Umelca a fotografa Petra Konečného z Pezinka poznala donedávna len istá skupina ľudí. Dnes sa situácia obrátila o 180 stupňov. Jeho tvár pozná celé Slovensko. Bez povšimnutia nezostane dokonca ani v hlavnom meste, kde sú miestni veru zvyknutí na onakvejšie celebrity. Pomaly si na to zvyká. Napokon, musí. Je prvým mužom na Slovensku, ktorý sa ocitol v netradičnej, ale celkom dôležitej úlohe. Onedlho bude ako partner oficiálne stáť po boku prvej slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej. V tejto súvislosti sa už stretol s množstvom otázok, tú o svadbe v paláci nevynímajúc. „To sú zatiaľ len úvahy médií, so Zuzanou na to reč neprišla,“ hovorí  PETER KONEČNÝ (52), s ktorým sa rozprávala JANA ŠIMÍČKOVÁ.

Zaregistrovali ste už, že vás spoznávajú ľudia na ulici?

Spoznávajú, v Bratislave to cítim menej, na vidieku viac. Samozrejme, najviac to cítim, keď sme niekde spolu so Zuzkou a najmä keď sme na spoločenských podujatiach. Vtedy si ma s ňou spoja a často, keď sa k nej nevedia dostať, sa snažia spraviť si selfie aspoň so mnou. Je to milé. (Smiech.)

V ktorom momente ste si úplne vážne a naplno uvedomili, že Zuzana Čaputová bude slovenskou prezidentkou?

Zuzka už kdesi povedala, že nebola závislá od výsledku, brala to ako ponuku, teda eufória sa na mňa priamo neprenášala. Nebolo to čakanie so zaťatými päsťami, keď na seba urputne pozeráme, či to bude, alebo nie. Už prvý výsledok, ktorý vybehol v noci po druhom kole volieb, v podstate napovedal, akým smerom to pôjde a že je to už zrejme ťažko zvrátiteľné. Tak sme to prijímali postupne.

Kedy ste sa po voľbách prvýkrát poriadne vyspali?

Už som sa vyspal. (Smiech.) Tak poriadne asi štvrtú noc po voľbách.

Ak sa niekto obáva, že to bude manipulovateľná bábka, tak sa rýchlo popáli.
Peter Konečný

Dostane sa teraz priateľ k svojej priateľke cez ochranku?

Určite áno, obzvlášť táto štátna prišla veľmi pripravená. Ani len v prvej chvíli sa ma nikto nespýtal, kto som.

Čo to znamená pripravená?

Myslím v tom zmysle, že poznala ľudí zo Zuzaninho okolia, mala nás pravdepodobne, v úvodzovkách, naskenovaných.

Porovnáte to so súkromnou ochrankou, ktorej služby musela Zuzana Čaputová využiť počas volebnej kampane?

Súkromná ochrana sa viac podobala takým tým ochrankárom z televízie, z akčných filmov. Musím povedať, že to boli úžasní chlapci, ale boli do úlohy ochrankárov viac ponorení.

Ale zvládli to.

To, čo som povedal, som nemyslel v zlom. Oni boli naozaj úžasní, veľmi príjemní, mali sme nabehnuté až na priateľstvo, len tú úlohu viac prežívali.

Štátna ochranka pracuje zrejme predsa len ináč.

Určite. Predpokladám, že štátna ochranka pracuje s oveľa väčším prísunom informácií z rôznych zdrojov, ktoré súkromná nemala, preto musela pracovať inak. Štátna vie vďaka svojim informáciám zrejme celkom presne vyhodnotiť mieru rizika, čo súkromná nevedela, a tomu sa musela prispôsobiť.

Vás sa štátna ochranka ešte nedotkla v zmysle, že by s vami niekto komunikoval, niečo preberal?

Neprichádzam s nimi do styku v zmysle priamej ochrany, pretože mňa sa ochrana netýka. Podám si s nimi ruku, keď ich stretnem, ale to je zatiaľ všetko.

Zrejme vás bude celkom pozorne sledovať laická, ale možno i odborná verejnosť. Máte už predstavu, aká je úloha prvého pána, respektíve čo všetko prináša?

Na túto úlohu sa nedá byť pripravený, lebo netuším, aspoň zatiaľ, čo prináša. Mám síce nejaké predstavy, ktoré môžu byť veľmi romantické, ale som pripravený Zuzanu sprevádzať, nech bude v akejkoľvek úlohe. Teraz je to rola prezidentky, tak ju budem sprevádzať ako prezidentku, ak to budú akékoľvek iné, možno banálnejšie roly, budem stáť pri nej.

Možno tomu rozumieť i tak, že ju plánujete sprevádzať aj počas rôznych oficialít, keď ona bude so svojimi kolegami hovoriť o svetových problémoch a vy sa pripojíte k prvým dámam a ich programu?

Mám pocit, ale možno sa v tejto chvíli mýlim, že moja rola bude viac spoločenská ako odborná, čiže ak by išlo o účasť na nejakých samitoch, tam predpokladám, že Zuzanu bude sprevádzať odborník na danú tému. Myslím si, že nejaké hromadné stretnutia s prvými dámami nebudú nastávať. Možno skôr počas štátnych návštev, ktoré majú spoločenský rozmer, by som mohol Zuzanu sprevádzať. Opačná situácia môže nastať, keď bude hostiť návštevu na Slovensku, tam by som asi nejakú úlohu musel zohrať.

Čiže rátate s tým, že prejdete protokolárnym zaškolením?

Dúfam, že áno. Som muzikant, fotograf… Bez prípravy by bolo faux pas asi isté. (Smiech.)

Peter Konečný: „Ak sa niekto obáva, že to bude manipulovateľná bábka, tak sa rýchlo popáli.“
Peter Konečný: „Ak sa niekto obáva, že to bude manipulovateľná bábka, tak sa rýchlo popáli.“
Zdroj: MATEJ KALINA

Na Slovensku nie je funkcia prvá dáma, respektíve prvý pán oficiálne uznaná ako napríklad v USA, kde je dokonca platená, ale zrejme aj u nás sa s ňou dá spoločensky pracovať. Máte to v pláne?

Považujem túto funkciu alebo spoločenský status, ktorý ma čaká, za príležitosť niečo s tým robiť. Mám pocit, že by bola premárnená príležitosť, keby som to nevyužil na pomoc tým, ktorí to potrebujú. Určite to nenechám len tak, aby sa z toho nevyťažilo niečo dobré možno v rámci charity.

Nepôjdete teda v stopách pani Kiskovej?

Pani Kisková chcela zostať v úlohe matky a ja ju za to v žiadnom prípade neodsudzujem ani nijakým spôsobom nehodnotím. Možno to, že ona zostala v úlohe matky, umožnilo pánovi Kiskovi oveľa aktívnejšie fungovať.

Zuzana Čaputová počas volebnej noci povedala, že chce v prvom rade zostať dobrou matkou. Odborníčka na protokol však upozornila, že času na rodinu bude mať naozaj veľmi málo a že možno práve vy jej budete musieť byť oporou. Ste na to všetci, mám na mysli aj dcéry pani Čaputovej, pripravení?

Minimálne počas posledného mesiaca sme si vyskúšali fungovanie v zmysle, že Zuzka bola od domácich povinností odstrihnutá. Čiže situácia pre nás nebude neznáma a myslím si, že to, čo príde, ťažko bude horšie ako to, čo bolo. V tom čase sme sa ju snažili chrániť od toho, aby nemusela neustále myslieť, či sú deti v poriadku, či všetko funguje. Treba povedať, že v tomto období som sa zoznámil s otcom Zuzaniných detí a veľmi úzko sme spolupracovali na ich ochrane aj na logistike.

Aký je váš vzťah s bývalým manželom pani Čaputovej, lebo nie vždy to býva práve idylické.

Ivan, Zuzanin exmanžel, je jedna komplexná osobnosť. Myslím si, že ako veľmi priateľskú a komplexnú osobnosť ho vníma aj Zuzana. Aj ich rozvod bol, ak sa to dá tak nazvať, doslova príkladný.

Čiže všetko je v pohode, aj dcéry sú v pohode, nemajú obavy, čo bude?

Myslím si, že áno. Vieme sa na všetkom dohodnúť a nevidím žiadny problém ani do budúcnosti. Z jeho strany som cítil aj istú vďaku, že aj ja ten servis deťom poskytujem, čo je, myslím, výraz komplexnosti jeho osobnosti.

Necítite z jeho strany možno náznaky žiarlivosti?

Nie, mame dobrý a konštruktívny vzťah. Sme v kontakte.

Podľa protokolistky to Zuzana Čaputová oproti mužským kolegom bude mať náročnejšie aj v tom, že si verejnosť nebude všímať len to, ako sa správa, čo hovorí, ale aj ako vyzerá, ako je učesaná, čo má oblečené… Nie je to síce fér, ale je to tak. Čo vlastne Zuzana Čaputová nosí vo voľných chvíľach? Oblečie si tepláky?

Doma sa jej šatník nelíši od toho, čo nosí, povedzme, na turistiku, kde si oblečie rifle.

Verejnosť sa tak nejako vo všeobecnosti zhodla, že vyhrala aj preto, že priniesla do spoločnosti zmier, pokoj. Je naozaj taká pokojná?

Áno, naozaj je taká pokojná. Kampaň bola o jej osobnosti. Jej tím ju nemusel prerábať. Ten zázrak, o ktorom sa hovorí, sa stal vďaka tomu, že tím ju uchopil ako osobnosť. Kampaň bola úprimná a myšlienky, ktoré sa natískajú, že to bol geniálny marketingový ťah, sú nesprávne. Toto je naozaj Zuzana Čaputová.

Mala počas kampane náročnejšie chvíle alebo prišli momenty, keď si povedala, že to nezvládne, že má toho dosť?

Otázky, načo to vlastne robí, sa občas vyskytli. Vtedy som súkromne, mimo nej, uvažoval, že politikov baví byť politikmi a že ľudí, ktorí majú ambíciu byť štátnikmi, skôr časy a okolie do toho vtláčajú. Mám pocit, že Zuzana má bližšie k tomu. Ona to cítila ako výzvu, ako niečo, čo musí spraviť. Možno to bude znieť ako fráza, ale cítila to ako niečo, čo musí spraviť pre Slovensko.

Ako a kedy vznikla myšlienka, že Zuzana Čaputová sa bude uchádzať o post hlavy štátu? Boli ste pri tom?

Kolegovia ju zo žartu už dlho podpichovali, že raz bude prezidentkou. Preto keď s tým prišli ľudia z Progresívneho Slovenska, mysleli sme si, že tiež ide o vtip. Napokon sa ukázalo, že to myslia celkom vážne. Že majú pocit, že to môžu momentálne Slovensku ponúknuť. Tá ponuka bola veľmi čistá.

Ako dlho, možno aj s rodinou, sa rozhodovala, či ponuku prijme?

Rozhodovala sa dlho. Mala na to asi dva týždne, potom si vypýtala ďalšie dva. Veľmi, veľmi to zvažovala, lebo na jednej strane to nebol jej sen, na druhej strane bol apel, že už to nemôže nechávať na iných.

Čo na to hovorili dcéry?

Mladšia Emka to prijala od začiatku s nadšením. Je to veľmi angažované dievča. Leika bola zo začiatku opatrnejšia. Myslím, že ten zápal sa jej podarilo nájsť spolu s jej priateľom a jeho rodinou.

Čo ste poradili Zuzane Čaputovej vy osobne?

Ak si dobre pamätám, že inú možnosť nemá, ak to s politikou myslí vážne.

Ako ste sa vlastne spoznali?

Spoznali sme sa pri fotografovaní. Oslovil som ju na portrét.

Peter Konečný: „Ak sa niekto obáva, že to bude manipulovateľná bábka, tak sa rýchlo popáli.“
Peter Konečný: „Ak sa niekto obáva, že to bude manipulovateľná bábka, tak sa rýchlo popáli.“
Zdroj: MATEJ KALINA

Len tak? Prečo práve Zuzanu Čaputovú?

Je to krásna žena, ktorú som registroval, vyrastali sme v susedných uliciach, čiže som si ju nemohol nevšimnúť. Fotenie krásnej ženy je pre fotografa fetiš. Zuzka však bola počas fotenia vydatá, takže som ju nijako neatakoval. Naše písanie prišlo až neskôr, keď bolo jasné, že jej vzťah sa ocitol v štádiu, ktoré nebude mať pokračovanie.

Pamätáte si, kde ste sa stretli na prvom rande?

Áno, začalo sa v jej kancelárii, kde som jej povedal, že má krásny výhľad na kostol. (Smiech.)

Aké je to fotiť Zuzanu Čaputovú, ktorá je síce krásna žena, ale nie všetky krásne ženy sa fotia jednoducho.

Zo začiatku bola veľmi plachá, postupne však nabrala dôveru voči mne aj voči objektívu a bola to už len radosť.

Oficiálny portrét však fotiť asi nebudete?

Nie, myslím, že to robí Tlačová agentúra SR.

Čo vás počas kampane najviac prekvapilo, či už negatívne, alebo pozitívne?

Prekvapila ma ničím nepodložená nenávisť. Také - budeme ťa nenávidieť, nech si, aká si. Takí ľudia nepočkali na to, kto je, čo im ponúka. Úprimne si myslím, že Zuzana si nenávisť nezaslúži, aj keď je asi logické, že nie všetci ju budú mať radi. Ale naozaj, ponuka, s ktorou prišla, je taká čistá, že byť k tomu nenávistný znamená nebyť schopný akceptovať dobro.

Vie buchnúť po stole?

Áno.

Čím ju viete vytočiť? Keď neumyjete riad?

Ju také malichernosti bežného dňa nevytáčajú. Nehovorím, že niekedy nezvýši hlas na dcéry, keď niečo nespravia, ale aj ten krik je taký nebeský. (Smiech.) Na druhej strane, ak Zuzana vycíti, že to, čo má v rukách, je pravda, vie byť veľmi rozhodná a pevná, vie si povedať svoje. Ak sa niekto obáva, že to bude manipulovateľná bábka, tak sa rýchlo popáli.

Robert Fico voči nej pomerne ostro vystúpil. Bude si vedieť poradiť s ním?

Myslím si, že ona bude k nemu donekonečna láskavá. Otázka je, do akej miery vydrží on hrať svoju hru.

Kdesi ste uviedli, že rád varíte. Pani prezidentka nevarí?

Áno, ja varím rád, ale Zuzana varí veľmi dobre, aj som bol zopárkrát prekvapený, že vyslovene jedlá, ktoré som považoval za svoje domény, pripravila rovnako dobre, ak nie lepšie. (Smiech.)

Čo rada číta?

Má rada rôznu svetovú filozofiu - ázijskú alebo kresťanskú, čiže je ukotvená vo filozofických knihách. Ale číta aj beletriu a poéziu.

Spomínali ste kresťanskú literatúru, nedá mi nevrátiť sa k predvolebnej kampani, počas ktorej istý vysokopostavený katolícky hodnostár vyhlásil, že ak ľudia budú voliť Zuzanu Čaputovú, dopustia sa ťažkého hriechu. Ako sa vám to počúvalo?

Bolo to nepríjemné a veľmi zvláštne, pretože Zuzana je kresťanka, ktorá kresťanstvo prijala ako vlastné rozhodnutie niekedy, keď mala 15 alebo 16 rokov. Bol to do istej miery prejav jej vzdoru proti vtedajšiemu režimu, čím rodine určite nepomohla. Mám pocit, že pre cirkev by mala byť skôr pozitívny príklad. Zuzane sa podarilo spojiť ľudí z rôznych kresťanských táborov, napriek tomu mám pocit, že niektorí predstavitelia cirkví akoby teraz robili všetko pre to, aby tie tábory zase rozdelil.

Voliči z niektorých regiónov Slovenska Zuzane Čaputovej odkázali, že žena patrí do kuchyne, nie do Prezidentského paláca.

Prajem im veľa šťastia a aby takú ženu našli. Ja som takú ženu nehľadal a mám pocit, že som šťastnejší.

Máte syna z prvého manželstva. Ako toto dianie prežíva?

Syn má 25 rokov, je už teda dospelý. Je veľký flegmatik, vyrastal iba so mnou. Sami sme zostali, keď mal osem rokov, z dôvodov, ktoré by som nechcel rozoberať. Snažím sa ho zapájať do spoločného fungovania, chcem, aby bol s nami, snažím sa, aby cítil, že má rodinu, bez ktorej vyrastal, pretože Zuzanina rodina je istým spôsobom zázračná. Funguje neskutočným spôsobom.

Zuzana Čaputová preberá krajinu, ktorá je v zlej situácii, najmä čo sa týka nálady ľudí. Podarí sa jej vniesť do spoločnosti optimizmus?

Možno som idealista, ale Zuzana vie ľudí stmelovať. Možno keď ľudia uvidia, aká reakcia prichádza zo zahraničia, možno jej ponuku prijmú. Nehovorím, že všetci, ale možno mnohí.

Vašej priateľke krátko po víťazstve gratuloval kanadský premiér Trudeau či francúzsky prezident Macron, ktorý ju už zavolal do Paríža. Nebudete žiarliť?

Budem. (Smiech.)

Aké kvety alebo víno by mal fanúšik novej prezidentke poslať, aby jej urobil radosť?

Má rada Rulandské šedé, skôr polosuché ako suché. Vždy som jej kupoval také tie nízke kytice, ktoré sa podobajú kytici poľných kvetov. Ak sa dalo, dával som ich baliť do obyčajného béžového papiera. Bolo by fajn, keby jej ľudia chvíľu kvety nedávali, nech môžem zas ja. (Smiech.)

Mohlo by vás zaujímať: