Vdova po Milanovi Lasicu (†81) si na Vianoce a do nového roku neželá nič hmotné. „Túžim po krásnej rodinnej atmosfére, nič viac,“ prehodí pred nami Magda Vášáryová (74). Čakajú ju druhé najkrajšie sviatky bez milovanej polovičky, s ktorou vychovala dcéry Hanu a Žofiu. Pre týždenník PLUS 7 DNÍ zalovila v pamäti a porozprávala nám, aké boli Vianoce s našou humoristickou legendou. Prezradila viacero príhod a vyšla s pravdou von, prečo bol Lasica počas nich neistý.

Chcel to mať za sebou

„Na prvé sviatky bez Milana zostalo jeho kreslo a miesto pri stole prázdne, ale taniere a poháre sme pripravili, keby sa náhodou objavil,“ zaspomínala si jeho manželka na vlaňajšok. Tento rok ich bývalá herečka a politička strávi s rodinou na rovnakom mieste. „Ako vždy budeme na chalupe uprostred lesa. Silvester oslávim v Slovenskom národnom divadle. Naplánovali operetu Netopier, na ktorú ma pozval operný spevák Pavol Bršlík. Bude v ten večer spievať. Chystám sa aj na cintorín, ale vždy, keď sa vraciam do Bratislavy, tak tam idem,“ priznáva Magda, hoci od manželovej smrti pôsobí mimoriadne statočne.

Keď sa dnes obzrie do minulosti, uvedomuje si, že Milan Lasica na sviatkoch nikdy obzvlášť nelipol. „Nemal rád akékoľvek oslavy, najmä svoje narodeninové. Vianoce sa mu asi páčili, ale keďže roky nebol na ne zvyknutý, pretože pochádzal z rozvedenej rodiny, tak sa počas nich dosť ošíval. Samozrejme, často sa hneď po pôstnom obede pýtal, či by sme si už radšej nemali dať darčeky. Asi to chcel mať za sebou.“

Cesto ako darček

Na prípravách sa humorista podľa Magdy Vášáryovej veľmi nepodieľal. „Poverený bol len nákupom darčekov, ktoré odovzdával za seba, ostatné som pripravovala ja,“ tvrdí expolitička. Na všetky prípravy bola teda sama, no predvianočnému stresu a zhonu sa jej vraj vždy podarilo vyhnúť. „Naplánovala som si dopredu, čo a ako a už štyri dni pred Vianocami som mala všetko hotové. Najväčší zhon ma vždy míňal,“ pochválila svoj manažérsky prístup.

Vdova po humoristovi ni­kdy nezabudne na najvtipnejší darček, aký od manžela dostala. „Dal mi krásne zabalené, ale surové cesto, ktoré tak veľmi milujem,“ smeje sa ešte aj dnes.

Vášáryová tvrdí, že nie sú ani nikdy neboli výstrednou rodinou, ktorá Štedrý deň prehnane prežívala. Vraj im stačilo, že boli všetci pokope a v kozube horel oheň. Ani jedálny lístok nebol rozdielny od toho, čo sa podávalo inde. No z čias, keď žili jej rodičia, si pamätá jeden špecifický chod. Dodnes mu nevie prísť na chuť, a preto ho sama nepodáva. „Môj otec musel mať makové opekance poliate horúcim mliekom. A keďže mlieko neznášam, nenávidela som ich. Odkedy otecko nie je, ni­kdy viac som ich nepiekla.“

Ťahala ho z lesa

Ešte pamätnejšia je rodinná cesta, ktorú Lasicovci podstúpili v honbe za krásnym vianočným stromčekom. „Keď boli deti malé, museli sme si ho ísť odrezať sami. Vzala som si vozík, ale raz som namiesto stromčeka viezla z lesa Milana. Bol vtedy chorý a prišlo mu zle, musím povedať, že vážil trochu viac ako strom. Deti cupkali vedľa a pridržiavali ho.“

FOTO V GALÉRII

Dnes si na tragikomickú scénu Magda Vášáryová spomína s úsmevom, no vtedy jej nebolo všetko jedno. Aby Milana dopravila domov, musela pozbierať všetky svoje sily. Komplikované to bolo s manželom, no bez neho, zdá sa, ešte komplikovanejšie. „Jeden rok nebol na sviatky s nami, lebo točil film v Kambodži. A mne spadol celý dvojmetrový stromček na hlavu,“ priznáva jeho manželka na záver.

Mohlo by vás zaujímať: