvíľu som na to len pozeral. Až potom mi vyhŕkli slzy. Podobne odchádzal môj otec, no aj tak to bolo pre mňa nepochopiteľné. Hovoril som si, že to nemôže byť pravda. Naposledy sme sa stretli asi pred mesiacom. Keď som ho chcel ísť pozrieť neskôr, už to nešlo,“smúti.

FOTO Gottovho slovenského suseda a vily na Bertramke v GALÉRII.

Pokračovanie na ďalšej strane.