O diagnózu COVID-19 sa podelil na sociálnych sieťach aj preto, aby varoval tých, ktorí o smrtiacej pandémii pochybujú. Viacerí by pritom za dôkaz považovali, keby skutočne zomrel. Herec a expolitik MILAN KŇAŽKO (75) si myslí, že v ľuďoch spočíva množstvo frustrácie a negativity, ku ktorým ich vychovala strana Smer svojimi tromi vládami. MARKOVI MAJZONOVI povedal, prečo si myslí, že tu komunizmus zostal aj po Nežnej revolúcii.

Nie je klientelizmus taký prežratý v našej spoločnosti, že vymrie až s generáciou? Dobrým príkladom je „všimné“ ako napríklad pol kila mrazeného kuraťa pre lekára, keď chcete adekvátnu zdravotnú starostlivosť, na ktorú máte podľa zákona tak či onak nárok.

Áno, ale kura a vajcia pre lekára by som nezazlieval. Nech sa páči! Ale tých, ktorí kradnú miliardy zo spoločnej kasy, by mali stíhať. Čo spomínate vy, sú iba pozornosti a je to tu už veky vekov, teda od socializmu. Vždy sa to považovalo skôr za znak vďačnosti. Pamätám si seriál Straty a nálezy, ktorý sme robili, hral som v ňom mladého chirurga, vtedy som mal 28 rokov. Mladý chirurg sa pýta staršieho kolegu: „Zobrali ste úplatok desať korún od tej babičky?“

Starý doktor odpovedal: „Počúvajte, pán kolega, veď by som ju urazil. Mala by pocit, že sa jej nebudem venovať. V živote by som od nej neprijal úplatok, ale keď mi donesie vajíčka a dá mi desať korún, poviem jej áno, spoľahnite sa a ona je spokojná a šťastná.“ Snažím sa vysvetliť ten rozdiel. Bonboniéry, pozornosti, fľaška... Nech sa páči! To je iba prejav vďaky.

Bol som zvedavý na to, či jedna generácia už nie je s takýmto podplácaním vychovaná.

Úprimne, nemalo by to tak byť.

Pretože v jednom bode sa to berie ako pozornosť, no boli príklady, keď už sa z pozornosti stala podmienka kvality.

Do toho by som nerád zasahoval. Predovšetkým si myslím, že lekár by mal byť inak platený. Profesie ako lekár, zdravotná sestra či učiteľ sú hlboko nedocenené. Treba si všimnúť, aké majú platy niektorí funkcionári v štátnych podnikoch; aké majú platy zdravotní pracovníci v Česku. Tým neobhajujem úplatky, len chcem povedať, že by mali byť inak ohodnotení. Ide predsa o život. To nie sú hry. Lekár zachraňuje životy. Sám som zažil niekoľko operácií, ktoré trvajú hodiny a vyžadujú si svetových špičkových odborníkov. A takí medzi našimi lekármi, chvalabohu, sú. Malo by to byť tak ohodnotené, aby nikomu ani len nenapadlo uvažovať o úplatkoch.

Pozrite si FOTO Milana Kňažka z čias Nežnej revolúcie>>

Vy ste po operáciách darovali kura alebo vajíčka?

(Smiech.) Ja na rozdiel od Petra Zajaca, ktorý odmietol ísť na detektor lži na tému korupcie, keď sa chcel dostať na Matovičovu kandidátku, s tým problém nemám. Vraj to bolo ponižujúce. Ja môžem ísť na detektor lži, pretože som sa s korupciou stretol, ale odmietol som ju. Áno, kdekomu som bol vďačný, keď pre mňa niečo urobil. Nie je korupcia, keď som vďačný niekomu, kto pre mňa niečo urobil.

Viac sa dozviete v aktuálnom vydaní PLUS 7 DNÍ>>