Tip na článok
Dídžejka B-Complex: V občianskom preukaze má stále zapísané meno Martin, ale navonok vystupuje ako žena, lebo sa ňou cíti.

Transľudia: Nestávajú sa mužmi alebo ženami, oni nimi už sú

Neviem sa dočkať brady. Neviem sa dočkať mužnejších rysov tváre a tela.

Galéria k článku (8 fotografií )
Thomas Beatie (44): Oficiálne prvý uznaný tehotný muž, ktorý porodil zdravé dieťa.
Thomas Beatie (44): Oficiálne prvý uznaný tehotný muž, ktorý porodil zdravé dieťa.
Chlapci neplačú: Film o ťažkom a krátkom živote Američana Brandona Teenu, ktorý sa narodil ako dievča, získal niekoľko Oscarov.

Neviem sa dočkať momentu, keď si budem môcť ísť zaplávať, a ak sa ma niekto spýta na jazvy na hrudi, môžem povedať niečo hlúpe, ako - uhryzol ma žralok, - napísal vo svojom denníku Gabriel. Nedočkal sa… Talentovaný chlapec začiatkom marca tohto roku dobrovoľne ukončil svoj život. „Gabrielov príbeh sa začal písať v júni roku 1998. Trval necelých 20 rokov, no bol to obdivuhodný a nesmierne statočný človek, ktorý mohol byť pre mnohých príkladom,“ píše na blogu Gabrielov otec Waldemar Švábenský.

Koľkí rodičia či učitelia dokážu prijať jedinečnosť svojich detí? A koľko lekárov a odborníkov spraví všetko pre to, aby krehké duše, zmätené a nešťastné, usmernili a povzbudili na ceste za sebou samými? Nie sú senzáciou, ale ľudskými bytosťami, ktorým osud trochu zamiešal karty. „Žijeme bežný život. Okrem toho, že sme transrodoví, sme vaše sestry, deti, rodičia, kolegovia, spolužiačky, partneri, susedky. Venujeme sa športom, niektorí z nás sú veriaci, študujeme, pracujeme, zakladáme rodiny. V ničom zásadnom sa od akýchkoľvek iných ľudí nelíšime,“ pripomínajú členovia TransFúzie, organizácie na podporu transľudí.

Nie sú senzáciou: Spoločnosť a okolie neraz ťažko chápu jedinečnosť transľudí.
Nie sú senzáciou: Spoločnosť a okolie neraz ťažko chápu jedinečnosť transľudí.
profimedia.sk

Nesprávne pojmy

Matia (33) sa narodila v Šali, ale vyrastala v Petržalke. Kedysi hyperaktívny a športovo založený chlapec Maťo, dnes známa slovenská drum & bassová dídžejka, ktorú ľudia poznajú pod umeleckým menom B-Complex. Spomína si, ako si prvý raz skúšala sestrinu sukňu. Sama nevedela prečo. „V puberte som mávala nejaké predstavy, sny, no nevedela som ich identifikovať. Až vďaka internetu som objavila ľudí, ktorí to prežívali podobne ako ja.“

Termín transsexualita podľa Matie na ňu nesedel, nemala totiž problém so žiadnymi časťami svojho tela. Viac svetla do jej poznania prinieslo až pochopenie transrodovosti, teda, že rod a pohlavie nie sú to isté. Dnes je už v štádiu, keď sa vyrovnala s tým, aká je, a nehanbí sa za seba. S pravdou vyšla na svetlo pred tromi rokmi. Odvtedy ju zväčša všetci po­znajú ako ženu.

„Transľudia sa nestávajú mužmi alebo ženami, oni nimi už sú. Potrebujú len urobiť zmeny, ktoré budú viac vystihovať ich prežívanie,“ upozorňujú členovia organizácie TransFúzia. Za nesprávne považujú aj slovné spojenie stávať sa mužom či ženou alebo pojem zmena pohlavia. „V ľuďoch to vzbudzuje často jedinú predstavu, že transčlovek má preoperované genitálie. Správny ľudskoprávny pojem je tranzícia - proces podstupovania fyzických, citových, sociálnych a nezriedka i právnych zmien, ktoré vedú k rozpoznaniu a k vyjadreniu svojej rodovej identity,“ vysvetľujú.

Neľahký proces zmeny.
Neľahký proces zmeny.
Monika Mikulcová

Viac transžien?

Ani nie, len sa o nich viac hovorí v médiách. Jednoducho, sú nápadnejšie. Presnejšie, viac udrie do očí, keď si niekto, spoločnosťou vnímaný ako muž, oblečie silonky a sukňu, ako žena v nohaviciach.

V Česku je napríklad známy príbeh 29-ročnej Martiny, ktorá sa ešte ako Matej začala prezliekať do ženských šiat a maľovať sa. Jej tranzícia trvala takmer štyri roky. Stala sa youtuberkou a pod menom Sob.mar.ka ľuďom ukazovala krok za krokom cestu od Mateja k Martine. Vysoká blondínka ľutuje len jedno - že s premenou nezačala skôr. Posilňovala a boxovala, a to zanechalo na jej tele stopy.

„Keď začne s hormonálnou liečbou mladý, napríklad sedemnásťročný chalan, ktorý ešte nemá výrazne mužské rysy a jeho tvár je prirodzene jemnejšia, účinok estrogénu, ktorý užíva, je oveľa dokonalejší. Za rok z neho môže byť naozaj krásne dievča,“ povedala pre český denník idnes.cz.

Transmuži nie sú len obete: Keď sa hovorí o transmužoch, často sú to veľmi smutné príbehy. Ako v prípade mladého Američana Brandona Teenu, ktorého najprv znásilnila a o pár dní, na Silvestra v roku 1993, aj zastrelila dvojica násilníkov. Mal 21 rokov. Jeho život a smrť opisuje dokument The Brandon Teena Story, vďaka ktorému bol v roku 1999 natočený film Chlapci neplačú ovenčený Oscarmi.

Vo svete je známy aj Thomas Beatie (44), oficiálne prvý uznaný tehotný muž, ktorý porodil zdravé dieťa, či Chaz Bono (49), potomok slávnej speváčky a herečky Cher. „Táto reprezentácia je však slabá a dosť pochybná, keďže pre väčšinu populácie boli títo muži a ich príbehy zredukované na to, že sú obeťou trestného činu z nenávisti, medicínskym zázrakom a ,dysfunkčným‘ potomkom celebrity,“ upozorňuje Christián Havlíček z TransFúzie.

Mladý Bratislavčan, ktorého pri narodení označili za ženu, mal šťastie. Rodičia aj okolie ho prijali s pochopením. Náznaky, že je iný než jeho rovesníci, sa u neho prejavili už v detstve. „Problém je v tom, že vyrastáte v okruhu ľudí, ktorým pri narodení pripísali pohlavie a v súlade s ním prežijú celý život. Iné vzory, príklady sa neponúkali. Takže bolo veľmi ťažké vyznať sa v tom. Keď o niečom neviete, že to existuje, tak sa s tým ťažko môžete identifikovať,“ vysvetľuje 31-ročný mladík. „Máte rôzne pocity, ale neviete to pomenovať. Začal som chápať, kto som, až na strednej škole. Získal som viac informácií a je to aj obdobie, keď si človek viac uvedomuje, čo znamená byť mužom a ženou,“ dodáva.

Je ťažké pre transľudí nájsť si vhodných akceptujúcich partnerov a partnerky? „Myslím, že rovnako ako pre ostatných ľudí. Väčšina transľudí z našej komunity má vzťah, zakladajú rodiny, takže si myslím, že sme na tom rovnako,“ uzatvára Christián.

VIDEO Plus 7 Dní