Bol bývalý vojak, ktorý mal ako náčelník na starosti výdaj paliva pre služobné autá. Stal sa hlavou miliónového biznisu v rodine Bielikovcov. Rudolf Bielik už v armáde zrejme pričuchol k pomerne slušným peniazom a kontaktom, ktoré mu neskôr pomohli k veľkým kšeftom. No a kde boli v deväťdesiatych rokoch veľké kšefty, nechýbali černákovci.

Sľubná budúcnosť Rudolfa a jeho brata Róberta sa skončila tak rýchlo, ako sa začala. Ako prvý zmizol z povrchu zemského starší Rudolf a na deň presne o deväť mesiacov i Róbert. Obaja sú aj po viac ako dvadsiatich rokoch nezvestní.

Černák a bratia Bielikovci: Spojila ich vražda za milión korún

Dom bratov Bielikovcov: Mama podľa susedov skončila na psychiatrii a nehnuteľnosť má už viac ako desať rokov iného majiteľa. Foto: Ivan Mego

Objednávka vraždy

Rudolf Bielik žil až do roku 1991 v Česku. Dovtedy pracoval ako vojak. V deväťdesiatom prvom sa presťahoval do Prievidze a začal podnikať. V tom čase spolu s manželkou žili v prenajatých bytoch. Raketová podnikateľská kariéra však z neho urobila v priebehu ďalších dvoch rokov silného muža Prievidze.

Spolu s bratom Róbertom obchodovali s motorovou naftou a vykurovacími olejmi. V Španielsku založili niekoľko firiem a začali „točiť“ naozaj veľké peniaze.

Celý obchod bol podľa svedkov jeden veľký podvod. Bielikovci totiž na colnici deklarovali vykurovací olej na fiktívne firmy, ale v skutočnosti to bola nafta, ktorú potom predávali. V časoch svojho najväčšieho rozmachu získali od štátu vratky DPH vo výške sto miliónov korún.

Na začiatku deväťdesiatych rokov neuveriteľne veľké peniaze. Aj preto sa v okolí Bielikovcov začali pohybovať obávaní muži začínajúceho prievidzského podsvetia - bývalý kulturista Pavol Lenhart a Jozef Štefan.

Černák a bratia Bielikovci: Spojila ich vražda za milión korún

Dom Rudolfa Bielika: V časoch najväčšieho rozkvetu sa presťahoval do prízemného domčeka. Takisto patrí novému majiteľovi. Foto: Ivan Mego

Ako mladí podnikatelia sa potrebovali obklopiť silnými mužmi, aby sa cítili bezpečne. Z času na čas sa totiž dostali do konfliktu práve pre svoje finančné úspechy, ktoré si užívali v zábavných podnikoch.

Pri jednom takomto posedení sa „stretli“ aj s istým Igorom Mihálikom. Toto meno už poznáte z nášho seriálu Černákove vraždy, z článku, ktorý bol uverejnený v čísle 20.

Igor Mihálik bol muž, ktorého likvidáciu si objednal Rudolf Bielik prostredníctvom svojich silných mužov u černákovcov. Vražda stála milión korún. A zúčastnili sa na nej aj Bielikovi muži Pavol Lenhart a Jozef Štefan.

Ani vo sne im nenapadlo, že kontakty so silnejúcim gangom černákovcov - aj prostredníctvom tejto vraždy - sa napokon stanú začiatkom konca všetkých doteraz spomínaných mužov.

Zaviazaní

Gang černákovcov sa začal v roku 1994 - hlavne po vražde Igora Mihálika - točiť okolo bratov Bielikovcov. Zaujímali ich závratné peniaze bratov z Prievidze. Prostredníctvom svojej bezpečnostnej služby Security 3 robili Bielikovcom ochranu. Sprevádzali ich na obchodné stretnutia do Česka a zabezpečovali aj prevoz peňazí.

Jeden z najväčších, ktoré s nimi robili, bol prevoz tridsaťpäť miliónov korún. Postupne sa černákovci snažili dostať aj do kšeftu Bielikovcov. Vybavili colníka v Banskej Bystrici, ktorý vymenil vzorku nafty za vzorku vykurovacieho oleja.

Na tomto obchode len černákovci zarobili desať miliónov korún. Kšeft z naftou sa im zapáčil, no starší z bratov ich už nechcel pribrať do ďalších spoločných obchodov. Urobili ešte zopár kšeftov, ale žiadny už nebol taký výnosný.

Najobávanejšia bezpečnostná služba na Slovensku však stále pokračovala v ochrane podnikateľov. V tejto súvislosti jedného dňa prišli Bielikovci do Banskej Bystrice za Černákom so žiadosťou, že ich ohrozuje nejaký bývalý recidivista a že by bolo dobré dať ho odstrániť. Podobne ako pri Mihálikovi ponúkli černákovcom slušnú sumu, a tak súhlasili.

Podrobnosti o vraždách Bielikovcov nájdete vo štvrtok na webe plus7dni.sk.

Sledujte seriál o Černákových vraždách v týždenníku PLUS 7 DNÍ.

Černák a bratia Bielikovci: Spojila ich vražda za milión korún