Chýba vám ministerstvo vnútra?

Klamal by som, keby som povedal, že nie. Je to spojené s tým, akú prácu človek robil a ako často bol v teréne. To som mal najradšej. V aktívnom výkone som najviac smeroval k záchranárskym zložkám a to je vec, na ktorú človek rád spomína, napríklad keď som bol pri povodniach, kde sa podarilo uchrániť ľudí alebo hodnoty.

Ako často tam teraz ako poslanec chodíte?

Veľmi obmedzene.

Radíte ministerke?

Po toľkých rokoch, čo som tam strávil, má človek pocit, že veci odovzdáva. Teraz s vtipom vravím, keď ju stretnem: „Hm, to je vážny problém,“ ale občas sa teším, že ho riešiť nemusím. Som však členom Výboru pre obranu a bezpečnosť, takže komunikácia s ministerkou sa vyžaduje aj z mojej strany. Každý je pánom svojho remesla.

Páči sa vám, ako ministerka Saková vedie rezort?

Spolu s novým prezidentom Policajného zboru robia novú prácu. Môže sa od našej líšiť, ale je to ich pohľad na vec a ich smerovanie. Ja vždy hovorím každému, že mu držím palce.

Stretávate sa s pánom Počiatkom?

Tiež veľmi limitne. Ale my sme nikdy neboli v takom úzkom kontakte, ako ste radi písali. Stretávame sa z času na čas, veľmi obmedzene.

Ešte máte spolu podnikanie, vlastníte firmy…

To sú už len dozvuky.

Už to neplánujete opäť rozbehnúť?

Každý má iné záľuby a aktivity. My sme sa vtedy spojili v reštauráciách, ktoré boli svojho času úspešné, potom sme obidvaja od nich odišli, takže to nemohlo mať iný záver, ako malo. Zatiaľ spolu nemáme nejaké aktivity v pláne.

On je naozaj na politickom dôchodku. Pochvaľuje si ho? Neťahá vás naň?

Cíti sa určite veľmi dobre. Aspoň to hovoril, keď som ho naposledy videl.

Ako sa vám žije bez ochranky?

Po takom dlhom čase, ako som bol ja ministrom, sa ochrankári stanú vašimi priateľmi. Sú súčasťou vášho okruhu, takže mi je skôr ľúto za ľudskými vzťahmi. Ochranku som nikdy nejako nevyužíval, ale tie ľudské vzťahy vám vždy chýbajú, ak s ľuďmi trávite taký dlhý čas. Je to také, ako keď sa tešíte na stretávku po dvadsiatich rokoch.

Šoférujete si sám?

Áno, aj.

Rád spomínate, že sa teraz venujete viac synom, lebo máte viac času. Ako ide podnikanie vašej manželke? Už nie je na materskej?

Je na materskej. Ona sa venuje foteniu, to sa venovala vždy. Syn začne chodiť do škôlky, potom uvidíme.

Ešte vozíte deti do školy?

Starší chodí do školy a mladší bude do škôlky, takže v zásade áno. To mi ako otcovi zostalo, tak sa to snažím chrániť.

Prečítajte si tiež: