Svetovou hudobnou brandžou otriasa škandál nebývalých rozmerov. Rozpútal ho rešpektovaný hudobný časopis Rolling Stone. Americký mesačník zverejnil rebríček dvesto najkvalitnejších spevákov a nie všetkým boli výsledky po vôli. „Ste zapredaný časopis, ktorý už stratil svoj zmysel. Uprednostňujete štýl pred umením,“ rozhorčovala sa speváčka Pink nad tým, že sa v rebríčku neumiestnila. Prekvapujúco žiadne miesto nezískala ani Céline Dionová, všeobecne považovaná za najlepšiu speváčku súčasnosti. Vášnivé dohady sa viedli aj o tom, či je objektívne, aby Franka Sinatru či Elvisa Presleyho v rebríčku predbehla Mariah Careyová aj Beyoncé. S prvým miestom Arethy Franklinovej však bola väčšina diskutujúcich spokojná.

„V umení môže byť ťažko niečo objektívne, keďže kvalita sa nedá tak ako v športe zmerať,“ hodnotí počin hudobného časopisu hlasová koučka a speváčka Anna Repková (37). Veď aj speváci, ktorí majú problém s ladením, bez problémov vypredávajú veľké koncertné haly. Český muzikant a skladateľ Ondřej Soukup nám zase dal do pozornosti svoju teóriu. „Ak je dobrá pesnička, prerazí s ňou aj priemerný interpret. Ak je pesnička zlá, nepomôže jej ani najlepší spevák sveta,“ vraví a Repková mu drukuje.

Kritériom kvality vraj nie je spievať ako Whitney Houstonová. „Príkladom je Katarína Koščová. Vkusne ovláda svoj hlas a pravidelne, aj bez masívnej podpory médií koncertuje,“ vraví dodala. Prízvukuje tiež, že veľkú rolu zohrávajú emócie. „Ak ich nemáte, nemusíte ani spievať. Pekne odspievané tóny nestačia.“ 

Rebríček najkvalitnejších a zároveň najzaujímavejších hlasov slovenskej populárnej hudby sme sa pokúsili zostaviť aj my. Do úvahy sme brali najmä hlasové dispozície. Na úspech, hity či hudobný žáner, sme až tak nepozerali. Diskvalifikovali sme len spevákov, ktorí pri vokálnom prejave nedodržiavajú správny, pre slovenský jazyk dôležitý dôraz na krátke a dlhé slabiky.

17. Martin Ďurinda (61)

Martin Ďurinda si spevácku techniku osvojoval už ako tínedžer. Falzety,, ktorými dodnes ohuruje ho učila ešte jeho mama, hlasová pedagogička.
Zdroj: Emil Vasko

Kariéra Martina Ďurindu je nerozlučne spojená so skupinou Tublatanka. Jeho fantastické falzety, ktorými ako jediný slovenský spevák ohuroval napríklad v hite Dnes, ho učila ešte jeho mama, hlasová pedagogička. Vďaka skvelej hlasovej technike aj v súčasnosti bez problémov odspieva akýkoľvek koncertný rockový maratón. Skladby, ktoré interprétuje nesú neraz významné posolstvo, ktoré Ďurindovi vkladá do úst predovšetkým textár Martin Sarvaš. Za všetky spomeňme aspoň Pravda víťazí, či Žeravé znamenie osudu.