Na Slovensku sa nachádza množstvo zaujímavých historických artefaktov a nejeden môžete nájsť v našich kostoloch. Môžete v nich objaviť kvalitné umenie, ale aj insitné výtvory a veci, ktoré by ste vo svätostánkoch nečakali. Umelecké a historické dedičstvo pred časom mapoval pri výrobe svojej objemnej knihy Slovensko kunsthistorik Peter Kresánek. Narazil na mnohé kuriozity. Predstavujeme vám niekoľko z nich.

Obesený Judáš

O starodávnom kostolíku v Ludrovej pri Ružomberku sa často píše v súvislosti s údajným pôsobením templárov. Stredovekú stavbu však treba navštíviť kvôli skutočným hodnotám - sú nimi jedinečné a nezvyčajne kompletne zachované maľby vo svätyni. „Skúsený maliar ich vyhotovil v bohatej škále farieb, najpríbuznejšie príklady poznáme zo Štajerska či zo Sedmohradska,“ objasňuje Peter Kresánek. Rozsiahly cyklus malieb funguje ako akýsi stredoveký komiks - pozostáva z 34 biblických výjavov počínajúc narodením Krista. Vzácnou raritou, akú neuvidíte bežne v kostole, je obesený Judáš, biblický zradca, ktorý spáchal samovraždu, keď si uvedomil, že zradil Ježiša za tridsať strieborných. V Ludrovej je zobrazený skutočne verne, nad ním na konári sedí vták, azda krákajúci havran.

Obesený Judáš
Obesený Judáš
Július Dubravay

Gotická stavba z konca 13. storočia má trocha neohrabaný štýl, veď ju stavali v čase, keď na Slovensku stálo pár murovaných stavieb. „Maľby vznikli na začiatku 15. storočia, teraz majú rovných šesťsto rokov,“ hovorí Tomáš Pastucha, správca pamiatky, ktorá je dnes expozíciou Liptovského múzea v Ružomberku. „Netušíme, kto bol maliarom ani odkiaľ mohol pochádzať, a zatiaľ neobjavili na Slovensku inú fresku s obeseným Judášom. Ďalšou raritou je Posledná večera so štrnástimi postavami - umelec totiž spodobil Ježiša dva razy.“

Obesený Judáš
Obesený Judáš
Július Dubravay