Svet sa však pobral iným smerom. A Ferdinand Zvonimir Maria Balthus Keith Michael Otto Antal Bahnam Leonhard von Habsburg, ako znie jeho celé meno, má iné ambície. Rád by sa stal úspešným pretekárom F1.

Ďalšia členka britskej kráľovskej rodiny sa predvádza v plavkách: Experti ju označili za najkrajšiu aristokratku

So šesťdesiatdvojkou

Zatiaľ tak vysoko nerúbe. Od nového ročníka sa objavuje vo formule 3 v tíme Carling Racing. No hovorí sa, že talent má a o potrebné financie a o lobing, ktorý hrá vo svete F1 dôležitú úlohu, sa pri jeho rodinnom pôvode určite strachovať nemusí.

Má už aj vybraté číslo. Od štrnástich rokov, keď začal pretekať za rakúsky tím Speedworld Academy, jazdí s číslom 62.

Prvé kilometre zdolával na motokárach. „V Salzburgu je tento šport mimoriadne populárny. No aj po presťahovaní do Viedne ma to držalo,“ vraví Ferdinand, ktorý sa neskôr do Salzburgu vrátil. Upísal sa totiž tamojšiemu tímu.

Ako junior si už stihol privlastniť prvenstvo na majstrovstvách Rakúska aj Maďarska. Teraz chce ísť vyššie. „Chcem si raz zajazdiť efjednotku. To je predsa logický cieľ každého jazdca. Dúfam, že sa mi to jedného dňa splní,“ tvrdil novinárom v padoku už pred tromi rokmi jazdec, ktorý vraj nepremešká žiadnu príležitosť, aby si zasúťažil.

Zvonimir von Habsburg: Snom potomka Márie Terézie je efjednotka.
Zvonimir von Habsburg: Snom potomka Márie Terézie je efjednotka.
Zdroj: profimedia.sk

Monopost hore kolesami

Odvahy má dosť. Ani škaredá nehoda z anglického Silverstonu na jeseň 2015 ho o entuziazmus neobrala. Hoci monopost Renault, na ktorom jazdil, obrátil hore kolesami a zapichol do plota. „Som v poriadku. Vďaka za podporu,“ oznámil fanúšikom na sociálnych sieťach, keď sa začali šíriť poplašné správy, že sa mohol vážne zraniť.

Upokojil sa aj jeho otec Karl, podľa správ idnes.cz aktívny politik, ktorý zachraňuje pamiatky poškodené počas druhej svetovej vojny. Starého otca už nemá. Bol ním Otto von Habsburg, ktorý sa v roku 1961 vzdal všetkých nárokov na rakúsky cisársky trón. Keď pred šiestimi rokmi ako 98-ročný zomrel, na zádušnej omši v Dóme svätého Štefana vo Viedni sa zúčastnil nielen vtedajší rakúsky prezident Heinz Fischer, no aj vtedajší český minister zahraničia Karel Schwarzenberg.

Čudný miliardár, ktorý kedysi šéfoval F1: Nákupy v zľavách a na obed omeleta

Základ? Byť pripravený

Zvonimir sa síce narodil v júni 1997 v Salzburgu, no krstili ho v septembri v chorvátskom Záhrebe. Preto prijal tradičné chorvátske meno Zvonimir.

Ako sám hovorí, je zástancom hesla - keď nájdete robotu, ktorá vás skutočne baví, už nikdy v živote nebudete pracovať. Snaží sa byť nachystaný, ak raz ponuka zajazdiť si medzi elitou F1 skutočne príde. „Je mi jasné, že ak sa tak stane, bude len jedna. V ten deň musím byť pripravený, lebo iná šanca sa už určite neobjaví,“ netají sebavedomie mladý jazdec s kráľovskou krvou.

Ferdinand Zvonimir je v rodinnom strome potomkov Márie Terézie zatiaľ posledný - deviaty. Jej kompletný rodokmeň vystavoval v marci tohto roku Pražský hrad. Mimochodom, Mária Terézia mala s Františkom Lotrinským 16 detí. Vládla od októbra 1740 do novembra 1780, keď po tom, čo prechladla na love bažantov, zomrela na zlyhanie pľúc.