Voličom sľubuje zmenu a národniarsku alternatívu voči ľavici i pravici. Vylúčil zo strany Jána Slotu a ako nová tvár prekvapivo potiahol SNS k ôsmim percentám v predvolebných preferenciách, čo národniarov zrejme spoľahlivo vráti do parlamentu.

K starým kauzám jeho strany, ktoré patria k najväčším korupčným škandálom na Slovensku za desiatky miliónov eur, sa však stále stavia opatrne a pri nepríjemných otázkach o jeho vlastnej minulosti stráca nervy.

ANDREJ DANKO (41) je predseda Slovenskej národnej strany. Zhovárala sa s ním EVA MIHOČKOVÁ.

Aktuálne by mala prokuratúra vzniesť obžaloby v kauze nástenkový tender, kde sú už obvinení dvaja exministri za SNS Janušek a Štefanov. Prijímate zodpovednosť vašej strany za túto kauzu?

Opakovane som povedal, že každý, kto porušil zákon alebo niečo zneužil, nech je potrestaný. K jednotlivým kauzám sa vždy vyjadrujem tak, že počkám na rozhodnutie orgánov činných v trestnom konaní. Kauzy ako nástenkový tender však zásadne poškodili Slovenskú národnú stranu a dostali ju mimo parlamentu. SNS sa k tomu postavila jasne - vyzvala týchto pánov, aby sa vzdali členstva.

Prečo ste ich priamo nezbavili členstva? Nepovažovali ste ich zodpovednosť za natoľko vážnu?

Ja mám to šťastie, že nikoho z týchto aktérov osobne nepoznám a dôvody týchto káuz poznám len z médií. Politická strana by nemala mať len štyroch členov, ako to má Igor Matovič v OĽaNO, a potom je schopný niesť zodpovednosť aj za svojho vrátnika. Keď som sa stal predsedom v novembri 2012, okamžite sme začali proces zmeny a očisty SNS.

Ako ste sa očistili, keď ste ich len vyzvali, aby sa vzdali členstva, ale nevylúčili priamo?

V tom čase už jeden z tých pánov ani nebol členom strany, pretože kto nezaplatí členské, tomu členstvo zanikne. Určite viete o tom, že sme vylúčili iných ľudí, ktorí hrubo porušili naše ustanovenia. Museli sme vykonať inventarizáciu.

Igor Štefanov ešte v apríli tvrdil, že je stále členom strany, že ste ho nevylúčili.

To je jeho vyjadrenie, nie je členom našej strany, pretože nezaplatil členské. Vylúčiť môžete len toho, kto bol právoplatne odsúdený za trestný čin.

Prečo by ste ho nemohli vylúčiť hlasovaním príslušného orgánu?

Musíte mať na to dôvody podľa stanov.

To, čo urobili v rámci nástenkového tendra, neboli dostatočné dôvody?

Ja som vylúčil zo strany Jána Slotu. A ak by týmto dvom pánom nezaniklo členstvo, vylúčil by som aj ich.

Vy ste v roku 2007 v čase nástenkového tendra už boli členom SNS. Neprekážalo vám, čo robia vaši ministri?

Som advokát z praxe, ktorý sa rozhodol vstúpiť do politiky na prelome rokov 2006 - 2007, aby som zistil, ako to funguje. V roku 2010 som odmietol kandidovať do parlamentu za SNS. Na kandidátke som mal 125. miesto, ale odmietol som to práve pre veci, ktoré sa diali.

Môžem vám ukázať môj zlomený stranícky preukaz, ktorým som vyjadril, že nechcem takto pokračovať, pretože som sa nevedel dostať k politickým špičkám, pretože bolo úplne nemožné o niektorých veciach diskutovať a zmeniť ich.

Už som bol pripravený z politiky odísť. Keď vznikol ďalší konflikt medzi Annou Belousovovou a Jánom Slotom o predsednícky post, dostal som ponuku na miesto prvého podpred

sedu s tým, že v strane nastanú zmeny. Tak som to prijal. Môžete z politiky odísť a nebojovať so starými štruktúrami ako niektorí mladí kolegovia, alebo môžete zabojovať.

Na verejnosti nebolo počuť nič o vašom boji za očistu strany v tom čase.

Opakujem, že nie som policajt ani prokurátor. Pánov Januška a Štefanova osobne nepoznám a nemám právo niekoho kriminalizovať a osočovať.

V tom čase ste boli právny expert SNS. Vy ste sa vnútri strany alebo predsedu Slotu nepýtali na tieto veľké kauzy?

Do februára 2010 som Jána Slotu videl trikrát v živote. Annu Belousovovú som videl trikrát za celý život.

Prečo vám potom Slota prejavil takú veľkú dôveru, že vás osobne nominoval do štyroch dozorných rád?

Nikdy nikto osobne nikoho nenominoval do dozorných rád. Na to sú stranícke orgány ako krajské rady a predsedníctva.

Všetci dobre vieme, že SNS bola strana, kde o všetkom rozhodoval predseda Slota.

Stojím si za slovami, že som sa s Jánom Slotom do februára 2010 nestretával, nerokoval s ním a nezúčastňoval som sa na žiadnych veciach, s ktorými sa ma teraz snažíte umelo spojiť.

Tak to nie je. Zaujíma ma, ako vám dnes majú ľudia veriť, že chcete budovať lepšiu krajinu, keď v roku 2007, keď sa diali špinavosti v réžii vašej strany, ste boli ticho. Prečo ste vtedy proti tomu verejne nevystúpili?

Ako môžete ako radový člen robiť tlačové besedy a vyjadrovať sa? Niektoré záležitosti politickej strany sa riešia v kuchyni. Ľudia mi môžu veriť vďaka tomu, ako mením SNS, jej štruktúru a systém fungovania.

Tlačovky si radoví členovia zvolávajú úplne bežne, strany sa dokonca rozpadávajú, ak sa prevalí taký veľký škandál. Vám neprekážalo, že ste súčasťou strany, ktorá má na svedomí také veľké kauzy za desiatky miliónov?

Mal som sen zmeniť SNS a teraz ho realizujem. Mal som sen, že odstavím staré štruktúry, a podarilo sa mi to.

Celý rozhovor si prečítate v aktuálnom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ