Mnohí v brandži ho považujú za jedného z najslušnejších ľudí - je bez manierov, vždy milý a ústretový ku každému. Okrem komerčných televíznych projektov zahviezdil v jojkárskom kriminálnom seriáli Za sklom, ktorý na pozadí fiktívnych príbehov vyobrazil temné stránky Slovenska. Napriek tomu sa nepridal ku kolegom, ktorí verejne vystúpili proti pomerom v krajine. S hercom JÁNOM KOLENÍKOM (39) sa po galaprograme OTO, kde seriál Za sklom získal Cenu týždenníka PLUS 7 DNÍ, zhovárala KRISTÍNA DUGOVIČOVÁ.

Musím povedať, že najmä politické oddelenie PLUS 7 DNÍ váš seriál pozorne sledovalo. Prekvapila vás cena nášho týždenníka?

Prekvapila, zároveň veľmi potešila. Áno, mainstreamové seriály sa vysielajú najčastejšie, dlhodobo, majú viac dielov, pozerá ich viac ľudí. Ale práve Za sklom je osemdielny seriál, ktorý bol odvysielaný začiatkom minulého roka. Takže sa naň mohlo zabudnúť, ale nezabudlo a my sme spokojní. Treba odmeniť odvahu televízie JOJ nielen za to, že je to nákladnejší projekt bez diváckej istoty, ale že je to projekt, ktorý načrel do veľmi citlivých celospoločenských tém. To má pridanú hodnotu.

Aj pre hercov, predpokladám.

Pravdaže. Téma seriálu je náročnejšia, neukazuje iba banálne životné situácie na pobavenie. Hovorí o tom, o čom sa veľmi nehovorí. Aj keď musím podotknúť, že hoci vychádzame zo skutočnosti, do istej miery je to televízna fikcia.

Na druhú sériu Za sklom sa dlhšie čakalo. Viete prečo?

Áno, čakalo sa s odvysielaním. Informoval som sa a ubezpečovali ma, že problém nebol v tom, že by to bolo citlivé alebo sa niekto snaží to stopnúť, či na to vplýva. Naopak, televízii bolo ľúto, že prvú sériu zaradila do vysielacieho času, v ktorom si nenašla diváka. Ale potom sa potvrdilo, že nový vysielací čas bol lepší, možno fáma o cenzurovaní seriálu pomohla a sledovanosť rástla. Na základe toho sa rozhodlo, že sa bude robiť tretia séria.

Za sklom je fikcia, ale vychádza zo skutočných udalostí. Doštudovali ste všetko, čím sa inšpirovali scenáristi?

Tesne pred odvysielaním druhej série vo februári 2018 sa stalo to, čo sa stalo. Na Slovensku zavraždili novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu. Vtedy som sa začal viac zaoberať politickou situáciou na Slovensku. Naozaj sa vo mne niečo občiansky pohlo a oveľa intenzívnejšie som začal sledovať publicistiku, mienkotvorné denníky, správy. Politike a veciam s ňou spojeným nikdy nebudem rozumieť úplne, je to svet, kde sú pre mňa mnohé veci neprirodzené, nepochopiteľné, zvrátené. Ale snažím sa to pochopiť.

V seriáli ste hrali to, o čom sa čoraz viac presviedčame - že to nebola fikcia.

Čo je veľmi smutné, aj keď sme nepoužili skutočné mená politikov a ľudí z ich okolia, diváci našli súvislosti medzi riadkami.

Viete už, o čom bude tretia séria? Budú scenáristi po vražde novinára drsnejší?

To neviem. Scenáre som ešte nečítal. Stále som iba interpret napísaného. Ale myslím, že dnes už majú konkrétnejšie informácie najmä z médií, ktoré dokážu do scenárov zapracovať.

Ján Koleník: „Cítim, že ľuďom vadí, keď sa herci vyjadrujú k politike. Myslia si, že ich nevieme pochopiť.“
Ján Koleník: „Cítim, že ľuďom vadí, keď sa herci vyjadrujú k politike. Myslia si, že ich nevieme pochopiť.“
Zdroj: archív

Čo tam podľa vás nebude chýbať?

Vražda novinára, ale nebude to iba o tom. Podľa mňa budú chcieť zobraziť komplexne stav štátu, kde je politika úzko prepojená s mafiou. Diváci už budú mať ucelenejší obraz, keďže tento stav žijeme.

Za posledný rok sa toho prevalilo dosť. Čo vás osobne najviac znepokojilo?

Práve to prepojenie politiky s mafiou a ako moc kazí ľudí.

Prehodnotili ste napriklad to, komu dáte v parlamentných voľbách svoj hlas?

Viem, komu hlas nedám. Nádej vidím v mladých, novovznikajúcich stranách.

Keď sa začínali protesty Za slušné Slovensko, Zuzana Fialová sa, myslím, na sociálnej sieti pýtala, kam zmizli slovenskí sexidoli. Nemyslela aj vás a Tomáša Maštalíra?

Neviem, nepočul som o tom, ale vystúpiť verejne k situácii v štáte je na osobnom rozhodnutí každého človeka. Necítil som sa vtedy kompetentný ani silný. Nemôžem oddeliť to, že som herec. A že ľudia môj názor už budú vnímať inak, ako keby som bol pre nich anonymná osoba. Preto svoje vystupovanie veľmi zvažujem. Počas pochodov Za slušné Slovensko vznikla v SND veľmi kritická inscenácia Antigona, ktorou sme jasne vyjadrili aj svoj občiansky postoj. Kolegov, ktorí sa postavili na tribúnu na námestí, obdivujem za ich odvahu.

Boli potom herci v divadle polarizovaní, nevyčítali jedni druhým, že zostali ticho?

V našom divadle navzájom re­špektujeme postoje a názory. Ni­kto nikoho do ničoho nenúti. Ale myslím, že máme rovnaký pocit zo stavu našej spoločnosti.

Pozvali vás organizátori na protesty?

Oslovovali hercov o podporu. Na niektorých som bol, no nevystúpil som.

Prečo, keď ste tam fyzicky boli? Názor ste vyjadrili už tak.

Veď práve. Robil som to, čo som vtedy cítil. Zvyčajne nechodím s bubnom na zajace. Nemám na to povahu. Chcem veci zvážiť. Aj to, ako svoj názor prezentujem v takomto rozhovore, pretože je to zodpovednosť.

Ján Koleník, Zuzana Čaputová
Ján Koleník, Zuzana Čaputová
Zdroj: Katarína Čulenová

Myslíte, že Slováci si naozaj hovoria, čo nám tu nejakí herci z Bratislavy budú rozprávať?

Cítim, že ľuďom vadí, keď sa herci vyjadrujú k politike. Myslia si, že nevieme reálne pochopiť problémy ľudí. Všeobecne ľudia nemajú vo zvyku verejne a otvorene sa ozvať a už vôbec diskutovať. Nemajú odvahu. Možno iba po krčmách a najmä na internete. A to ich frustruje najviac. Veľkým gestom vyjadrenia sú napríklad zhromaždenia ľudí Za slušné Slovensko, ktorými sa veľa viditeľne dosiahlo. Zmena, ktorú krajina potrebovala, už nepatrne nastala. Herci sú možno silnejším hlasom oproti tým, ktorých hlas noviny nezverejnia, a to je aj pre politikov veľmi nepohodlné.

Takže vaši kolegovia urobili správnu vec...

Podporoval som ich. Tak, ako som podporil našu prezidentku pani Čaputovú počas prezidentských volieb. Keď som mal pocit, že útokov, výmyslov a konšpirácií voči nej už je v antikampani priveľa a že veľa ľudí sleduje toľko antiwebov, antistránok, chcel som vytvoriť protiváhu. Bol som na sociálnej sieti osobnejší a napísal som, koho budem voliť. Následne vznikla veľmi divoká diskusia, do ktorej sa zapojili aj moji antipriaznivci. Ukázalo mi to, ako situácia v našej krajine rozdeľuje ľudí a šíri nenávisť a nepochopenie druhých.

Nebojíte sa teraz, že Zuzana Čaputová nesplní vaše očakávania?

Viete, nájsť dôveru v ktoréhokoľvek politika je veľmi ťažká vec. Môžem mať len ľudskú intuíciu, ktorou sa riadim. Sme svedkami, že stav krajiny a politika veľmi polarizujú spoločnosť až do nepríčetnej nenávisti. Vznikajú konšpiračné siete, nevzdelaným a ustráchaným ľuďom sa podhadzujú klamstvá ako najväčšie pravdy. Nádej upokojiť situáciu v spoločnosti vidím v našej novej prezidentke. Držím jej palce, bude to mať ťažké a som zvedavý, ako sa jej bude dariť.

Poznáte sa s ňou osobne bližšie?

Nie. Som v pozícii volič voči kandidátovi. Stretli sme sa len raz, u nej vo volebnom štábe v Starej tržnici, kde som ju poprosil o fotku ako fanúšik.

Ako ste sa tam vlastne dostali?

V ten večer sme sa zišli s kolegami z divadla, aby sme spoločne čakali na výsledky volieb. Požiadali sme o prijatie.

Zbúrali hranice: Týždenník PLUS 7 DNÍ udelil svoju cenu kriminálnemu seriálu Za sklom.
Zbúrali hranice: Týždenník PLUS 7 DNÍ udelil svoju cenu kriminálnemu seriálu Za sklom.
Zdroj: TV JOJ

Na after party OTO ste sa teraz bavili s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry Jánom Šantom. Odkiaľ sa poznáte?

Pán Šanta je pravidelným návštevníkom divadla, viacero kolegov ho pozná ako priaznivca divadla, ktorý má záujem o kultúru.

O čom ste sa rozprávali?

Z pozície divák a herec, o Antigone, o divadle, čo u nás videl, ale aj o kvalite televíznej tvorby.

Máte aj medzi politikmi priateľov?

Nie. Myslím, že ani nikdy nevznikne príležitosť, aby k tomu došlo. Od politiky sa budem vždy držať ďaleko.