Ďalšiu skúsenosť so spoločnosťou Blue Star Emergency, ktorá svojvoľne zneužíva dieru v našej záchranárskej legislatíve nám porozprával vodič sanitky, ktorý so údajnými záchranármi začal spolupracovať. Ten v domnení, že nastúpil do práce k serióznej záchrannej službe si začal postupne uvedomovať, že opak je pravdou.

„Fungovalo to tak, že sme sa bezcieľne sme vozili po Bratislave a keď oni niekoho videli, že mu je zle alebo je opitý, hneď mi zapli majáky s tým, že kričali ´otoč sa choď tam rýchlo, treba ho skontrolovať či je v poriadku´. Chceli ho silou - mocou dostať do auta,“povedal nám Marek, vodič sanitky, ktorý ku svojej profesii absolvoval patričné kurzy a psychotesty. Väčšina ľudí však túto obetavú pomoc pohotovej záchranky odmietla. „Sanitku majú dobre vybavenú. Majú v nej ampulky, injekcie, skalpel. Tým, že som ich nepoznal som bol v tom, že je to nejaký súkromný poskytovateľ. Veď mali na sebe aj nápisy. Takisto mali celkom peknú kanceláriu a sklad s liekmi,“dodal nič netušiaci člen záchranného tímu.

Srbov nepresvedčili

Po týždni v uliciach hlavného mesta sa Marekovi naskytla ponuka odísť so záchranármi na misiu do Srbska pomáhať utečencom, ktorí v roku 2016 prúdili do Európy. „Mali sme im ponúknuť také základné, prvotné vyšetrenia, aby tí utečenci mali prvotný doklad, že sú v poriadku, nemajú tropické choroby a podobne,“ vysvetlil nám Marek, podľa ktorého dostala záchranka od niektorých slovenských sponzorov dosť štedré, finančné príspevky pre svoju záchranársku činnosť.

„Neboli to zrovna malé sumy. Pohyhovali sa od 15 do 30 tisíc eur,“ vysvetlil vodič sanitky. Po príchode do Srbska však Marek zostal prekvapený, nakoľko srbské bezpečnostné zložky ich sanitku k utečencom nepustili. „Oni už nejakým spôsobom videli, že to nie sú skutoční záchranári, ale ja som to stále bral, že je to v poriadku. Keď sme tam boli, ani raz nás tam nepustili,“ dodal Marek. Celý týždenný pobyt pomoci utečencom potom, podľa jeho slov prebiehal tak, že obaja fiktívny záchranári, Pavol aj Lukáš „boli ožratí deň noc“.

Viac k téme sa môžete dočítať v najnovšom vydaní týždenníka Plus 7 Dní.

Aktuálne číslo týždenníka Plus 7 dní.
Aktuálne číslo týždenníka Plus 7 dní.
Zdroj: Plus 7 dní

Prečítajte si tiež: