Na jednej strane absencia emocionality, na druhej zvýšená zodpovednosť či racionalita. Konflikty, ktoré vyplývajú z ich inteligencie a vecnosti vrátane problémov so sociálnou interakciou či narušené komunikačné zručnosti a neobvyklý typ myslenia a správania. To všetko charakterizuje ľudí s ľahkou formou autizmu, takzvaným Aspergerovým syndrómom.

Napriek tomuto sociálnemu hendikepu bežne žijú v našom okolí, občas ich možno vnímame ako „trochu čudákov“. Podľa odborníkov spomínané vlastnosti z nich robia vhodných adeptov do tajných služieb, ale aj budúcich teroristov.

Seriálové vzory

Chladná a patologicky racionálna kriminalistka Saga Norenová z populárneho švédskeho kriminálneho seriálu Most, ktorú hrá skvelá herečka Sofia Helinová, otvorila tému uplatnenia ľudí s týmto ochorením v praktickom živote. Jej EQ, emocionálny kvocient, je veľmi nízky, musí sa naučiť, ako s ľuďmi bežne konverzovať, klamať ich, ale aj milovať.

Svoje sexuálne pudy rieši skôr typicky mužsky, príležitostnými vzťahmi, ktoré vyhľadáva v baroch, alebo masturbuje. Zato jej IQ je nadpriemerne vysoké.

Sociálny svet je pre ňu mätúci a osamelý, charakterizuje ju takmer mužský štýl obliekania, bez mejkapu, kožené nohavice a tričká, ktoré si prezlieka priamo pred očami policajných kolegov, aj to len vtedy, ak už sama sebe zapácha.

Jej skutočným svetom je práca, partnerský život alebo, nebodaj, deti by jej boli na príťaž. Napriek tomuto jej správaniu, alebo možno práve preto, si seriálové postavy ako Saga alebo geniálny vedec Sheldon Cooper zo seriálu Teória veľkého tresku získavajú čoraz viac sympatizantov.

Podľa psychológov je to symptomatické pre túto dobu, ktorá praje individualizmu, singles a komunikáciu či priateľstvá redukuje na sociálne siete.

Čítajte viac:

Šťastné manželstvo Alberta Einsteina zničila ženina žiarlivosť

Posadnutí zberatelia

Aspergerov syndróm vraj viac postihuje mužov. Ide o špecifickú formu autizmu, ktorá sa často označuje ako autistická psychopatia alebo celkom príhodne - sociálna dyslexia. Porucha spôsobuje predovšetkým ťažkosti v medziľudských vzťahoch, ale aj poruchy komunikácie, predstavivosti či adaptácie na rôzne prostredia.

Ďalším zo znakov je nedostatok empatie, neschopnosť zapadnúť do kolektívu, pocit sociálneho vyčlenenia či ťažkosti pri nadväzovaní nových vzťahov. Z toho potom pramenia sklony k depresiám a rôzne sociálne fóbie. Milujú rituály, trebárs v obľúbenej kaviarni sedia na tej istej stoličke, deň musia mať dopredu naplánovaný a nemajú radi prekvapenia.

„Mnohí z pacientov, ktorí trpia týmto syndrómom, sa často izolujú, majú vlastný koníček, ktorý im poskytuje únik z vonkajšieho sveta. Môže ísť o čokoľvek - od zbierania známok, mincí, starých kníh až po extrémy.

Samozrejme, nie všetky z menovaných príznakov má každý aspergerik. Fyzicky sú úplne normálni, takže to na nich nevidno, a tak sa nenápadne zaradia do bežného života, hoci aj s rizikom, že sú označení za čudákov,“ tvrdia svorne psychológovia.

Tajní aj teroristi

Predstavitelia britskej nadácie Quilliam nedávno zverejnili informáciu, podľa ktorej až štyridsiatim percentám odsúdených islamistických teroristov diagnostikovali - priznajme, že dosiaľ málo prebádaný - Aspergerov syndróm.

Je známe, že islamisti idú cielene po ľuďoch s duševnými problémami, ktorí sú ľahko zraniteľní, a teda ovplyvniteľní. „To číslo môže byť vierohodné. V ich prípade je zrejmé, že ide o ľudí, ktorí sú psychicky narušení, inak by sa predsa nedali ovplyvniť propagandou šaríe alebo zlákať na samovražedné útoky,“ myslí si bezpečnostný analytik Ivo Samson.

Aspergerici sú však podľa psychológov zaujímaví nielen pre teroristov, ale aj na prácu v tajných službách. Predurčuje ich na to okrem spomínaných vlastností zmyslová hypersenzitivita, teda precitlivenosť na zvuky a vnemy, laicky povedané, zvýšená pozornosť, ktorej nič neunikne.

Dokážu s vami hovoriť a popritom pozorne sledovať všetko, čo sa deje v ich okolí. Avšak prílišné všímanie detailov im, naopak, sťažuje koncentráciu.

„Vzhľadom na rozmanité špecifické prejavy týchto ľudí predpokladám, že takýto nábor by bol ohromne komplikovaný. Ale je možné, že ľudí s touto diagnózou prirodzene priťahuje analytická práca, ktorá si vyžaduje vysoké IQ a precíznosť.

V každom prípade, ak by to tak bolo, je potešujúce, že v takejto práci sa vedia nájsť, a teda plne integrovať do spoločnosti,“ myslí si o ich verbovaní do tajných služieb sociálna poradkyňa Natália Blahová.

Podľa Iva Samsona sú aspergerici ľahkou korisťou pre tajné služby. „Potrebujú ich ako takzvaných dablérov, teda pracujú pre dve strany a pre ich povahové črty im to je jedno. Takíto ľudia sú síce neriadená strela, tajné služby však majú techniky a špeciálne metódy, ako na nich dohliadnuť.“

Dedičnosť či technologická doba?

Už niekoľko rokov prichádzajú poplašné správy z Kalifornie a hlavne z oblasti Sillicon Valley, strediska amerického high-tech inžinierstva a programovania, o náraste počtu ľudí trpiacich na ľahký autizmus. Privádzajú tak k otázke, či je na príčine dedičnosť, alebo prostredie.

Zistenie, že väčšina rodičov autistických detí sama prejavuje autistické správanie, dáva za pravdu názoru o jeho dedičnosti, pričom sa vraj gény dedia z otcovej strany. Technologická revolúcia a rapídny posun k individualizmu nahrávajú zas názoru, že aspergerikov, možno celkom neúmyselne, vychovávame sami.

Niektorí diagnostici tvrdia, že je lepšie, ak rodičia o tomto postihnutí svojich detí nevedia a vychovávajú ich ako bežné deti. Tento syndróm sa totiž liečiť nedá, a tak či onak nám z malých aspergerikov vyrastú dospelí.

Tajný Putin

Nedávno sa objavila správa, že na základe videí, ktoré zachytávali Putinove verejné vystúpenia, si americký Pentagón už dávnejšie dal vyhotoviť štúdiu jeho psychického stavu.

Podľa jednej z výskumníčok vraj trpí špecifickou formou autizmu, konkrétne Aspergerovým syndrómom, ktorý výrazne ovplyvňuje všetky jeho politické rozhodnutia. Podľa správy, ktorú prebrali viaceré zahraničné médiá, je tento fakt príčinou, že ruský prezident robí určité rozhodnutia, že je posadnutý mocou, poslušnosťou, kontrolou a poriadkom.

Otázne je, či sa tým súčasne neospravedlňuje jeho autoritársky štýl vládnutia. Ruský prezident údajne má ťažkosti s bežnou komunikáciou a medziľudskými vzťahmi, s verejnými vystúpeniami, ktoré sú strojené a chýba im spontánnosť.

O Putinovi je známy fakt, a on sám ho uvádza aj na svojej oficiálnej stránke, že pracoval aj pre sovietsku tajnú službu KGB v Drážďanoch, dobre hovorí po nemecky a podľa Nemcov je veľmi inteligentný, systematický a nič neponecháva náhode.

Čítajte viac:

Najmocnejší muž sveta má strach! Putin sa bojí straty moci aj vrások

Známi ľudia s ľahkou formou autizmu

Ľuďom s touto poruchou prekáža fyzický kontakt s druhými osobami, očný kontakt môže byť slabší. Niektoré deti s týmto syndrómom majú veľmi svojský tón reči - veľmi formálny či monotónny, rady používajú frázy akoby z knihy, môžu mať tiež veľmi bohatý slovník.

Napriek bohatej slovnej zásobe však nevedia dobre využiť reč v konverzácii, najmä v bežných rozhovoroch. U týchto ľudí sa prejavuje veľmi silný, priam až obsesívny záujem o jednu tému, ktorú si zvyknú naštudovať do najmenších detailov.

Bill Gates je pravidelne v tlači označovaný ako človek s ľahkým autizmom, syndróm bol diagnostikovaný aj mnohým známym osobnostiam ako Albert Einstein, Woody Allen, Alfred Hitchcock, ale aj futbalista Lionel Messi.