Týždenník PLUS 7 DNÍ prinášal osem týždňov seriál Černákove vraždy, v ktorých odzneli tie najhrozivejšie a neskreslené informácie z vraždenia v podsvetí, keď mu na Slovensku vládol Mikuláš Černák. Jeho obávanú skupinu s názvom černákovci tvorili desiatky mužov, z ktorých väčšina je už po smrti.

Čítajte viac:

Vinný. Mikuláš Černák sa priznal k vražde mafiána Holuba. Súd mu trest odpustil!

Samotný bos Mikuláš Černák si dnes odpykáva doživotie za viacero vrážd. Niektorí jeho kumpáni sú, podobne ako on, za mrežami, no sú aj takí, ktorí si napriek tomu, že sa na vraždení zúčastnili, neodpykali ani deň. Stretnúť sa so samotným bosom za múrmi leopoldovskej väznice sa nám nepodarilo. Otázky sme mu poslali v písomnej podobe.

V exkluzívnom rozhovore pre týždenník PLUS 7 DNÍ Mikuláš Černák prehovoril o tom, kto je dnes bosom slovenského podsvetia, s kým počas rokov najväčšej „slávy“ černákovcov spolupracovali, prečo jeho kumpáni nie sú za mrežami, aj o tom, kto za nimi stojí.

S MIKULÁŠOM ČERNÁKOM (49) sa zhováral IVAN MEGO

Vaša organizovaná skupina sa podľa vašich vyjadrení začala štruktúrovať niekedy v roku 1992 a zanikla v roku 1997. Napriek tomu boli niektorí jej členovia na slobode ešte dlhé roky po vašom zatknutí a niektorí sú na slobode dodnes. Zanikla skupina černákovci skutočne dňom vášho zatknutia v roku 1997?

Nie, naša skupina nezanikla hneď po mojom a Kánovom uväznení v roku 1997 a nerozložili ju ani vtedajší vyšetrovatelia. Rozložila sa postupne sama - nekoordinovanosťou, chamtivosťou a tým, že niektorí jej poprední predstavitelia stratili kontakt so zaužívanými pravidlami, začali ich porušovať a deliť sa na rôzne skupinky. Samozrejme, že po mojom uväznení si začali medzi sebou vybavovať účty aj ďalšie organizované skupiny pôsobiace na území Slovenska, ktoré si to nemohli dovoliť, pokým som bol na slobode. Sýkorovci sa pustili do diničovcov, takáčovcov, kolárikovci do boržovcov, sátorovci si dovolili vyvraždiť pápayovcov, ten zbabelec Kaštan sa pridal radšej k sýkorovcom a pomohol im zlikvidovať aj jedného z našich - Alojza Házyho. Toho sa bálo celé bratislavské podsvetie, a tak aj niektorí oddaní predstavitelia našej organizovanej skupiny ako Ambróz, Šipula a ďalší začali byť z toho zmätení, štiepiť sa. No a je pravda, že z väzenia som nemal možnosť zastaviť to a stmeliť to znova do jedného košiara. Takisto stratili krytie vtedajších štátnych orgánov, ktorých predstavitelia sa postupne začali od nás dištancovať a zaujímalo ich len jedno (keď cupitali pred advokátskou kanceláriou JUDr. Gerega - môjho obhajcu), a to, či Miki nezačal rozprávať...

Čítajte viac:

PLUS 7 DNÍ EXKLUZÍVNE: Doteraz nezverejnené detaily mafiánskej likvidácie popradského prednostu Bachledu

Takže dnes podľa vás už táto organizovaná skupina - v akomkoľvek zložení - nefunguje?

To vám môžem s istotou povedať - naša bývalá organizovaná skupina nefunguje od roku 2001 a dnes by ani nemala šancu fungovať tak, ako to bolo v deväťdesiatych rokoch. Napísal som to aj vo svojej knihe s názvom Prečo som prelomil mlčanie, že mafia bola, je a bude, menia sa len ľudia, taktika a metódy.

Napriek tomu, že ste už dlhé roky strávili za mrežami, máte informácie o vašich niekdajších kumpánoch. Ako sa k vám dostávajú?

Ľudia majú radi zradu, ale nie zradcov, a v okolí Kána sú chalani, ktorí ma dobre poznajú a vedia, ako to bolo a ako to momentálne je.

Mikuláš Černák na pojednávaní

Práve Ján Kán, ktorý bol vašou pravou rukou, dnes patrí k najbohatším ľuďom v Banskej Bystrici a v okolí, začlenil sa medzi vážených podnikateľov, organizuje športové podujatia a stretáva sa so smotánkou podnikateľskej sféry na Slovensku. Ako je možné, že Ján Kán nikdy nebol za žiadny skutok odsúdený a Miloša Kaštana, ďalšieho hlavného predstaviteľa skupiny černákovcov, odsúdili až v roku 2014?

Na to existuje jednoduchá odpoveď - lebo ma zbabelo zradili a začali hádzať pred vyšetrovateľmi všetky zločiny len na mňa. No a ja som do roku 2014 mlčal. Okrem toho preto, že polícia ich využívala celé tie roky na to, aby donášali aj na ostatné skupiny. Zaslal som vám do redakcie dôkaz - listy písané Kaštanom, v ktorých sa sám priznáva, že sa stretával s vysokopostaveným policajným funkcionárom, aby mu odovzdával informácie o sýkorkách a iných skupinách... Dokonca sa im ponúkol, že im dá informácie, kde sa schováva Róbert Lališ, prezývaný Kýbel (šéf sýkoriek, ktorý bol do roku 2015 na úteku - pozn. red.). No a to, že Kán je zatiaľ „nedotknuteľný“, je vizitka tých, o ktorých podgurážený alkoholom rád rozpráva. Kán je informovaný o priebehu vyšetrovania, čoho dôkazom je napríklad to, že začiatkom októbra 2015 sa zdekoval na dva týždne, lebo dostal echo, že vyšetrovatelia ho chcú obviniť z vraždy Bachledu. Keď sa vrátil, oslavoval a vychvaľoval sa, že si to vybavil a všetky jeho obvinenia pôjdu do stratena. No a to, čo nasledovalo, sa dozvedela verejnosť už začiatkom roka 2016. Kána vyšetrovatelia obvinili od februára do apríla z troch vrážd, čo Generálna prokuratúra pod vedením námestníka Šufliarskeho prostredníctvom prokurátorov Sokirkovej a Kováča naozaj zrušila.

Čítajte viac:

EXKLUZÍVNE FOTO Černákovec Ján Kán si užíva na slobode. V prominentnej spoločnosti!

Máte informácie, z čoho Kán žije a aké sú zdroje jeho príjmu? Ťaží podľa vás z toho, aké postavenie mal vo vašej skupine?

Svedok Vasiľ Imrišek vám vo videu, ktoré ste s ním urobili, pomenoval jeden zo zdrojov príjmu Jána Kána, a je ním Tatravagónka Poprad. Kaštan vo svojom výsluchu pri konfrontácii pred vyšetrovateľmi uviedol, že to bol Kán so Šipulom, ktorí donútili osobu, na ktorú sme mali napísané viaceré nehnuteľnosti, aby ich odpredala a hotovosť si rozdelili. Aj to, že ma zbabelo okradli, potvrdzujú dôkazy.

Aká bola úloha a postavenie Jána Kána vo vašej skupine a čo presne má na rováši?

Kaštan s Kánom boli v druhej polovici 90. rokov v riadiacich pozíciách našej skupiny a neboli len pozorovatelia. Kán osobne zniesol zo sveta ôsmich ľudí a na ďalších ôsmich vraždách sa podieľal aktívne!

Karol Mello, ktorý bol tiež vysokopostavený člen skupiny černákovcov, žije v Karibiku a vyzerá to tak, že sa nemá zle. Viete, aké boli a sú zdroje jeho príjmu a prečo nie je doteraz za žiadnu vraždu odsúdený?

S Karolom Mellom je to tak, že keby nebolo zamilovanej herečky, cez ktorú sa zviditeľnil, jeho meno by figurovalo len na takzvaných mafiánskych zoznamoch. Vyšetrovateľ Ivan Ševčík ho použil ako svedka proti mne, za to mu sľúbili beztrestnosť a dodnes ho chcú niektorí funkcionári z polície a prokuratúry udržať v pozícii svedka, aby po hroziacom uväznení nezačal hovoriť, kto, prečo a za čo ho chráni. Čo sa týka zdrojov príjmu Karola Mella, je verejne známy jeho vzťah s podnikateľom z Prievidze, spájaným so zabudnutou vraždou Ing. Bystrianskeho, zamestnanca Elektrární Nováky. Ide o podnikateľa, u ktorého v areáli firmy bývalý vyšetrovateľ gen. Ing. Ivan Ševčík parkoval svoje služobné auto. Týždenník PLUS 7 DNÍ o tejto kauze písal v roku 2011.

Čítajte viac:

ŠOKUJÚCI ROZHOVOR Šéf výpalníkov černákovcov prehovoril pre PLUS 7 DNÍ: Krvavé peniaze stále úradujú

V deväťdesiatych rokoch najviac rezonovala v spoločnosti vražda Róberta Remiáša, spájaná s SIS a podsvetím. Viete nám o tom povedať niečo bližšie?

O vražde Róberta Remiáša som vypovedal pred vyšetrovateľmi a keďže je aj táto trestná vec v štádiu vyšetrovania, nebudem sa k tomu verejne vyjadrovať.

Stretli ste sa osobne s riaditeľom kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby a námestníkom riaditeľa SIS Ivana Lexu Jaroslavom Svěchotom?

Jaroslav Svěchota ma kontaktoval a požiadal o spoluprácu, predniesol som mu jasné stanovisko, že u nás v skupine to takto nefunguje a nikto nesmie donášať polícii ani spravodajským zložkám. Minule vám bývalý bos z Popradu Milan Reichel vyrozprával, ako aj jeho a Róberta Holuba, košického bosa, námestník SIS Svěchota požiadal o moju fyzickú likvidáciu. Vtedy to fungovalo tak, že vysokopostavení funkcionári štátnych orgánov si objednávali vraždy v podsvetí a tých bosov, ktorých nedokázali riadiť, chceli fyzicky zlikvidovať.

Milan Reichel o Jaroslavovi Svěchotovi

Stretli ste sa osobne s Ivanom Lexom?

S Lexom som sa osobne nikdy nestretol, len s jeho námestníkom Svěchotom a ďalšími.

S Vladimírom Mečiarom?

(Na túto otázku Mikuláš Černák neodpovedal.)

S kým z vtedajšej politickej scény udržiavala vaša skupina úzke kontakty a čo bolo ich motívom?

(Ani na túto otázku Mikuláš Černák neodpovedal.)

Opýtam sa inak - boli na vašej výplatnej páske sudcovia, prokurátori, policajti, politici či iní funkcionári štátnej správy?

Bez kontaktov na vtedajších politikov, krytia funkcionármi štátnej správy a orgánov a bez toho, aby sme mali na výplatnej listine niektorých policajtov a prokurátorov či sudcov, by naša organizovaná skupina nemohla fungovať v takých rozmeroch a tak dlho.

Kto dnes podľa vás tvorí slovenské podsvetie, ako vyzerá a kto je jeho bosom?

Dnešná mafia je sofistikovanejšia a snaží sa eliminovať násilie, lebo len tak sa môže v pokoji venovať ekonomickým aktivitám a dlhodobo fungovať. Pri tejto odpovedi vám môžem hneď zodpovedať aj vašu otázku - kto je dnes bosom slovenského podsvetia. Bosom je takto fungujúci štát, ktorý má svojich kmotrov, takzvaných oligarchov. Ďalej to už poznáte, denne tu máme kauzy ako Gorila, Váhostav, Bašternákovci a podobne...