Tip na článok

Nebezpečný hit: Liek pre kone užívajú aj bežci. Môže však spôsobiť rakovinu

Je to veľký hit. Bežci, fitnesáci či tanečníci chránia svoje kĺby tak, že užívajú výživový doplnok pre kone.

Galéria k článku (7 fotografií )

Každý deň jedna odmerka alebo aspoň tretina. Cez internet si vymieňajú rozumy, koľko toho treba užiť, čím to zapiť a ako často to podať. Svokra, pes alebo manželka. Z lieku, ktorý je určený pre dvojmesačné žriebätá, vraj majú benefit všetci. „Jeden z toho mal hnačky, ale asi to s dávkou prepískol,“ smejú sa bežci na margo nežiaducich účinkov. Lekári aj veterinári však varujú a vysvetľujú, prečo ide o obrovský hazard so zdravím, ktorý sa môže skončiť fatálne.

Martin Domok

Kĺby ako kôň

„Super doplnok nielen pre kone, ale aj pre fyzicky aktívnych ľudí. Odsypal som aj svokre, ktorá má problém s bedrovými kĺbmi, a je spokojná aj ona. Zloženie produktu je rovnaké ako pri ‚kĺbovkách‘ z obchodov so športovou výživou, akurát je za tú cenu štyrikrát vyššie množstvo účinnej látky. A že je to produkt pre kone? Ľudia dnes majú kone za 50-tisíc eur, nebudú im predsa sypať do žrádla toxické jedy,“ napísal na internete recenziu jeden z užívateľov výživy kĺbov pre kone. „Po rannej ťažkej osmičke som na obed videl v Bratislave koňa, a tak som si to šiel vyzdvihnúť, čiže oddnes som jeden z hijó bežcov,“ teší sa z konského produktu člen bežeckej skupiny na sociálnej sieti. Aj Vladovi prišlo domov nové balenie objednané cez internet. Vydrží mu pol roka. Pózuje s ním nášmu fotografovi a rozpráva o tom, že výrobok užíva už viac ako dva roky. „Naplním si šálku vodou, pridám kurkumu, med, niektorí si dávajú aj škoricu. Je to taký môj ranný rituál,“ priznáva športovec, ktorý mesačne nabehá viac ako štyristo kilometrov. „Baví ma behanie a kým sa dá zlepšovať, tak to skúšam,“ hovorí. Pýtame sa na motiváciu užívať konský produkt na kĺby. Nemá s nimi predsa žiadne problémy. „Pred tromi rokmi som hral futbal aj hokej a mal som trocha problémy s kolenom. Fyzioterapeutka manželkinej kamarátky mi poradila, že aj fitnesáci a bežci to užívajú. Povedali mi, že keď si dám tretinu tej odmerky, tak je to dobrá prevencia.“ Vlado užíva produkt pre kone spolu s manželkou a nemyslí si, že mu liečba nejako škodí.

Vlado: Vášnivý bežec užíva „konskú výživu“ aj s manželkou. Je presvedčený, že mu neškodí.
Vlado: Vášnivý bežec užíva „konskú výživu“ aj s manželkou. Je presvedčený, že mu neškodí.
Martin Domok

„To sú dva alebo tri roky,“ odpovie na otázku, kedy bol naposledy u lekára. „Už som si zvykol každé ráno si to dať a keď nemám žiadne problémy, tak sa mi to zdá dobrá prevencia.“ Informácie o tom, aké dávky ako často užívať, si vymieňajú v bežeckej komunite na sociálnej sieti. Pýtame sa, prečo si nekúpi obdobu tohto produktu, ktorá je určená pre ľudí. Je to pre vyššiu cenu? „Poradili mi toto, že je to fajn a nie je to škodlivé. Neriešil som obdobu pre ľudí. Povedal som si, že keď mi to neškodí, nie je dôvod.“ Vlado sa nad rizikami nezamýšľal. „Keď to užívam dva roky a nič mi nebolo, neviem, či mi niečo bude. Nikomu, koho poznám, nič nie je. Ale možno to s niekým predsa len skonzultujem,“ usmeje sa.

Z tlamy do úst

Produkt, ktorý nebudeme menovať, aby sme mu nerobili reklamu, je určený pre kone a výrobca neodporúča nič iné, ako otvoriť žriebätku papuľu a vložiť mu tam jeho výrobok. To, že sa tento zázrak dopracoval zo zvieracej tlamy do ľudských úst a príjemcovia si ho dochucujú kurkumou, je čisto ľudský výmysel. „A je to hlavne obrovská komercia,“ hovorí Jozef Sabol, traumatológ z Univerzitnej nemocnice v Bratislave. Svojim pacientom na margo užívania podobných produktov vždy hovorí: „Možno vám to neublíži a výrobca zarobí.“ Výrobok, ktorý má koňom slúžiť na spevnenie väzov a šliach, potlačenie zápalu, bolesti, na regeneráciu a relaxáciu svalov, je hitom internetového predaja. Ale nepredávajú ho len na veterinárnych internetových stránkach, ako by ste možno čakali. Dostal sa už aj na fitnesové stránky. Webová stránka efitness.sk dokonca bez okolkov pridala k produktu informáciu, že je vhodný aj pre ľudí ako doplnok stravy. Kontaktovali sme predajcu a pýtali sa, na základe akých štúdií to tvrdí. Neodpísal ani nezdvihol telefón.

Obavy

„Nie je žiadny dôvod na užívanie tohto prípravku ľuďmi. Môžu tým riskovať poškodenie zdravia. Jeho účinnými látkami sú glukozamínsulfát, chondroitínsulfát a metylsulfonylmetán. Tieto tri účinné látky sú súčasťou viacerých výživových doplnkov, ale aj liekov, ktoré sú dostupné pre ľudí na slovenskom trhu. Množstvá týchto účinných látok sú v nich pritom niekoľkonásobne nižšie v porovnaní s predmetným prípravkom pre kone,“ píše Zuzana Drobová z Úradu verejného zdravotníctva. Práve účinná látka je to, čím argumentujú užívatelia konského prípravku. Za nižšiu cenu jej majú v konskom produkte viac ako v ľudskom. „Účinné látky môžu byť rovnaké - veľa liekov, ktoré sa používajú v humánnej aj vo veterinárnej medicíne, je veľmi podobných, čo sa týka účinnej látky, zloženia a podobne. Rozdiel je v koncentrácii tých látok a čistote,“ upozorňuje riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.

Vlado: Vášnivý bežec užíva „konskú výživu“ aj s manželkou. Je presvedčený, že mu neškodí.
Vlado: Vášnivý bežec užíva „konskú výživu“ aj s manželkou. Je presvedčený, že mu neškodí.
Martin Domok

Čistotou nemyslí hygienu pri výrobe produktu, ale vyčistenie účinnej látky od molekúl, ktoré tam nemajú čo robiť. „Samotná účinná látka prebieha takzvanou purifikáciou, to znamená vyviazaním molekúl, ktoré neúčinkujú alebo sú len súčasťou danej látky. Tie sa výrobca snaží dať preč a výrobky pre kone nie sú také purifikované, ako keby išlo o liek pre človeka.“ Užívateľ konského produktu tak prijme do tela okrem účinnej látky molekuly, ktoré tam nemajú čo robiť. Organizmus človeka na ne môže reagovať rôzne. „Aj koncentrácia látky je väčšinou iná pre koňa ako pre človeka. Je to veľké riziko, pretože vedľajšie účinky pacient nevie ohodnotiť a možno sa dostavia neskôr,“ vysvetlil Bíreš.

Čo radia lekári

„V humánnej medicíne existujú oveľa lepšie produkty, ktoré sú naozaj určené pre bežcov. Ja ani po vyše štyridsiatich rokoch praxe nemôžem daný produkt odporúčať iným bytostiam ako tým, pre ktoré je určený,“ vyjadril sa športový lekár Kliniky telovýchovného lekárstva Univerzitnej nemocnice v Bratislave Pavel Malovič. „V žiadnom prípade by som jej to nedovolil užiť,“ hovorí traumatológ Jozef Sabol, keď si predstaví, že by jeho manželka bežkyňa doniesla domov konský produkt. „Myslím si, že problém nie je účinná látka, ale jej nosič. Existuje vysoké podozrenie, že nosiče, ktoré sú nevyhnutné na to, aby doniesli na miesto určenia v tele účinnú látku, môžu byť potenciálne kancerogénne,“ prekvapuje doktor Sabol. „Imunitný systém reaguje na všetko, čo človek robí, na psychické podnety, jedlo a na všetko, čo do seba dostávame. Vrátane takýchto preparátov, kde nosiče účinných látok väčšinou nikto nepozná,“ vraví Sabol.

Jozef Sabol: „Myslím si, že podobné výrobky nepotrebujeme. Naše telo dokáže všetko potrebné extrahovať z bežnej vyváženej stravy,“ hovorí traumatológ.
Jozef Sabol: „Myslím si, že podobné výrobky nepotrebujeme. Naše telo dokáže všetko potrebné extrahovať z bežnej vyváženej stravy,“ hovorí traumatológ.
Martin Domok

„Sú to mnohokrát živočíšne bielkoviny, ktoré môžu vyvolávať nepriaznivú imunologickú reakciu v ľudskom organizme. Telo má nejaké kompenzačné schopnosti, ale nikdy nevieme, kedy sa vyčerpajú, a u každého človeka je to iné - niekto to dokáže kompenzovať dlhšie, iný kratšie. Organizmus dokáže denne likvidovať tristotisíc karcinomatóznych buniek a zrazu to prestane fungovať. Niečo naruší jeho rovnováhu a imunita začne zlyhávať. Potom príde diagnóza,“ hovorí. Jozef Sabol je presvedčený, že podobné produkty nepotrebujeme užívať ani v ľudskej forme. „Myslím si, že organizmus dokáže extrahovať všetky potrebné živiny z bežnej vyváženej stravy.“

Poznať sám seba

Neexistuje univerzálna bolesť ani zdravotný problém. Ak desiatich bežcov bolia kĺby, každého z nich bolia z iných dôvodov. Preto nemôže problém vyriešiť kombinácia troch účinných látok, ktorá je navyše určená pre kone. „Ja si musím prehodnotiť záťaž, na ktorú som stavaný. Ak mám genetiku na to, aby som robil ťažkú atletiku, tak okej. Ale keď mám genetiku len na to, že môžem byť dobrý plavec, nemôžem dvíhať činky. Potrebujem poznať sám seba, svoje telo a počúvať ho,“ hovorí Jozef Sabol. „Skôr by som odporučil navštíviť nejakých odborníkov, ktorí sa vyznajú v somatotypoch, vedia poradiť - vy sa hodíte na beh a vy na rýchlu chôdzu, ale robiť to tak, že ja sa rozhodnem, že budem robiť nejakú záťaž, nejaký šport, ktorý mi podľa všetkého môže ubližovať a budem to riešiť tým, že si dám nejaký konský produkt, tak to nefunguje.“

VIDEO Plus 7 Dní